Mitsubishi Electric Bilgi Islemeye Dayali Görüsme Özetleyen Yapay Zeka Gelistirdi

Sistem, sirketin çagri merkezinde yapilan ön testlere göre çalisanlarin çagri raporu hazirlamalari için harcadiklari süreyi yaklasik olarak yari yariya azaltiyor.

Mitsubishi Electric Corporation, sözlü görüsmeleri isabetli bir sekilde otomatik olarak özetleyen bir teknoloji gelistirdi.

Mitsubishi Electric'ten yapilan açiklamaya göre, yapay zeka markasi Maisart temelli bir görüsme özetleme teknolojisi olan sistem, sirketin çagri merkezinde yapilan ön testlere göre çalisanlarin çagri raporu hazirlamalari için harcadiklari süreyi yaklasik olarak yari yariya azaltiyor.

Çagri merkezi görüsmeleri, genellikle geleneksel konusma tanima teknolojisiyle kayit altina aliniyor. Bu kayitlar, çogunlukla anlasilmayan sözler veya kopuk konusmalar içerdiginden bir yazilim tarafindan tam isabetli olarak yazili kayitlara dönüstürülemiyor.

Mitsubishi Electric'in yeni teknolojisi, günlük konusma dili ve es anlamli ifadeler de dahil olmak üzere, anlamlari dogru bir sekilde belirlemek için diyalog baglamlarini ögreniyor. Geçmis raporlarda yer alan verileri kullanarak kopuk konusmalar, dil bilgisi hatalari ve kelime tercihlerini topluyor, tam ve dogal cümleler olusturuyor.

Daha sonra çalisanlarin üzerinde düzenlemeler yaptigi geçmis raporlardan en benzer ve en kisa cümleleri çikariyor ve en sonunda özet yazili kaydi tamamliyor.

Yapilan sirket içi testler, Mitsubishi Electric'in yeni teknolojisinin Japonca metin hacmini büyük oranda azaltirken metnin yaklasik yüzde 90'inin (geleneksel teknolojide yaklasik yüzde 30) kullanilabilir hale getirildigini gösteriyor. Bu sayede, çagri merkezi çalisanlarinin raporlarini manuel hazirlamak için harcadiklari süre yari yariya azaliyor.

- Zamanla düzeltme isabetliligini iyilestirmek için manuel düzeltmeleri ögreniyor

Insanlar yeni ürünler hakkinda bilgi almak için bir çagri merkezini aradiklarinda geleneksel yazilimlar benzeri konulari kapsayan çagri geçmislerine ve geçmis raporlara basvuramiyor. Bu nedenle görüsmelerin isabetli kayitlarinin otomatik olarak olusturulmasi mümkün olmuyor.

Mitsubishi Electric'in yeni yapay zeka teknolojisi; çalisanlarin kopuk söz dizimleri, gündelik jargonu veya es sesli sözcükleri daha dogal bir dile manuel olarak nasil dönüstürdüklerini ögrenmek için son düzenlenmis raporlara basvuruyor ve bilgisini sürekli olarak güncelliyor.

Yeni Maisart, yazili kayit olusturmak amaciyla çagri geçmislerinden ve geçmis raporlardan ögreniyor ve manuel hazirlanmis geçmis raporlardan en benzer ve en kisa cümleleri bularak özetlenmis dogal cümlelerden kisa kayitlar olusturuyor.

Mitsubishi Electric, bu yeni teknolojisini Mart 2021'den itibaren kendi çagri merkezinde demo testleriyle degerlendirmeye devam ediyor. Bu test sonuçlarini ürün hatalari ve ürünler hakkinda müsterilerle yapilan telefon görüsmelerinin yazili kayitlarini olusturmada kullanmayi amaçliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.