Içisleri Bakani Soylu, Diyarbakir'da Muhtarlarla Bulustu

'Hafiza Odasi'ni açanlara bakarsaniz CHP'liler ve HDP'liler yan yanalar. Bu Hafiza Odasi'nda Dürümlü'de katledilenler, türküleriyle yüreklerimizi yakan Aybüke ögretmen, bir köydeki 3 aylik, 6 aylik bebek var miydi? Neyi temizlemeye çalisiyorsunuz, neyi temizleme gayreti içerisindesiniz' 'Kiliçdaroglu konusuyor, arkasindan büyükelçiler konusma yapiyor. Organize isler bunlar. Türkiye'ye diz çökertebileceklerini zannediyorlar. Onlar bize 15 Temmuz'da diz çökertmek istediler, 15 Temmuz'dan sonra daha güçlü ve iri adimlar attik. Bu milleti tanimiyorlar, bilmiyorlar'

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, "Hafiza Odasi'ni açanlara bakarsaniz CHP'liler ve HDP'liler yan yanalar. Bu Hafiza Odasi'nda Dürümlü'de katledilenler, türküleriyle yüreklerimizi yakan Aybüke ögretmen, bir köydeki 3 aylik, 6 aylik bebek var miydi? Neyi temizlemeye çalisiyorsunuz, neyi temizleme gayreti içerisindesiniz." dedi.

Soylu, bir otelde Muhtarlar Günü dolayisiyla düzenlenen programda, afetlerde ve koronavirüsle mücadele sürecinde muhtarlarin yürüttügü çalismalarin önemine degindi.

Milletin dertleri ve sikintilarinin ilk adresi, devletle ilk temas noktasinin muhtarlar oldugunu dile getiren Soylu, muhtarlara yönelik yapilan çalismalari aktardi.

Dün aksam yasadiklari bir gelismenin kendilerine önemli bir fotografi gösterdigini ifade eden Soylu, söyle konustu:

"Aslinda 10 Batili büyükelçi, bükemedikleri bilegi öpmek yerine dün bizi tehdit etmeyi seçtiler, böyle bir bildiri yayinladilar. Tehdidin içerigi çok önemli degil. Viz gelir, tiris gider. Bizim için önemli olan Bati'yi, bu 10 ülkeyi bu davranisa iten motivasyonun kaynagini görmektir. Bati su anda Türkiye'ye karsi bir cinnet halindedir. Siz nasil Akdeniz'de bize sormadan dolasirsiniz? Siz nasil Azerbaycan'da bir irade ortaya koyarsiniz? Siz nasil Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti ile birlikte iki kardes oturur da Maras'i tekrar açarsiniz? Siz nasil 40 yil yatirim yaptigimiz PKK, FETÖ hatta DEAS terör örgütünü bitirirsiniz? Siz nasil PKK'ya yönettirdiginiz belediyelere bu milletin evlatlarini görevlendirirsiniz de surda gedik açtirmazsiniz, bu milletin vergileriyle yine bu millete hizmetkar olursunuz?"

- "Huzur ve güvenlik, ayni zamanda gondol sefasi var"

Tunceli'de yürütülen mücadele ile 2016 yili sonu itibariyle 570 olan terörist sayisinin bugün toplam 21 olduguna isaret eden Soylu, insanlarin ekip biçtigini, son 1,5 yilda Tunceli'nin köylerine iki bin insanin yerlestigini bildirdi.

"Allah'a hamdolsun korkmuyorlar, çekinmiyorlar artik. 'Burasi bizim köylerimiz, istedigimiz gibi gelecegiz, istedigimiz gibi yerlesecegiz.' diyorlar. Bugün itibariyle Tunceli'de devam eden yatirim miktari 3 milyar 699 milyon liradir. Sadece kamu yatirimlarimiz. Neden? Huzur ve güvenlik, ayni zamanda gondol sefasi var. Ayni zamanda bu yaz otellerinde yer yok." diyen Soylu, bir zaman terörün hakim oldugu yerlerde çok güzel kamp alanlari yapildigini, insanlarin tatillerini geçirdigini anlatti.

Yaklasik 3 hafta önce Hakkari'de yürürken bir kizin yanina geldigini, ve üniversiteyi kazandigini ilettigini aktaran Soylu, "Tip fakültesini kazandigini söyledi. 2016'da Hakkari'de tip fakültesini kazanan evlat sayisi 0. 2017, 2018 ve 2019'da 0, 2020'de 4 ve 2021'de 19. Tayyip Erdogan'in yaptigi bu ülkenin kiz çocuklarini okutmak, bu ülkenin annelerini huzurlu yapmak ve bu ülkenin insanlarini birbirine kardes yapmaktir." diye konustu.

Batman'da 2016'da tip fakültesini kazanan kisi sayisinin 90, su anda 265 olduguna dikkati çeken Soylu, bambaska bir noktaya geldiklerini, aradiklari Türkiye, Dogu ve Güneydogu, gelecek ve yarinlarin bu oldugunu ve bunu saglamakla görevli olduklarini dile getirdi.

Bakan Soylu, söyle devam etti:

"Gelecek, 12 yasindaki, 9 yasindaki kizi alacak daga götürecek, eline silah verecek, onu korkutacak, ürkütecek, igrenç igrenç isler gerçeklestirecek sonra biz burada oturacagiz. Huzur sadece bizim cografyamizin hakki degildir. Huzur bugün uzunca bir zamandir kaos cenderesi içerisinde olan Suriye'nin de Irak'in da Afganistan'in da etrafimizdaki cografyanin da hakkidir. Diyarbakir, Batman, Bitlis, Adiyaman huzuru buldugu gün bir taraftan Idris-i Bitlisi ile bir taraftan Ismail Fakirullah ve Ibrahim Hakki Hazretleri ile beraber Bagdat'a da Sam'a da Irak'in ve Orta Dogu'nun her noktasina da huzuru ve barisi getirecek olan bu memleketin insanlaridir. Bizim derdimiz sadece Türkiye'ye huzuru ve barisi getirmek degildir. Allah sahittir, Orta Dogu'ya da etrafimizdaki cografyaya da huzur, baris ve kardeslik getirecegiz. Dünyaya da bizi istismar etmesinin bedelini kardeslikle, huzurla ve medeniyetimizi onlara naksetmeyle beraber gerçeklestirecegiz."

Soylu, sadece teröristle mücadele etmediklerini belirtti.

"Ne güzel, 10 tane büyükelçi çiksin bize parmak sallasin. Geçti o günler. Onlar eskidendi. Acaba bize bir sey söylerlerse, bizim bir seyimizi kisarlar mi, keserler mi. 10 tane degil ya 100'ünüz degil, topunuz bir araya gelseniz ne olacak? Türkiye eski Türkiye degil. Ayaklari üzerinde duran bir Türkiye'dir. Bir taraftan bize demokrasi ve hukuk dersi verecekler. Bir taraftan da yargiya talimat vermeye kalkacaklar." diyen Soylu, iki yüzlülüklerinin her daim oldugunu anlatti.

Birkaç gün önce ana muhalefet partisi liderinin tehdit ettigini kaydeden Soylu, sözlerini söyle sürdürdü:

"Hepinizi tehdit etti, hesap soracakmis. Senin soracagin hesaptan kim korkar. Demirden korksak trene binmeyiz. Bu millet hiçbir seyden korkmadi simdiye kadar. 1960'da darbe yaptilar, 61'de bu ülkenin basbakanini astilar. O resmi bize hep gösterdiler. Bizi ürkütmek ve korkutmak için. Bir daha bize itaat etmezseniz sizin sonunuz böyle olur diye bizi ürkütmek için. Ne oldu? Millet ondan sonra yine milletin evlatlarini getirdi. 28 Subat'i yaptilar. Kimligimize, kiyafetimize, inancimiza, degerimize hepsine ambargo koydular. Bizi degistiremediler. Çünkü bu cografyada degistiremezler."

Dünyaya ait sorumluluklarinin bulundugunu kaydeden Soylu, söyle konustu:

"Bu medeniyeti, insanligimizi anlatmaya, insanligini kaybedenlere insanligini hatirlatmaya, bombalara sirtini dönenlere insanligini hatirlatmaya ait görevlerimiz var. Bunu hep birlikte gerçeklestirmekle mükellefiz. Oradan rapor yaziyorlar, 'Ayasofya'yi niçin açtiniz' diyorlar. Size mi soracagiz. Yaralari baska. Peki onlar bu raporlari yayinliyorlar. Kiliçdaroglu konusuyor, arkasindan büyükelçiler konusma yapiyor. Organize isler bunlar. Türkiye'ye diz çökertebileceklerini zannediyorlar. Onlar bize 15 Temmuz'da diz çökertmek istediler, 15 Temmuz'dan sonra daha güçlü ve iri adimlar attik. Bu milleti tanimiyorlar, bilmiyorlar."

- Hafiza Odasi sergisi

Geçen gün Diyarbakir'da özellikle sanat üzerinden bir hadise gerçeklestigini aktaran Soylu, söyle devam etti:

"Bir Hafiza Odasi açtilar. Hafiza Odasi'ni açanlara bakarsaniz CHP'liler ve HDP'liler yan yanalar. Bu Hafiza Odasi'nda Dürümlü'de katledilenler, türküleriyle yüreklerimizi yakan Aybüke ögretmen, bir köydeki 3 aylik, 6 aylik bebek var miydi? Neyi temizlemeye çalisiyorsunuz, neyi temizleme gayreti içerisindesiniz. Burada size ifade etmek istiyorum. Suradaki topluluk var ya, siz her seyi gördünüz. Darbe, anarsi, terörizm, Avrupa'dan, Amerika'dan parmak sallamak, asagilanma gördük, hep birlikte gördük. Yüzde 8 binlik gecelik faizler gördük. Aksam yattik, sabah kalktik 5 kat fukaralastigimizi gördük. Hep beraber bir sey yapmaliyiz. Siyasi düsüncelerimiz ayri, fikirlerimiz ayri olabilir. Ayri etnik köklere sahip olabiliriz, ayri sekilde dünyaya bakabiliriz ama hep beraber bir sey yapmaliyiz. Gelecek nesillerimize bizim gördüklerimizi bir daha göstermeyelim."

"Çocuklarimiza, gençlerimize altyapisi güçlü bir Türkiye birakiyoruz, kuvvetli bir Türkiye. Etrafindaki cografyanin hayran hayran izledigi bir Türkiye birakiyoruz. Bakin Irak, Suriye ne kadar geriledi. Nasil toparlanacaklar, kaç yillar boyunca toparlanacaklar, neleri kaybettiler? Gelecek nesillerimize bir daha bu yasananlarin yasanmayacagi bir Türkiye'yi hep birlikte birakmak durumundayiz. Sizin emrinize amadeyiz." diyen Soylu, herkesi rahatlatan adimlari hep birlikte atacaklarini kaydetti.

Iddialarinin güçlü ve büyük Türkiye olusturabilmek oldugunu dile getiren Soylu, bunu birlikte gerçeklestirme iradesinin de söz konusu oldugunu aktardi.

Soylu, sözlerini söyle sürdürdü:

"Recep Tayyip Erdogan geçmis Türkiye'yi iyi sekilde analiz etmis bir liderdir. Türkiye içeriden ve disaridan saldirilara sürekli maruz kalmis bir ülkedir. Içeriden saldirilara karsi koyabilme kabiliyeti vardir bu ülkenin ama disaridan saldirilara karsi dönem dönem boyun egmistir. Içeriden saldirilar ve disaridan saldirilar bir araya gelince gücü yetmemektedir. 1960 darbesi öyle oldu. 1980, 28 Subat'ta aynisi oldu ama Tayyip Erdogan iktidar olduktan sonra oyun degisti.

Geldigi günden itibaren hem ülkenin içini dayanikli bir hale getirmeye hem vesayeti tasfiye etmeye hem Türkiye'ye parmak sallayanlara oyun alanlarini daraltmaya basladi. Içerden hem de disaridan büyük bir koza, çelik zirh ördü. Hem fiili olarak hem de Türkiye'nin gücüyle beraber ördü. Irak'tan Suriye'ye kadar Balkanlar'dan Avrupa'ya kadar Kafkaslar'dan Akdeniz'e kadar dünyanin öteki ucuna Afrika'ya kadar bir koza ördü. Yillardan beri Türkiye'ye saldirip ekonomik açidan, 15 Temmuz darbe girisimiyle siyasi ve psikolojik açidan Türkiye'ye saldirip da Türkiye'yi ele geçirememelerinin tek nedeni Türkiye'nin disina örülmüs kozadir. Türkiye'nin disina tedbir alan ve bu tedbirle kendi milletinin karsi karsiya kalabilecegi bir sikintiyi bertaraf eden bir felsefinin sahibidir Tayyip Erdogan."

Bugün ihtiyaç duyulanin birlik ve beraberlik oldugunu vurgulayan Soylu, bugün ortaya konulacak birligin gelecekte Türkiye’nin güçlenmesini, Orta Dogu'nun güçlenmesini ve bu kaos cenderesinden çikmasini saglayacagini aktardi.

Soylu, "Günlük tartismalari, günlük birtakim tezviratlari ve dedikodulari bir tarafa birakip, gelecege dogru hep birlikte güçlü adimlar atmak bizim bu topraklara ve gelecek nesillerimize ait sorumlulugumuzdur." dedi.

Vali Münir Karaloglu da kamu kurum ve kuruluslari, büyüksehir, ilçe belediyeleri, muhtarlarla hep birlikte Diyarbakir'in son 6 yilda yakaladigi huzur ve güven ortaminda kentin sorunlarini çözmeye, daha yasanilacak bir yere dönüstürme konusunda gece gündüz çalistiklarini söyledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.