Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?

Suriyeliler geri dönüyor! Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ülkelerine geri dönüyor. Türkiye’nin terörden temizlediği güvenli bölgelere dönmek isteyen Suriyelilere taşınmaları için nakliye, barınma ve insani yardım desteği verilecek. Bölgede kurulan sanayi bölgelerinde 50 bin kişiye iş hazır. Çiftçilere gübre ve tohum dağıtıldı.

Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?
Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?
Türkiye'nin Fırat Kalkanı, Barış Pınarı, Zeytin Dalı harekâtlarıyla terörden temizlediği güvenli bölgeye Suriyelilerin dönüşü sürüyor. Daha önce nüfusu 1.3 milyon olan bölgede güvenliğin sağlanmasıyla geri dönen Suriyelilerle birlikte nüfus 2 milyon 74 bin 706 bine ulaştı. Türkiye'ye sığınan 500 bin Suriyeli de güvenli bölgeye dönüş yaptı. Suriyelilerin güvenli bölgeye gönüllü dönüşü için de çalışma yürütülüyor. Sığınmacılarla öncelikle mülakat ve görüşmeler yapılarak geri dönmek isteyenlere yardım ediliyor. Taşınmaları için nakliye desteği sağlanırken, Suriye tarafında da barınma ve insani yardım desteği veriliyor.

İşte Türkiye'nin Suriye'de terörden temizlenen bölgede yaptığı çalışmalar:

MAHALLİ MECLİSLER
Mahalli meclisler kuruldu, güvenlik ve yargı teşkilatları oluşturuldu. 12 bin 42 güvenlik birimi personeline mesleki eğitim verildi. 2 bin 945 'Milli Danışman' danışmanlık hizmeti veriyor. Adli İletişim Sistemi'nde (ADİS) test aşamasına geçildi. Kent Güvenlik ve Yönetim Sistemi (KGYS) Afrin, Cinderes, Rasulayn, Azez, Elbab ve Telabyad'da kurulurken, Azez ve El Bab'da iyileştirme-geliştirme çalışmaları yürütülüyor.

Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?

SAĞLIK HİZMETİ
8 kamu hastanesi, 106 sağlık merkezi, 33 özel hastane, 42 acil sağlık hizmeti istasyonu, 10 mobil sağlık aracı, 76 ambulans bölge halkının hizmetine sunuldu. Bir kamu hastanesinin yapımına devam ediyor.

ÇİFTÇİYE DESTEK
Yaklaşık 50 bin kişiye iş imkanı sağlandı. Çiftçilere gübre ve tohum desteği verildi. Yeni gümrük kapıları açılırken, mevcut olan kapılar ise modernize edilerek tüm ticari geçişlere açıldı.

Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?

52 BİN KONUT
Bugüne kadar 132 kilometre asfalt yol yapımı, 73 bin 614 ton asfalt yama, 813 bin 96 metrekare kilit taşı ve 253 bin 848 metre bordür taşı yapımı gibi alt yapı iyileştirme çalışmaları yapıldı. Yerleşim yeri problemlerinin çözümü için 51 bin 860 konut inşa edildi. 44 bin 853 aile bu konutlara yerleştirildi. Projelendirilen 63 bin 167 konutun inşa çalışmaları da devam ediyor.

Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?

1429 OKUL YENİDEN FAALİYETTE
26'sı yeni yapılan, 827'si onarılarak faaliyete geçirilenler ile birlikte toplam 1429 okulda 349 bin 762 Suriyeli çocuk, eğitim-öğretimine devam ediyor. Ayrıca 48 okul binasının yapımına devam edilirken, bölge halkının meslek edinmesine yönelik kurslar da açıldı. Aile ve Sosyal  Hizmetler alanında ise 10 sosyal hizmet merkezi, 3 aile destek merkezi ve 7 kreş-sosyal market hizmet veriyor. Çatışma ortamından etkilen çocuklar ve yetimler için yetim ve kültür merkezleri açılırken, çocuklara bu merkezlerde çeşitli sanat ve spor dallarında eğitimler veriliyor.

Güvenli bölgede onarılan-inşa edilen 5 stadyum, 10 gençlik merkezi, 2 spor salonu ve 14 futbol sahası Suriyelilerin kullanımına açıldı. Ayrıca güvenli bölgede 243 yeni cami yapılırken, 529 cami de onarılarak ibadete açıldı. 129 camiinin yapımına devam ediliyor.

Suriyeliler geri dönüyor! Gönüllü dönüş nasıl olacak?

KAMPLAR SURİYE'DE
Çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye geçmek isteyen Suriyelilerin kendi ülkelerinde barınmaları için çalışmalar yürütüldü. Bu amaçla İdlib bölgesinde 21 bin 675, Zeytin Dalı Harekat bölgesinde 167 kamp alanında 72 bin 738, Fırat Kalkanı bölgesinde 108 kamp alanında 276 bin 473 ve Sınır Hattı Güvenlik bölgesinde 290 bin kişi barınıyor.