Başkan Erdoğan Arnavutluk'ta FETÖ ile mücadele mesajı: Somut adımlar atılması en büyük beklentimizdir

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın Tiran'da Başbakanlık binasında gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki anlaşmaların imzaları atıldı. İmza töreninin ardından iki lider önemli açıklamalarda bulundu. Görüşmelerde, FETÖ ile mücadele konusunun ele alındığını belirten Başkan Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde Arnavutluk'taki FETÖ yapılanmasına karşı daha hızlı, somut adımlar atılması en samimi beklentimizdir." ifadelerini kullandı. Başkan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz sene yüzde 68'e yakın bir artışla 853 milyon dolar seviyesine ulaştığını söyledi, "Hedef şimdi 1 milyar dolar hedefini yakalamak." dedi

Başkan Erdoğan Arnavutluk'ta FETÖ ile mücadele mesajı: Somut adımlar atılması en büyük beklentimizdir
Başkan Erdoğan Arnavutluk'ta FETÖ ile mücadele mesajı: Somut adımlar atılması en büyük beklentimizdir
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Başbakanlık binasında baş başa görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Heyetler arası görüşme sonrasında Başkan Erdoğan ve Rama anlaşmaların imza törenine ve ortak basın toplantısına katılıyor. İki ülke arasında kritik anlaşmalar imzalandı.

İmza töreninin ardından iki lider önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

'ARNAVUTLUK'UN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ'

'Yedi anlaşma imzaladık. Gerek Arnavutluk gerekse Türkiye için bu anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum. 522 konutu 13 ay gibi rekor sayılacak bir sürede tamamladık. Bundan sonra da iyi gününde kötü gününde Arnavutluk'un yanında olmayı sürdüreceğiz.

Bugün değerli dostum Başbakan Edi Rama ile stratejik ortaklık konusu ayrıntılı bir şekilde konuşarak ele aldık. Konsey toplantımız inşallah bu yılın ilk yarısında icra edeceğiz. Dışişleri Bakanlarımız tarihi belirleyecek.

Ethem Bey Camii'nin açılışını bugün gerçekleştireceğiz.

FETÖ İLE MÜCADELE MESAJI

Görüşmelerimizde, FETÖ ile mücadelemizi değerlendirdik. Milletimizin direnci sayesinde boşa çıkardığımız bu terör eyleminde 251 insanımızı alçakça şehit ettiler. Önümüzdeki dönemde Arnavutluk'taki FETÖ yapılanmasına karşı daha hızlı, somut adımlar atılması en samimi beklentimizdir.

'HEDEF 1 MİLYAR DOLAR HEDEFİNİ YAKALAMAK'

Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene yüzde 68'e yakın bir artışla 853 milyon dolar seviyesine ulaştı. Hedef şimdi 1 milyar dolar hedefini yakalamak.'

'BİZ TERS KÖŞE OLMAYIZ'

Şimdi sen bizi ters köşe de bırakmak isteyen bir soru sordun. Biz ters köşe olmayız. Kardeşlik hukukuna dayanan bir ilişkimiz var.'

EDİ RAMA'DAN ERDOĞAN'A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın konuşmasından öne çıkanlar:

Erdoğan gibi söylediğini yapan liderlere çok rastlanmaz. Uluslararası arenada söylediğini yapan tek lider Erdoğan'dır'