Dünyanın en zenginleri pandemide 2 kat daha zenginleşti!

Eşitsizlik Öldürür isimli raporda, dünyanın en zengin 10 kişisinin toplam servetinin, salgın döneminde iki katına çıktığı belirtildi.

Dünyanın en zenginleri pandemide 2 kat daha zenginleşti!
Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın, dünyanın en varlıklı 10 kişisinin sahip olduğu servetin salgın döneminde arttığını ortaya koyan “Eşitsizlik Öldürür” isimli raporu yayınlandı.

Raporda aynı zamanda, yoksulluk sınırında yaşayan kişi sayısının da arttığı gösterildi.

163 MİLYON KİŞİ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA
Oxfam'ın İngiltere Başkanı Danny Sriskandarajah, koronavirüs salgınında yürürlüğe konan kapanma tedbirleriyle turizm, seyahat ve ticarete getirilen kısıtlamalar sonrası, 163 milyon kişinin daha yoksulluk sınırının altında yaşamaya başladığını söyledi.

SERVETLERİ 1,5 TRİLYON DOLARI AŞTI
Raporda, dünyanın en zengin 10 ismi; Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer ve Warren Buffet'in toplam servetinin ise salgın döneminde iki kat artarak 1,5 trilyon doları aştığı kaydedildi.

Bunun yanı sıra açlık, sağlık hizmetlerine erişimin sınırlı hale gelmesi, iklim değişikliğinin neden olduğu insani krizler ve şiddet nedeniyle dünyada her 4 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

'TOPLAM SERVETLERİNİ HARCAMALARI 414 YIL SÜRER'
Raporda, insanlığın yüzde 99'unun koronavirüs nedeniyle daha kötü durumda olduğu belirtilirken, “En zengin 10 adam her gün bir milyon dolar harcarsa, toplam servetlerini harcamaları 414 yıl sürer.” ifadelerine yer verildi.

'MİLYARDERLER SERVETLERİNİN TEPESİNE OTURSA, AY'A OLAN MESAFENİN YARISINA ULAŞIRLAR'
Ayrıca şu bilgilere de yer verildi:

'Dünyanın en zengin 10 insanı, en dipteki 3.1 milyar insandan daha fazla varlığa sahip.

En zengin 10 milyarder toplam servetlerinin en tepesine otursa, neredeyse Ay'a olan mesafenin yarısına (yaklaşık 200 bin kilometre) ulaşırlar.

Koronavirüs dönemindeki kazançlarının vergisi, tüm dünyaya yetecek kadar aşı yapmaya yardımcı olabilir.

İklim değişikliği önlemleri, küresel sağlık ve sosyal koruma ile cinsiyete dayalı şiddetle mücadele çabalarındaki finansman boşluklarını doldurabilir.'

KÜRESEL EŞİTSİZLİK ARTTI
Raporda, salgının küresel eşitsizliği daha vahim hale getirdiği belirtildi.

Az gelişmiş ülkelerdeki yoksul kişilerin koronavirüsten ölme ihtimalinin neredeyse 4 kat daha fazla olduğu belirtildi.

ÇALIŞAN KADIN SAYISI AZALDI
Öte yandan 2019'a kıyasla bu dönemde çalışan kadın sayısının 13 milyon azaldığı ve 20 milyondan fazla kız çocuğunun okula dönememe riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya kondu.

'LÜKS ROKETİNİ UZAYA FIRLATIRKEN, MİLYONLARCA İNSAN ÖLÜYORDU'
Raporun 'Milyarder Varyantı' başlığı altında, Blue Origin'in sahibi Jeff Bezos'a işaret edilerek, 'Temmuz 2021'de dünyanın en zengin insanı, kendisini ve arkadaşlarını lüks roketiyle uzaya fırlatırken, milyonlarca insan aşılara erişemedikleri veya yiyecek alamadıkları için gereksiz yere ölüyordu.' denildi.