Kosova Cumhurbaskani Osmani-Sadriu, Antalya Diplomasi Forumu'nda Gençlerle Bulustu Açiklamasi

'Siyasete girdiginizde tüm kapilar açik sekilde sizi beklemiyor. Sizin bu kapilari açip, arkadan gelenlere de firsat vermeniz gerekiyor' 'Genç bir kadin politikaci olarak büyük zorluklarla karsilastim. Gençsiniz, odaya giriyorsunuz, bazen size UFO gibi bakiyorlar. 'Burada ne yapiyorsunuz, ne isiniz var' diyorlar.' 'Uzun yillar isgal altinda kalmis ülkenin çocuklariyiz. Kosova'da egitim hakkimiz reddedildi, aileler islerinden atildi. Okula gitmek hayatinizi riske atmak anlamina geliyordu'

Kosova Cumhurbaskani Vjosa Osmani-Sadriu, siyasette gençlerin ve kadinlarin zorluklarla karsilastigini belirterek "Siyasete girdiginizde tüm kapilar açik sekilde sizi beklemiyor. Sizin bu kapilari açip, arkadan gelenlere de firsat vermeniz gerekiyor." dedi.

Kosova Cumhurbaskani Osmani-Sadriu, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in himayesinde, Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu'nun ev sahipliginde düzenlenen ve Anadolu Ajansinin "Global Iletisim Ortagi" oldugu Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsaminda SosyalBen Vakfinin kurucusu Ece Çiftçi'nin moderatörlügünde, farkli üniversitelerden gelen ögrencilerle bulustu.

Ülkelerin ekonomisinin sürdürülebilir halde gelistirilebilmesi için beseri insan sermayesine, en basta da gençlere yatirim yapilmasi gerektigini anlatan Osmani-Sadriu, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip oldugunu vurguladi.

"Ben dünyadaki en genç devlet baskani unvanina sahip olabilirim ama kendi ülkemde en genç yas grubuna girmiyorum. Biz hem ekonomik hem diplomatik dünyada yaslanan bir kitayiz." diyen Osmani-Sadriu, 22 yil önce genç aktivist olarak siyasi kariyerine basladigini aktardi.

Siyasete girerken sabirli olmak, zorluklara karsi gögüs germek gerektiginin altini çizen Osmani-Sadriu, sunlari kaydetti:

"Sinamalara karsi kendinizi özgür ifade edebilmelisiniz. Kendi fikrinizi ifade etmek için iç sesinizi dinlemeli, dogru bildiginizi yapmak en iyi yoldur. Dogru ve etik bildiginizi uygulamaya devam edin. Yüzünüze ne kadar kapi kapanirsa kapansin açik kapi bulmaya çalisin. Uzun yillar isgal altinda kalmis ülkenin çocuklariyiz. Kosova'da egitim hakkimiz reddedildi, aileler islerinden atildi. Okula gitmek hayatinizi riske atmak anlamina geliyordu. Bu sebepten dolayi okula gitmek, iyi not olmak, kendi ülkemizin tarihini ögrenmek büyük bir mücadeleydi."

- "Egitiminizi asla arka plana atmayin"

Osmani-Sadriu, Kosova'nin uluslararasi arenada güçlenmesini sagladiklarini, siyasi kariyerinde çok zorluklar çektigini dile getirdi.

Yasadigi zorluklari anlatan Osmani-Sadriu, "Genç bir kadin politikaci olarak büyük zorluklarla karsilastim. Gençsiniz, odaya giriyorsunuz bazen size UFO gibi bakiyorlar. 'Burada ne yapiyorsunuz, ne isiniz var' diyorlar. Eger hem genç hem kadinsaniz sanki çifte günah islemis gibi bakiyorlar. Sizi izleyen küçük kiz çocuklarini düsünün, onlar sizin pes ettiginizi görürlerse onlar için ümit isigi olmayacaktir. Kadinlar, erkekler olarak genç politikacilar olarak bu noktaya geldigimizde sizi izleyen çocuklari, gençleri düsünün. Siz onlar için yoldaki agir kayalari çikarin, onlara yol açarsiniz." diye konustu.

Gençlerin mücadelesinin önemine isaret eden Osmani-Sadriu, insanlarin hedefi her ne olursa olsun egitimine de odaklanmasi, onu asla arka plana atmamasi gerektigini belirtti.

Kosova'nin taninma sürecinde çaba gösterdigini vurgulayan Osmani-Sadriu, gençlerin katildiklari forum ve toplantilarda orada olduklarini göstermesi, sesini duyurmasi gerektigini söyledi.

Vjosa Osmani-Sadriu, takim ruhunun önemine de deginerek "Sesiniz ne kadar güçlü olursa olsun diger sesler eslik etmedigi sürece sesinizi duyuramazsiniz. Diplomaside, politikada bu çok önemli, arkanizi kollayacak insanlar olmali. Önemli isleri beraber yapacak kisiler olmali. Tüm ön hazirliklarin sizin için gerçeklestirilmesi gerekiyor." dedi.

"Siyasete girdiginizde tüm kapilar açik sekilde sizi beklemiyor. Sizin bu kapilari açip, arkadan gelenlere firsat vermeniz gerekiyor." diyen Osmani, salgin sürecinin tüm dünyayi etkiledigini belirtti.

Virüsün ekonomik olarak ne kadar güçlü olduguna bakmadan herkesi etkiledigini belirten Osmani-Sadriu, "Birisinin size yemek, kapiniza ilaç getirmesi gerekiyor. Salgin, birbirimize ne kadar ihtiyaç duydugumuzu, yan komsumuza, ailemize ne kadar ihtiyaç duydugumuzu gösterdi." diye konustu.

Dijitallesmeye de deginen Osmani, Antalya Diplomasi Forumu'nun ayni anda farkli ülkelerde verdigi mesajla dijitallesmenin en güzel örnegini sundugunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.