8. Ulusal ISTAHED Aile Hekimligi Kongresi Gerçeklestirildi

Istanbul Aile Hekimligi Dernegi tarafindan bu yil 8. Ulusal ISTAHED Aile Hekimligi Kongresi gerçeklestirildi. Pandemi dolayisi ile uzun zaman sonra yüz yüze gerçeklestirilen kongreye 500’ü askin katilimci katildi.

8. Ulusal ISTAHED Aile Hekimligi Kongresi Gerçeklestirildi
Katilimcilara bilimsel olarak dolu dolu bir kongre hazirlandi. Kongrenin bilimsel sekreterligini yapan Dr. Hüseyin Acar, basin toplantisinda yaptigi konusmada, çocuk felci, tetanoz gibi hastaliklarin, asi sayesinde ortadan kalktigini belirterek, salgindan da korunmak için asi çagrisinda bulundu. Salgin nedeniyle iki yilin ardindan yüz yüze kongre düzenlemekten mutluluk duyduklarini belirten Acar, aile hekimligi çalisanlarinin asilama sürecinde insanüstü bir çaba sarf ettigini söyledi.“Suçiçegi, kabakulak ve kizamikçik vaka görülme sikliklari azalmistir”

Acar yaptigi açiklamada, “Türkiye’de saglik çalisanlari olarak özverili ve kapsayici asilama çalismalarimiz sayesinde asi ile önlenebilir hastaliklardan hepatit A, hepatit B, bogmaca, bakteri kaynakli pnömoniler, menenjit tablolari, sepsis durumlari önceki yillara kiyasla sayica oldukça geriledi. Suçiçegi, kabakulak ve kizamikçik vaka görülme sikliklari azalmistir. Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) bagisiklama hizmetlerini, asiyla önlenebilir hastaliklarin ve buna bagli ölümlerin önlenmesi açisindan en degerli ve toplum sagligi yararina yapilabilecek en olumlu müdahale oldugunu söylemektedir. Yani koruyucu hekimligin en temelinde asi var” sözlerine yer verdi.

“Çocuk felci asi sayesinde Türkiye’de ortadan kalkti”

Acar konusmasinin devaminda, “Aile hekimliginde çocukluk çagi asilamalari, eriskin asilamalari ve risk gruplarinin asilamalari ve COVID-19 Hastaligina yönelik asilamalar yapilmaktadir. Türkiye’de asilamanin geçmisine hizlica bakacak olursak 1930’lardan bugüne çiçek, difteri, bogmaca, verem, kizamik, çocuk felci hastaliklariyla savasta büyük kazanimlar elde edildi. Çocuk felci asi sayesinde Türkiye’de ortadan kalkti, anneleri ve yenidogan bebegini etkileyen maternal ve neonatal tetanoz 2009 yilinda ortadan kalkti. 2004 yilindan beri sadece bir difteri vakasi görüldü ülkemizde. Kizamik vakalari 2001’de 30 binin üzerindeyken son 10 yilda aile hekimlerinin etkin çocuk asilamalariyla yillik vaka sayilari oldukça düsürüldügünü de gördük. 2017 yilina kadar yüzde 98 asilama oranlarina varildi. Ancak son birkaç yilda kizamikta asilama oranlarinin toplumda yüzde 2 birim düsmesi bile vaka sayilarini kolayca yükseltti. Bu asinin önemini de gösteren üzücü bir istatistik olarak ifade edilebilir” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.