Yerelde Kapasite Gelistirme Egitimleri 3 Ilde Basariyla Tamamlandi

Egitimi alan katilimcilar, alanlarinda uzman akademisyenlerden dünyadaki ve Türkiye'de ki göç olgusu hakkinda detayli bilgi aliyor, göç konusundaki farkindaliklarini artirmak için çalisiliyor.

Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum Için Girisimcilik Kapasitesinin Gelistirilmesi (ENHANCER) Projesi, 3 ili kapsayan egitimlerini tamamladi. Proje kapsaminda 2022 ve 2023 yillarinda 8 ile ulasilmasi hedefleniyor.

Uluslararasi Göç Politikalari Gelistirme Merkezi'nden (ICMPD) yapilan açiklamaya göre, Avrupa Birligi (AB) tarafindan fon saglanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Kalkinma Ajanslari Genel Müdürlügü'nün yararlanicisi ve ICMPD'nin uygulayici oldugu ENHANCER Projesi, egitimlerle devam ediyor.

Proje kapsaminda 3 ili kapsayan egitimler tamamlanirken, "Yerelde Kapasite Gelistirme Egitimleri" Istanbul, Izmir ve Ankara'da beklenenin üzerinde katilim ile gerçeklestirildi. Sonraki süreçte hedef ise 2022 ve 2023 yillarda toplam 8 ile ulasilmasi amaçlaniyor.

Verilen bilgiye göre egitim programi, kurumlarin kapasitelerinin artirilmasini amaçlayarak projelendirildi ve hayata geçirildi.

Öncelikli olarak yerel düzeyde göç ve kalkinma konusunda farkindaligin artirilmasi ile kurumsal becerilerin gelistirilmesi kapsaminda düzenlenen programla bu anlamda, göçe duyarli yerel girisimcilik ekosistemlerinin daha iyi islemesi için kurumlarin kapasite gelistirme ihtiyaçlarinin karsilanmasi planlaniyor.

Egitimi alan katilimcilar, alanlarinda uzman akademisyenlerden dünyadaki ve Türkiye'de ki göç olgusu hakkinda detayli bilgi aliyor, göç konusundaki farkindaliklarini artirmak için çalisiliyor.

- Kovid-19 salgininin girisimciler ile göçmenlere etkisi de ele alindi

Açiklamada yer alan bilgiye göre, egitim programinin hedef grubunu, Kalkinma Ajanslari, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürlükleri, Büyüksehir Belediyeleri, Il Göç Idaresi Müdürlükleri, ISKUR Il Müdürlükleri, Ticaret Odasi, Sanayi Odasi, KOSGEB Il Müdürlükleri, Ticaret Il Müdürlükleri ile Valiliklerin Il Planlama ve Koordinasyon Müdürlükleri olusturuyor.

Egitimlerde, Girisimcilik Ekosistemi Lideri Fatih Bahadir Haspolat, ICMPD'nin faaliyet alanlari, ENHANCER Projesi ve egitimlerin kapsami hakkinda detayli bilgiler verdi.

Proje tanitimi ile baslayan egitim seminerlerinde, göç ve kalkinma hakkinda temel kavramlar ile kalkinmaya duyarli göç politikalarina dair kapsamli bilgiler katilimcilarla paylasildi.

Egitimlerde saha raporlarindan ilk bulgular detayli olarak aktarildi ve Kovid-19 salgininin girisimciler ile göçmenlere etkisi de ele alindi.

Program süresince, kapasite gelistirme kapsaminda etkili iletisim ve beden dili, etkili sunum becerileri ve toplanti yönetimi konularinda da egitim verildi.
Kaynak: AA