Istanbul'da Dolandiricilik Operasyonunda 2'Si Polis 11 Süpheli Gözaltina Alindi

Süphelilerin, haklarinda dava dosyasi veya sorusturmasi bulunan vatandaslari, para karsiliginda dosyalarini kapatma veya beraat ettirme vaadiyle dolandirdiklari iddia edildi.

Haklarinda sorusturma ve dava dosyasi bulunan vatandaslardan, kamu kurum ve kuruluslarindaki tanidiklari vasitasiyla dosyalarini kapatma vaadiyle para aldiklari iddia edilen suç örgütüne yönelik 3 ilde düzenlenen operasyonda 2'si polis 11 süpheli gözaltina alindi.

Istanbul Cumhuriyet Bassavciligi Terör ve Örgütlü Suçlar Sorusturma Bürosunca "suç islemek amaciyla örgüt kurmak veya yönetmek", "suç islemek amaciyla kurulan örgüte üye olmak", "suç örgütü faaliyeti çerçevesinde islenen kamu görevlileriyle iliskisinin oldugundan, onlar nezdinde hatiri sayildigindan bahisle ve belli bir isin gördürülecegi vaadiyle aldatarak baskasindan menfaat temin etmek suretiyle nitelikli dolandiricilik", "suç örgütü faaliyeti çerçevesinde islenen rüsvet" ve "suç örgütü faaliyeti çerçevesinde islenen görevi kötüye kullanma" suçlarindan sorusturma baslatildi.

Sorusturma kapsaminda yapilan teknik ve fiziki takip sonucunda, kimlikleri tespit edilen süphelilerin, devletin çesitli kamu kurum ve kuruluslarinda özellikle de hakim, savci ve Yargitay üyelerinden tanidiklarinin oldugunu söyleyerek haklarinda sorusturma bulunan veya dava açilmis kisileri, dosyalarini kapatma ve beraat ettirecekleri vaadiyle dolandirdiklari belirlendi.

Bu yöntemle vatandaslardan para aldiklari belirtilen ve aralarinda Istanbul Il Emniyet Müdürlügü’ne mensup görevde bulunan 1 komiser yardimcisi ve 1 polis memuru ile 10 sivil sahis olmak üzere 12 süpheli hakkinda, “suç örgütü kurucusu veya yöneticisi olmak" ve "suç örgütü üyesi olmak" suçlarindan gözalti karari verildi.

Bunun üzerine Istanbul merkezli 3 ilde sabah saatlerinde düzenlenen es zamanli operasyonda süphelilerden 11'i gözaltina alindi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.