Sanliurfa'da Kovid-19'A Yakalanan Hastalar Asi Olmamanin Pismanligini Yasiyor

Sanliurfa Egitim ve Arastirma Hastanesinde tedavi gören hastalardan Adem Argan: 'Asi olsaydim su anki durumu yasamazdim. 50 gündür çok zorlu bir süreç yasiyorum. Herkese asi olmalarini tavsiye ediyorum' Ayse Baysal: 'Dizlerim, belim, cigerlerim agridi, sanki ölüyordum. Ölecegimi hissettim. Asi olma firsatini yakalayamadim ama simdi büyük pismanlik yasiyorum'

MEHMET FATIH ASLAN - Türkiye'nin Kovid-19 ile mücadele sürecinde 18 yas ve üstünde en az iki doz asilanma oraninda son sirada yer alan Sanliurfa'da, hastaliga yakalanan ve agir geçirenler, asi yaptirmadiklari için pismanliklarini dile getiriyor.

Kentte, "hastaliga yakalanmayacaklari", "hastaligi kolay atlatacaklari" gibi düsüncelerle ya da karsit görüslerin etkisiyle Kovid-19 asisi yaptirmayanlarin sayisi oldukça yüksek.

Kovid-19 asi haritasinda yüzde 52,9 ile son sirada ve kirmizi kategoride yer alan kentte, hastaliga yakalananlarin büyük bölümü hastanelere basvuruyor.

Kimi yogun bakimda kimileri de serviste günlerce tedavi görüp, hastaligin aci tecrübesini yasayanlar, asi yaptirmadiklari için yasadiklari pismanligi AA muhabirine anlatti.

Sanliurfa Egitim ve Arastirma Hastanesi Kovid-19 Servisi'nde tedavisi süren 42 yasindaki Adem Argan, virüsün nasil bulastigini bilmedigini, sikayetlerinin artmasi üzerine yaptirdigi testin pozitif çiktigini söyledi.

Hastalik nedeniyle zor bir süreç yasadigini belirten Argan, "Nefes darligi yasayinca hastanede yatisim yapildi. Nefes almadigim için bogulacak gibi oluyordum." dedi.

Argan, hastanede gördügü tedavi sayesinde kendisini daha iyi hissettigini anlatarak, nefes darliginin halen devam ettigini ifade etti.

Uzun süredir hastanede bulundugunu kaydeden Adem Argan, söyle konustu:

"50 günden bu yana hastanede yatiyorum, tedavim devam ediyor. Virüs, akcigerime zarar vermis, bu nedenle nefes darligim devam ediyor. Sehir disinda oldugum için asi olmayi ihmal ettim. Sehre döndükten 5 gün sonra hastaligi kaptim. Asi olsaydim su anki durumu yasamazdim. 50 gündür çok zorlu bir süreç yasiyorum. Herkese asi olmalarini tavsiye ediyorum. Kim asi olmamissa mutlaka gidip asisini yaptirsin, hemen en yakin saglik kurulusunda asi olmalarini tavsiye ediyorum"

Argan, bir süre daha hastanede tedavisinin devam edecegini dile getirdi.

- "Uygun zaman geldiginde asi olacagim"

Hastalardan 45 yasindaki Ayse Baysal da tarlada çalisirken ortak esya kullanimi nedeniyle virüsün bulastigini düsündügünü söyledi.

Bir haftadan bu yana hastanede tedavisinin devam ettigini belirten Baysal, "Mevsimlik tarim isçisi oldugum için asi yaptiramadim. 6 aydir sehir disindaydik, döndügümüz gibi hemen hastaliga yakalandim. Asi olma firsati yakalayamadim ama simdi büyük pismanlik yasiyorum. Asi olmadigim için kalabaliga girer girmez hastaliga yakalandim. Çok pisman oldum. Insallah iyilesir iyilesmez, asiya uygun zaman geldiginde asi olacagim." dedi.

Hastalik nedeniyle bütün vücudunun agridigini, daha önce böyle bir aci çekmedigini anlatan Baysal, "Dizlerim, belim, cigerlerim hepsi agridi, sanki ölüyordum. Ölecegimi hissettim. Gerçekten asinin önemi burada ortaya çikiyor. Çocuklarim asi olmustu, onlar hastalanmadi ama ben hastalandim. Esim de beni hastaneye getirdigi gün asisini yapacakti. Ben hastaneye yatinca görüsemedik." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.