Ankara'nin Barajlari, Iklim Degisikliginin Bilançosunu Gözler Önüne Serdi

Dünya genelinde etkisini gösteren küresel iklim degisikligi, Ankara barajlarina kuraklik olarak etki etti. Mevsimlerin kaymasi ve az yagis nedeniyle Ankara barajlarinin doluluk orani yüzde 9’a kadar geriledi.

Ankara'nin Barajlari, Iklim Degisikliginin Bilançosunu Gözler Önüne Serdi
Tüm dünyada etkisini gösteren küresel iklim degisikligi, Türkiye’ye kuraklik olarak etkisini gösterdi. En büyük etkisinin su kaynaklari üzerinde görüldügü küresel iklim degisikligi dünya genelinde gida arzi, enerji kaynaklarinin azalmasi ve orman yanginlari gibi sorunlari beraberinde getiriyor. Küresel iklim degisikliginin Ankara üzerinde etkisi ise baraj doluluk oranlarinin düsmesi olarak gözlemlendi. Ankara Su ve Kanalizasyon Idaresi Genel Müdürlügü (ASKI) verilerine göre, 30 Ekim itibariyla Ankara barajlarinin doluluk orani yüzde 9,04.

Verilere göre, toplam hacmi 1 milyar 584 milyon metreküp olan barajlarda, su miktari yüzde 21,12 oranindayken aktif kullanilabilir su orani ise yüzde 9,04. Geçen yilin ayni gününde sehre verilen 1 milyon 125 bin 837 metreküplük su miktari bu yil 408 bin 643 metreküp artis ile 1 milyon 534 bin 480 olarak gerçeklesti. Geçen yil 30 Ekim’de 177 bin 637 metreküp olan barajlara gelen su miktari, bu yil ayni günde 38 bin 297 metreküp düsüsle 139 bin 340 metreküp oldu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.