Pakistan, Lahor'daki Bombali Saldiriyla Ilgili Hindistan'i Suçladi

Pakistan Basbakani Imran Han’'n Ulusal Güvenlik Danismani Muid Yusuf, geçen ay 3 kisinin ölmesine ve 24 kisinin yaralanmasina yol açan Lahor’daki bombali saldiriyla ilgili Hindistan'i suçladi.

Yerel basindaki haberlere göre, Yusuf, baskent Islamabad'daki Basbakanlik binasinda yaptigi açiklamada, "Teröristlere Hindistan'in sponsor oldugunu isaret eden aralarinda mali ve telefon kayitlarinin bulundugu somut kanit ve istihbaratimiz var." dedi.

Yusuf, patlamayla ilgili toplanan istihbarata göre saldirinin arkasinda bir Hint vatandasinin oldugunu ve bu kisinin Hint istihbarat teskilati Arastirma ve Analiz Kanadi (RAW) ile baglantisinin bulundugunu söyledi.

Patlama günü ülkenin bilgi altyapisina yüz binlerce siber saldiri gerçeklestirildigini animsatan Yusuf, "Patlama ve siber saldirilarin baglantili oldugu konusunda süphemiz yok." diye konustu.

- 3 kisi ölmüs, 24 kisi yaralanmisti

Lahor sehrinde 23 Haziran'da meydana gelen patlamada 3 kisi ölmüs, biri polis, 24 kisi yaralanmisti.

Saldiri, Pakistan'da yasakli Lesker-i Tayyibe (LET) örgütünün kurucusu ve örgütün siyasi kanadi Cemaatüd Dava (JUD) lideri Hafiz Muhammed Said'in evinin yakininda gerçeklesmisti.

Hindistan'da 2001, 2006 ve 2008'de düzenlenen saldirilarin arkasindaki isim oldugu ileri sürülen Said, Temmuz 2019'da Pakistan'da yakalanmis, "terörün finansmanini yapmaktan" geçen yil aralikta suçlu bulunmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.