Emekli, Asgari Ücretli Ve EYT'liye Müjde

Hükûmet, pandemi nedeniyle artan enflasyon ve toplumun en büyük sikâyet konusu hâline gelen hayat pahaliliginin etkilerinin azaltilmasi konusunda önemli adimlar atmaya hazirlaniyor. Emeklilikte yasa takilanlari da gündemine alan hükûmetin, asgari ücret ve düsük emekli maaslarina ‘rutin disi’ artis yapacagi belirtiliyor.

Emekli, Asgari Ücretli Ve EYT'liye Müjde
Edinilen bilgilere göre, hükümette baslatilan çalismalar kapsaminda 7 milyondan fazla kisiyi ilgilendiren asgari ücrete, geçen yilki gibi enflasyonun üzerinde zam yapilacagi ve 3.500 liranin üzerinde bir rakam belirlenecegi ifade ediliyor. Geçen yil enflasyon yüzde 14,6 olarak gerçeklesmis, asgari ücrete ise yüzde 21,56 zam yapilmisti. Bu yil da enflasyonun üzerinde yapilacak zamla birlikte asgari ücrette zammin toplamda yüzde 30’u bulabilecegi belirtiliyor.

Düsük emekli maaslari konusunda ise ‘seyyanen zam’ yapilmasi formülü tartisiliyor. Milletvekilleri yaz boyunca sahada yaptiklari çalismalarda en fazla karsilastiklari talepler arasinda emekli maaslari oldugunu dile getiriyordu. Bu konuda hazirlanan raporlar parti yönetimine sunuldu ve 2 bin liranin altinda maas alan emeklilere seyyanen zam yapilmasi tartisilmaya basladi.

Hükûmetin gündemine gelen bir baska konu ise emeklilikte yasa takilanlar. Uzun zamandir kamuoyunda tartisilan EYT’yle ilgili bir etki analizi ve maliyet hesabi çalismasi baslatildigi ögrenildi. Prim gün sayisini doldurmasina ragmen, yasini doldurmadigi için emekliligi hak edemeyenlerle ilgili yeni bir ‘süre düzenlemesi’ yapilmasi planlaniyor. Emekli olmak için yas kriterini bekleyenlere yönelik, bekleme süresinin 2 veya 3 yil geriye çekilmesi formülü tartisiliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.