Çöp evde bulunan çocuk hakkında yeni açıklama: Bunun için gün sayıyor…

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Bursa'nın Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi'nde, 21 Temmuz'da boşaltılmak istenen çöp evdeki kilitli odada teyzesi Kamuran Pınar A. tarafından alıkonulan Cem Muhammet A'nın bu yıl ilkokula yazılacağını söyledi. Yetkililer, Cem'in okula gitmek için gün saydığını belirtti…

Çöp evde bulunan çocuk hakkında yeni açıklama: Bunun için gün sayıyor…
Milli Eğitim olarak konuyu takip ettiklerini de belirten Müdür Çalışkan şöyle konuştu: 'Cem Muhammet'in sürecinin şu an Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerince takip ediliyor.

İlkokul kaydı yaptırılıp eğitime başlayacak. Ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl. Devletimiz gereken neyse yapacaktır' dedi.

PSİKOLOJİK DESTEK VERİYORUZ

Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri Cem Muhammet A.'ya pedagoglar tarafından psikolojik destek verildiğini söyledi.

Yemesi içmesinin her şeyinin normal olduğunu da belirten görevliler, 'Cem Muhammet çok kısa sürede kendisini toparladı.

Her şey yolunda. Okula hazırlanması içinde gerekli destek veriliyor. Kendisi de okula gitmek istediğini söyledi' diye konuştu.

İNCELEME BAŞLATILMIŞTI

Cem Muhammet, ikametinin annesi Yasemin A.'nın yaşadığı Aksu ilçesinde olması nedeniyle okula başlama yaşının geldiği 2019'da, sistem tarafından Necati Başkırt İlkokulu'na kaydedildi. Cem Muhammet'in okula hiç gelmemesi üzerine öğretmenler P.B. ve N.A. tarafından ikamet adresine gidildi.

İddiaya göre Yasemin A.'nın komşuları, çocuk ve annesinin yurt dışında yaşadığı bilgisini verdi. Bunun üzerine öğretmenler çocuğun yurt dışında yaşadığı, bu nedenle okula gelmediğine ilişkin apartman görevlisi Ö.Z.'nin de imzasını alıp tutanak tuttu.

Tutanak üzerine Cem Muhammet A.'nın okulun sistemindeki statüsü, 'pasif öğrenci' olarak değiştirildi.

Aradan geçen 3 yılın ardından çocuğun çöp evde bulunması sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı, Cem Muhammet'in öğrenim durumuyla ilgili inceleme başlattı.

İncelemede, öğretmenler tarafından tutanak tutulduğu, bu nedenle Cem Muhammet'in 'pasif öğrenci' statüsünde olduğu belirlendi.

Bakanlık, müfettiş görevlendirip, öğretmenlerin ifadesine başvurdu. Müfettiş incelemesi sürüyor.