Cumhurbaskani'nin Konusmasindan Etkilendi, O Eseri Kaleme Aldi

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in bir konusmasindan etkilenen Sivasli tarihçi-sinif ögretmeni, gençlerin Türk milletinin gizli kalmis hazinelerinden Nuri Demirag’i taniyip örnek almalari için bir kitap kaleme aldi.

Cumhurbaskani'nin Konusmasindan Etkilendi, O Eseri Kaleme Aldi
Türk milletinin gizli kalmis hazinelerinden olan Nuri Demirag, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in hatirlatmalari ile yeniden ülke gündeminde isminden söz ettirmisti. Cumhuriyetin ilk yillarinda yurdun dört bir yanini demir yolu agi ile örülmesinde büyük katki gösterdigi için Demirag soy ismini alan Nuri Demirag, Türkiye’nin ilk uçak fabrikasini kurup ilk yerli uçaklarini üretmeyi basardi. Atatürk’ün vefatindan sonra çalismalari engellenen Demirag yerli ve milli uçak üretimini durdurmak zorunda kaldi.

Erdogan’in konusmasindan etkilendi

Sivasli tarihçi ve sinif ögretmeni Ilhan Ege, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in 2014 yili 24 Kasim Ögretmenler Günü münasebetiyle yaptigi konusmasinda "Ancak benim burada sizlerden özel bir ricam var, anaokulundan itibaren her bir ögrencimizin tarihiyle, medeniyetiyle, ecdadiyla, vatani ve bayragiyla ne büyük bir mirasa sahip oldugunu anlatmanizi bu miras üzerine bir gelecek tasavvuru kurmalarini saglamanizi sizlerden özellikle rica ediyorum" sözlerinden etkilenerek, genç nesillerin tanimadigi Nuri Demirag’i tanimalari ve örnek almalari için bir kitap yazmaya karar verdi. Ege, yillar süren arastirmalari neticesinde tamamladigi kitabini “Hayalleri Uçuran Adam” isimli kitabini piyasaya sürdü.

Kitabiyla ilgili açiklamalarda bulunan Ilhan Ege, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in konusmalarindan etkilenerek kitabi yazmaya karar verdigini belirtip, “Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan, 22 Subat 2014 tarihinde Sivas mitinginde, merhum Nuri Demirag’i Sivaslilara hatirlatarak mücadelesini ve vizyonerligini anlatti. Bizler bu konusmadan hemen sonra Nuri Demirag’i mercek altina alarak Osmanli ve Cumhuriyet arsivlerinden baslayarak kaynak taramasina basladik. Yine Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan’in 2014 yili 24 Kasim Ögretmenler Günü münasebetiyle yaptigi konusmasinda ‘Ancak benim burada sizlerden özel bir ricam var, anaokulundan itibaren her bir ögrencimizin tarihiyle, medeniyetiyle, ecdadiyla, vatani ve bayragiyla ne büyük bir mirasa sahip oldugunu anlatmanizi bu miras üzerine bir gelecek tasavvuru kurmalarini saglamanizi sizlerden özellikle rica ediyorum’ diyerek gelecegin insasinda egitimcilerden özel bir ricada bulunmustu. Bu rica bizler için elbette emir mesabesinde telakki edildi. Bu emir üzerine basta Nuri Demirag olmak üzere birçok tarihi ve mümtaz sahsiyetin nesillerimize tanitilmasi için çok sayida etkinlik yaptik. Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in daha sonraki yillarda da Nuri Demirag vurgusu devam etti. Bizler de Sayin Cumhurbaskanimizin bu vurgularindan hareketle Cumhuriyet Tarihimizin en büyük ve en cesur mütesebbisi, yerli ve milli durusun sembolü, Türk milletinin gizli kalmis hazinesi Nuri Demirag’i gençlerimize hakkiyla tanitabilmek için bu eseri yazmaya karar verdik” dedi.Hedefte Z kusagi var

Ege, kitabi ile Z kusagina vatan, millet ve bayrak sevgisinin yaninda hayal etmeyi ve basarma inancini asilamak istedigini ifade edip, “Nesillerimize özellikle günümüzün söyleyisiyle Z kusagina; vatan, millet ve bayrak sevgisini, hayal etmeyi, heyecani, çalismayi, azmi, üretmeyi ve basarmayi Nuri Demirag’in mücadelelerle dolu yasam öyküsünde anlattik. Eseri okuyan her gencimiz eminiz ki Nuri Demirag’in çekim alanina girecektir. Bu sayede vatani karsiliksiz sevmenin, milleti ve bayragi için gece gündüz çalismanin lezzetini mutlaka tadacaktir. Yillar süren ve özenle hazirlanan romanimiza ‘Hayalleri Uçuran Adam Nuri Demirag’ ismini verdik” dedi."Demirag hafizdi"

Ege arastirmalari sirasinda Demirag ile ilgili çok az bilinen birçok önemli bilgiye ulastiklarini kaydederek, “Merhum Nuri Demirag’in özel hayatina dair çok kiymetli bilgilere ulastik. Örnegin 9 yasinda hafiz oldugunu ilk kez biz yazdik. Romanimiz, gerçekligi oldugu gibi vererek gerekli yerlerde de kurgunun ustaca harmanlanmasiyla yazildi. Hedefimize ulasmanin ve gençlerimize bu eseri sunmanin mutlugu tarif edilemez. Hayalleri Uçuran Adam Nuri Demirag adli eserimizin, gençlerimizin yeni basucu kitabi olmayi hak ettigine bütün kalbimizle inaniyoruz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.