Cezayir Açiklamasi Fas'in Tekrarlanan Düsmanca Eylemleri, Iki Ülke Iliskilerinin Gözden Geçirilmesini Gerektiriyor

Cezayir, "Fas'in devam eden düsmanca eylemlerinin iki ülke iliskilerini gözden geçirmeyi gerektirdigi" açiklamasinda bulundu.

Cezayir Cumhurbaskanliginin sosyal medya hesabindan yapilan yazili açiklamada, Yüksek Güvenlik Konseyinin bugün olaganüstü bir toplanti gerçeklestirdigi belirtildi.

En az 70 kisinin hayatini kaybettigi orman yanginlarina isaret edilen açiklamada, söz konusu toplantinin "yasanan elim olaylarin ardindan ülkedeki genel durumu ve Fas ile müttefiki siyonist olusumun (Israil) Cezayir'e karsi devam eden düsmanca eylemlerini görüsmek üzere yapildigi" aktarildi.

"Fas'in Cezayir'e karsi tekrarlanan düsmanca eylemleri, iki ülke arasindaki iliskilerin gözden geçirilmesini ve bati sinirinda güvenlik kontrollerinin artirilmasini gerektiriyor." ifadesine yer verilen açiklamada, söz konusu eylemlere iliskin ayrinti paylasilmadi.

Rabat yönetiminden konuyla ilgili henüz bir açiklama yapilmadi.

Fas Krali 6. Muhammed, 1 Agustos'ta iki ülke arasindaki sinirlarin yeniden açilmasi ve iliskilerin normallestirilmesi için Cezayir Cumhurbaskani Abdulmecid Tebbun’a çagrida bulunmustu. Ancak Cezayir bu çagri karsisinda sessiz kalmisti.

- Cezayir, Israil Disisleri Bakani'nin açiklamalari nedeniyle Fas'i suçlamisti

Öte yandan 16 Agustos'ta Cezayir Disisleri Bakanligindan yapilan yazili açiklamada, Israil Disisleri Bakani Yair Lapid'in Cezayir'i elestiren ifadelerinden dolayi Fas Disisleri Bakani Nasir Burita suçlanmisti.

Lapid'in Fas ziyareti sirasinda Cezayir'in bölgedeki rolü ve Iran'la yakinlasmasindan endise duyduklari yönündeki ifadelerine tepki gösterilen açiklamada, Lapid'in Fas Disisleri Bakani Burita tarafindan yönlendirildigi kaydedilmisti.

Israil Disisleri Bakani Lapid, Tel Aviv ile Rabat arasinda geçen yil imzalanan normallesme anlasmasinin ardindan 11 Agustos'ta Fas'i ziyaret eden ilk Israilli bakan olmustu.

- Kökleri geçmise uzanan anlasmazlik

Fas ile Cezayir arasinda uzun yillardir Bati Sahra sorunu nedeniyle gerginlik hakim.

Fas, Cezayir'i Bati Sahra bölgesindeki ayrilikçi Polisario Cephesi'ni desteklemekle suçluyor. Cezayir'in de komsusu Fas'in Bati Sahra'daki adimlarini desteklemedigi biliniyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.