Misir'da Süveys Kanali'ni Kapatan 'The Ever Given' Gemisine Konulan Haciz Kaldirildi

Misir yargisi, 24 Mart'ta yaptigi kazayla Süveys Kanali'nda geçislere engel olan "The Ever Given" gemisine konulan haczi kaldirdi.

Misir basinindaki haberlere göre, davaya bakan Ismailiye Mahkemesi, Süveys Kanal Idaresinin talebi üzerine The Ever Given gemisi üzerindeki haczin kaldirilmasina karar verdi.

Süveys Kanal Idaresi ile geminin sahibi sirket arasinda uzlasi saglandigi ve söz konusu kararin ardindan geminin istedigi yere gidebilecegi kaydedildi.

Gemi sahibi firmayi temsil eden Londra merkezli hukuk firmasi "Stan Marine", son birkaç hafta içinde Süveys Kanali'nin müzakere komitesi ile yapilan kapsamli görüsmelerin ardindan iki taraf arasinda anlasmaya varildigini duyurmustu.

Uzlasinin içerigine iliskin henüz resmi bir açiklama yapilmadi.

- Ne olmustu?

The Ever Given isimli dev konteyner gemisi, kum firtinasi ve kötü hava kosullari nedeniyle görüs mesafesinin düsmesi sonucu 24 Mart'ta Süveys Kanali'nda kiyiya çarparak kaza yapmisti.

Geminin dar kanalda sikisarak geçis yolunu kapatmasi neticesinde kanalin iki yakasinda uzun gemi kuyruklari olusmus ve deniz trafiginin durmasi nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarinda aksamalar yasanmisti.

Süveys Kanal Idaresi, 6 gün süren çalismalarin ardindan 29 Mart'ta dev yük gemisini yüzdürme çalismalarinin basariyla sonuçlandigini ve kanalin deniz trafigine açildigini açiklamisti.

Kanal Idaresi Baskani Usame Rabi, 1 Nisan'da katildigi bir televizyon programinda, karaya oturan geminin sahibi firmadan 1 milyar dolar talep edilecegini belirtmis, ancak bu rakam daha sonra 550 milyon dolara düsürülmüstü.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.