Gelecege Adimlar Projesi Ile Çocuklarin Beyaz Ekrandan Uzaklastirilmasi Hedefleniyor

Ordu Fen Lisesi, Seda Yekeler Egitim Vakfi (SEYEV) ve Gelecege Adimlar Platformu tarafindan hayata geçirilen proje kapsaminda, çocuklarin sanal ortamdan kurtularak, siddetsiz iletisim kurabilmeleri adina ‘Gelecege Adimlar’ projesi hayata geçirildi.

Gelecege Adimlar Projesi Ile Çocuklarin Beyaz Ekrandan Uzaklastirilmasi Hedefleniyor
Ordu Fen Lisesi ile proje ortaklari tarafindan hayata geçirilen ‘Gelecege Adimlar’ projesi ile çocuklarin beyaz ekrandan uzaklasmalari, siddetsiz iletisim kurabilmeleri, empati yaparak isbirligi içerisinde sorunlari çözebilmeleri gibi çok fazla sorunlari çözmede yardimci olmalari amaçlaniyor. 5 gün boyunca devam edecek olan suanda 50 ögrencinin katilim sagladigi projeye katilim ise artiyor.

"Projenin amaci, beyaz ekran bagimliligini kirmak ve ögrencileri sosyal yapmak"

Proje hakkinda bilgilendirme bulunan Ordu Fen Lisesi Okul Müdürü Turgay Türkmen, hedef kitlenin 6,7,8,9 ve 10’uncu sinif ögrencileri oldugunu söyledi.

Projenin amacinin, çocuklarin telefon ve tablet gibi bagimliliklarini kirabilmek olduguna deginen Türkmen, “Gelecege Adimlar projesi ile ilgili okulumuzda 6,7,8,9 ve 10’uncu siniflar hedef kitlemiz olmak üzere projeyi baslattik. Projenin amaci, pandemi öncesinde var olan, pandemide oldukça artan beyaz ekran bagimliligini kirabilmek, ögrencilerin iletisim kurabilme becerilerini yükseltmek ve hep sikayete geldigimiz çocuklarimizin asosyal olmasi gibi olumsuzluklari olumluya döndürmek adina istasyon çalismasi yaptigimiz bir proje. Proje ortagimiz SEYEP, üniversitede psikoloji ve hukuk okuyan ögrencilerimiz burada, projeye katilan ögrencilerimize degisik istasyonlarda bilgilendirme yapiyorlar. Milli Egitim Bakanligi’nin ‘Telafide ben de varim’ programi basladi.

O programla da tam uyusan projeye ögrencilerimiz iki gündür yogun bir katilim gösteriyorlar” dedi.

Projenin 5 gün sürecegini ve yaklasik 50 ögrencinin katilim sagladigini ancak sayinin giderek arttigini ifade eden Türkmen, projenin basarili bir sekilde devam ettigini söyledi.

Bu projenin, Türkiye’de 4’üncü, Karadeniz Bölgesi’nde ise ilk kez gerçeklestirildigini kaydeden Türkmen, “Ben inaniyorum bu proje Türkiye genelinde yayilacak ve çocuklarimiza çok büyük katkilar sunacak” seklinde konustu.

Seda Yekeler Egitim Vakfi (SEYEV) Kurucu Baskani Seda Yekeler, “Gelecege Adimlar platformu ile koordinatörlügünde bir araya geldik. Içerisinde çok farkli egitimlerin oldugu, gerçekten gelecekte gençlerin aydinlik bakabilmesi için çok önemli egitimler veriliyor. Biz de SEYEV olarak amacimiz, Türkiye dünyaya açilsin, dil edinip ülkemizin basarilini daha iyi anlatmasiydi” ifadelerine yer verdi.

"24 kisilik ekip ile egitimler sürüyor"

Gelecege Adimlar Proje Koordinatörü Av. Elif Görgülü ise 24 kisilik ekipler egitimin sürdügünü kaydederek, “Egitim alaninda tamamen çocuklarimizin gelisimleri ve farkindalik kazanmalari ve kurduklari hayali gerçeklestirme çabalari için tamamen Türkiye’nin çok degerli üniversitelerinde okuyan 24 kisiden olusan ekiple burada ögrencilerimize egitimleri vermeye çalisiyoruz” diye konustu.

Ordu Fen Lisesi Rehber Ögretmeni ve Psikoloij Danisam Mehmet Dikenoglu, “5 yil önce Ordu Fen Lisesi’nden, gelecege umutla bakarsin slogani ile yola çiktik. Gelecege umutla bakmak için bugün SEYEV ve Gelecege Adimlar ekibi ile bir araya geldik. Ordu’da çok güzel bir proje gerçeklestiriyoruz ve çocuklarimizin yüregine dokunuyoruz. Hikayesini dinleyemedigimiz insani iyilestiremedigimizi bildigimiz için bütün çocuklarin bir hafta boyunca hikayelerini dinleyecegiz”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.