TIKA'dan Kosova'nin Viti Bölgesindeki Kadin Dernegine Tarim Destegi

Türk Isbirligi ve Koordinasyon Ajansi Baskanligi tarafindan (TIKA) Kosova'nin güney kesiminde bulunan Viti bölgesinde "Kosova'da Kirsal Kalkinma Yatirimlarinin Desteklenmesi Programi" kapsaminda gerçeklestirilen "Keçi Sütü ve Keçi Sütü Ürünlerinin Desteklenmesi Projesinin" açilisi gerçeklestirildi.

TIKA'dan Kosova'nin Viti Bölgesindeki Kadin Dernegine Tarim Destegi
TIKA, proje kapsaminda Gosica Kadinlar Dernegine keçi sütü ürünleri üretimi için donanim desteginde bulunurken, bu vesileyle düzenlenen törene Türkiye'nin Pristine Büyükelçisi Çagri Sakar, TIKA Pristine Koordinatörü Cihan Dinçer ve Viti Belediye Baskani Sokol Haliti katildi.

Büyükelçi Sakar, buradaki konusmasinda, TIKA'nin Türkiye'nin kalkinma yardimlarinin lokomotif kurulusu oldugunu belirterek, "Bugün Viti'de açilisini yaptigimiz proje hem tarimsal kalkinmaya, hayvanciliga verilen destekle önem kazaniyor hem de bir kadin dernegi araciligiyla bunun hayata geçirilmis olmasi bizim için çok önemli." dedi.

Gosica Kadinlar Dernegine gelecekte daha büyük basarilara imza atmalari için desteklerini sunmak istediklerinin altini çizen Sakar, gelecek dönemde de yeni projeler hayata geçirebileceklerini ifade etti.

TIKA Pristine Koordinatörü Dinçer, TIKA'nin bu projesinin, halkin köyden kente göç etmesinin önledigini belirterek, "Bes adet cihaz verdik: pastörizatör, bir tane isi dengeleyici cihaz var, iki tane ayirici masa var, bir de yine peyniri içinde ürettikleri bir baska makine daha var, karistirici var. Zaten çok ileri, üst düzey bir teknoloji gerektirmiyor ama sonuçta tarimsal üretimle ilgili." seklinde konustu.

Dinçer, sözlerini söyle sürdürdü:

"Biz bunu da Kosova'nin üreticilerinden alarak, makinelerimizi de Kosovali üreticilerden alarak Kosova'nin makine üreten isletmelerine de bir nevi destek oluyoruz, onlarla proje ortakligi yapmis oluyoruz. Dolayisiyla çarpan etkisinin fazla oldugu bir proje. Dernegin üyesi olarak 17 kadin var. Bu demektir ki 17 aile bu projeden birincil derece faydalanici olacaktir. Onlarin da 200'ün üzerinde keçileri var. Butik bir proje. Ancak nitelikli bir proje oldugunu düsünüyoruz."

Viti Belediye Baskani Haliti de TIKA'ya yapilan yardimlardan dolayi tesekkür ederek, belediyeleri ile Türk kurumlari arasindaki iyi iliskilerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.