(ÖZEL) Bilecik Ülkemizin 'Cennet Hurmasi' Ihtiyacinin Yüzde 35'Ini Karsiliyor

Türkiye’nin yüzde 30 ’Cennet Hurmasi’ ihtiyacinin karsilandigi Bilecik’te hasat basladi. Üç köyde bin dekarlik alanda yetisen hurmayi erkekler topluyor, kadinlar kasalari diziyor

(ÖZEL) Bilecik Ülkemizin 'Cennet Hurmasi' Ihtiyacinin Yüzde 35'Ini Karsiliyor
Bilecik merkeze bagli, Küplü, Basköy ve Bekdemir köylerinde bin dekar alanda yetisen ’Cennet Hurmasi’ hasadi basladi.

Yaklasik bir hafta sürecek olan hasat için gencinden yaslisina, kadinindan erkegine herkes seferber oldu. Bu köylerin yüzde 70’inin geçim kaynagi ola(ÖZEL)n hurma hasadinda bu yil yüzler gülerken, köylülerin üretimin artmasi için hurma kurutma tesisi, kantar ve kooperatifin kurulmasi istiyor.

"Bu yil rekolte bin 200 ton"

Küplü Köyü Muhtari Hüseyin Demirbas, hurma hasadinin basladigi, çogu ürünün dalinda satildigini anlatarak, "Geçen seneye nazaran bu sene yüzde 10 fazla diyebilirim. Ortalama bin 200 ton hurmamiz çikti. Basköy, Beydemir taraflarinda bizden daha fazla hurma çikariyor. Geçen seneye nazaran fiyatlarimiz biraz daha artti. O da neden artti, hurmanin her çesidinden yararlaniyoruz. Kuru hurma yapiyoruz. Kabugundan dahi faydalaniliyor. Pekmezi yapiliyor. Hurma çesitleri fazlalasinca talepte çok oluyor. Yurt disindan da taleplerimiz var. Onlari da yetistirmeye çalisiyoruz. Kuru hurma bilhassa. Bu sene gayet güzel. 5 liradan 8 liraya kadar hurma satisi yapilmistir" dedi."Türkiye’nin yüzde 35-40 civari hurmasini biz karsiliyoruz"

Muhtar Demirbas, Türkiye’nin yüzde 35-40 civari hurmasini Küplü, Basköy ve Bekdemir köylerinin karsiladigi anlatarak, "91 yil önce asker arkadasinin hediye ettigi Trabzon hurmasi fidani Basköy’e Isa dedenin ektigini simdi köyde 70 haneyi simdi ihya ediyor. Halen o hurma fidanindan verim almaktayiz. Koruma altinda zaten. Ondan sonra o fidandan buralara kadar gelindi" dedi."Hurmalar bu sene güzel, verim oldukça iyi"

Hurma toplayicisi Yasar Sen de 1998’den beri hurma topladigini anlatarak, "Burada 60 agaç var. Yaklasik 7-8 ton hurma çikar. Hurmalar bu sene güzel, verim oldukça iyi. Ama hurma konusunda biraz eksiklerimiz var. Kantar, kurutma tesisi bunlarda yerine getirilirse halkimiz oldukça faydalanir. Istanbul, Adapazari, Bursa, Eskisehir yogunlukla buralara gönderiliyor. Alicilar geliyor bizde yükleyip gönderiyoruz" dedi."Kooperatiflesme olayi olmadigi sürece burada satis zamani herkes bir sikinti yasiyor"

Hurma üreticisi Mehmet Bozbag ise, "Burada küçük bir üreticiyim. Simdi bunu üretmekte sikinti su, kooperatiflesme olayi olmadigi sürece burada satis zamani herkes bir sikinti yasiyor. Kantar olayi da söz konusu. Olmayinca her seferinde üretici ile tüketici arasinda bir sikinti yasaniyor. Çünkü onlarin dedigine razi oluyoruz. Kooperatiflesme olursa tabi bunu büyüklerimiz daha iyi bilir buna bir önder lazim. Ben neticede burasi bir alti yüz metrekarelik bir yer. Buradan çikacagi 2-3 ton hurma. Ama buradan 40- 50 ton hurma çikaranlar var. Simdi her seferinde bu mevsimde bu sikintiyi yasiyoruz. Hani herkes tanidigina, dostuna satis yapiyor. Ama kooperatiflesme oldugu zaman bu satisa konulur. Sehir ekonomisine de faydasi olur. Çünkü bunun kurutmasi çikti. Bide bunun elma türlüsü var. Hani bunun çesidi çok. Bunu büyüklerimiz dile getirip bir karara baglarsa seviniriz. Çünkü hurmanin tek ihtiyaci su. Zamani geldiginde göztasi, bide budamasi. Zahmeti yok. Sehir ekonomisine gerçekten büyük faydasi var. Kurutma tesisi Bayirköy’de var. Insallah neticede faaliyete geçer biraz rahatlariz" dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI