Arap Turistler Trabzon'da Yaklasik 10 Gece Kaliyor, Kisi Basi 110 Dolar Harciyor

Trabzon Turizm Konseyi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasi’nin turistlere yönelik yaptirdigi ankete göre Arap turistler Trabzon’da yaklasik 10 gece kaliyor, kisi basi 110 dolar harciyor.

Trabzon Havalimani Dis Hatlar Terminali ve otellerde 104’ü kadin olmak üzere 200 Birlesik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan vatandaslarina yönelik yapilan ankette ortalama günlük harcamalari, ortalama gece konaklamalari, ulasim tercihleri, Trabzon’u arastirma yöntemleri, ziyaretten memnuniyet derecesi, sikâyet ve önerileri soruldu. Ankete katilanlar Trabzon’da ortalama 9,61 gece konaklarken, ziyaretçilere ailelerinden ortalama 5 veya 6 kisi eslik etti. Anket sonuçlarina göre yabanci turistlerin Trabzon’da konaklama hariç günlük kisi basi ortalama 110 dolar harcama yaptigi belirlendi.

Daha çok arkadas ve akraba tavsiyesi ile geliyorlar

Ankete katilanlarin yüzde 36’si Trabzon’a arkadas veya akraba tavsiyesiyle, yüzde 24’ü ise sosyal medyadan görerek geldiklerini vurguladi. Katilimcilarin yüzde 62’si Trabzon’a ilk kez geldiklerini, yüzde 64’ü ekonomi sinifi düsük bütçeli havayolunu tercih ettiklerini belirtti.Arap turistlerin yüzde 93’ü Trabzon’dan memnun ayriliyor

“Trabzon ziyaretiniz için genel memnuniyet dereceniz nedir?’ sorusuna ankete katilanlarin yüzde 53’ü memnun, yüzde 40’i ise çok memnun olduklarini belirterek gelenlerin yüzde 93’ü Trabzon ziyaretlerinden memnun ayrildigi ifade etti.Trabzon’a dinlenmek için geliyorlar

Ankete katilanlarin yüzde 98’i dinlenmek için Trabzon’u tercih ettigini belirtirken, Trabzon’da karsilastiklari sorunlari; “Havalimani küçük, otel sayisi eksik, otel odalari dar, taksi sorunu var, restoranlarin fiyatlari yüksek, araç kiralama sorunu bulunuyor, iletisim sorunu var, yabanci dil bilinmiyor” olarak siraladi.

Ankete katilanlar Trabzon’un olumlu bulduklari yönlerini ise “Insanlari sicakkanli, yardimsever ve güler yüzlü, dogasi ve havasi güzel, alisveris olanaklari fazla ve fiyatlar uygun, Uzungöl önemli bir nokta, sehir temiz, kaliteli kafe ve restoranlar bulunuyor” diyerek görüs belirtti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.