Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasi'ndan Disi Hayvanlarin Kesiminin Durdurulmasi Talebi

Son dönemde disi hayvanlarin yogun sekilde kesildigine dikkat çeken Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ahmet Baydin, bu durumun önüne geçilmedigi halde Türkiye’de hayvancilik sektörünün bitme noktasina gelecegini söyledi.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasi'ndan Disi Hayvanlarin Kesiminin Durdurulmasi Talebi
Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ahmet Baydin, Türkiye’de disi hayvan kesiminin sektörü olumsuz yönde etkileyecegini belirttigi bir açiklama yayimladi. Baskan Baydin, ayni oranda üreticiden alinan süt fiyatlarinin artmadigini belirterek, “Üreticilerimiz disi hayvanlari kestirerek, hayvancilik yapmayi birakiyorlar. Disi hayvanlarin kesilmesi stratejik öneme sahip, hayvancilik sektörünün sonu demektir. Bu duruma acilen bir çözüm bulunmali. Aksi takdirde hem ette hem süt ve süt ürünlerinde disa bagimli hale gelecegiz. Bu sektör baska ülkelerin insafina birakilamayacak kadar önemli ve stratejik bir sektördür” dedi.“Firmalar istedigi gibi fiyat kiriyorlar ve yemleri kendilerinden almaya zorluyor”

Süt üreticisinin yasadigi zorluklara deginen Baskan Baydin, “Ulusal Süt Konseyi’nin açikladigi fiyatlar bile çok düsükken, tavsiye niteliginde olan bu fiyatlarin sahada karsiligini bulamiyoruz. Firmalar istedigi gibi fiyat kiriyorlar ve yemleri kendilerinden almaya zorluyor. Yem fiyatlari geçen yila oranla iki kat artti. Üreticinin bu sartlarda üretime devam etmesi mümkün degil. Disi hayvan kesimi artti. Kurban Bayrami’nda düve kesimi daha da fazla olacaktir. Bu durum böyle devam ederse önce suni bir et artisi daha sonra da hem ette hem sütte sorun yasariz” ifadeleri kullandi.
Kaynak: İHA