Tunus Cumhurbaskani Said Açiklamasi 'Ülkede Adaletsizlige, Gasp Veya Fonlara El Konulmasina Yer Yok'

Tunus Cumhurbaskani Kays Said, haklar yasa çerçevesinde korundugu için ülkede adaletsizlige, gasp veya fonlara el konulmasina yer olmadigini söyledi.

Tunus Cumhurbaskani Said Açiklamasi 'Ülkede Adaletsizlige, Gasp Veya Fonlara El Konulmasina Yer Yok'


Tunus Cumhurbaskani Kays Said, 25 Temmuz’da aldigi ve “darbe” olarak nitelendirilen kararlara dair açiklamalarda bulunmaya devam ediyor. Said’in bugünkü açiklamasi, Tunus Bankalar ve Finansal Kurumlar Meslek Birligi (APTBEF) Baskani Mohamed Al-Aqrabi ve dernek üyeleri Mona Said ve Bay Hisham Al-Rubai ile Kartaca Sarayi’ndaki görüsmesi sirasinda geldi. Said yaptigi açiklamada, haklar yasa çerçevesinde korundugu için ülkede adaletsizlige, gasp veya fonlara el konulmasina yer olmadigini söyledi.

Said, bankacilik ve finans kurumlari sektöründeki aktivistleri bu istisnai dönemde ekstra çaba göstermeye ve yürürlükteki faiz oranlarini mümkün oldugunca düsürerek Tunus halkini desteklemeye çagirdi. Yolsuzluk yapanlarin ülkeyi iflasin esigine getirdigini söyleyen Said, "Faiz oranlarini mümkün oldugunca düsürerek Tunus halkinin yaninda durmanizi rica ediyorum” dedi.Said ayrica, "Yeteneklerimizle, arkadaslarimizin yardimiyla tüm zorluklara gögüs gerebiliriz ancak her seyden önce kendimize güvenelim. Birçok insanin hayal bile edemeyecegi sonuçlara ulasabiliriz" ifadelerini kullandi.

Tunus Cumhurbaskani Kays Said, 25 Temmuz’da yaptigi bir açiklamada, Basbakani Hisam El-Mesisi’yi görevden aldigini ve meclisin yetkilerini dondurdugu duyurmustu. Said’in açiklamasinin ardindan Tunus Meclis Baskani ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi’nin lideri Rasid El-Gannusi, Said’in kararini “Anayasaya karsi bir darbe” olarak nitelendirmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.