Yakin Dogu Üniversitesi Dünyanin En Iyi 250 Üniversitesi Arasinda Yer Aldi

Yakin Dogu Üniversitesi, Times Higher Education’in yayinladigi Dünya Üniversiteleri Siralamasi 2022’de “Mühendislik” ve “Bilgisayar Bilimleri” alaninda dünyanin en iyi ilk 250 üniversitesi arasinda yer alarak Türkiye ve Kibris üniversiteleri arasinda da birinci oldu.

Yakin Dogu Üniversitesi Dünyanin En Iyi 250 Üniversitesi Arasinda Yer Aldi
Londra merkezli uluslararasi yüksekögretim derecelendirme kurulusu Times Higher Education (THE) tarafindan hazirlanan “2022 Dünya Üniversite Siralamasi”nda Yakin Dogu Üniversitesi “Mühendislik” ve “Bilgisayar Bilimleri” alaninda dünya üniversiteleri arasinda 201-250 bandinda yer alarak Türkiye ve Kibris üniversiteleri arasinda da birinci sirada yer aldi.

“Bilgisiyar Bilimleri” alaninda dünyada ilk 250 üniversite arasina giren tek Türk üniversitesi olan Yakin Dogu Üniversitesi, ayni zamanda bu alanda genel siralamaya giren tek KKTC üniversitesi oldu. Ayni siralamada Türkiye’den ise 8 üniversite yer aldi. “Mühendislik” alaninda da yine dünyanin en iyi ilk 250 üniversitesinden biri olarak gösterilen Yakin Dogu Üniversitesi, bu alanda da Türkiye ve Kibris üniversiteleri arasinda birinci oldu.

Yakin Dogu Üniversitesi, Bilgisayar Bilimlerinde Türkiye ve Kibris’ta ilk sirada

Londra merkezli yüksekögretim derecelendirme kurulusu Times Higher Education’nin her yil ögrenim, arastirma, akademik kaynak gösterimi, endüstriyel baglantilar, uluslararasi vizyon ve ögretim kalitesi kriterlerine göre hazirladigi siralamalar bütün dünyada yakindan takip ediliyor.

Times Higher Education’nin açikladigi listeye göre, Yakin Dogu Üniversitesi bu yil “Bilgisayar Bilimleri” alaninda 201-250 bandinda yer alan tek Türk üniversitesi oldu. Ayni zamanda KKTC’den bu alanda yer bulan tek üniversite olan Yakin Dogu Üniversitesi, Kibris genelinde de birinci oldu. Siralamada KKTC’den bir, Güney Kibris’tan 2 ve Türkiye’den 8 üniversite yer aldi.

Mühendislik alaninda dünyada en iyi ilk 250 üniversite arasinda

Yakin Dogu Üniversitesi, “Mühendislik” alaninda ise yine dünya siralamasinda 201-250 bandinda yer alarak önemli bir basariya daha imza atti. Türkiye’den 36, KKTC ve Kibris’tan ise ikiser üniversitenin yer aldigi “Mühendislik” kategorisinde Yakin Dogu Üniversitesi, Koç Üniversitesi ile birlikte 201-250 bandinda yer alan iki Türk üniversitesinden biri oldu.

Times Higher Education, Dünya Üniversite Siralamasini, üniversiteleri egitim, arastirma, bilgi aktarimi ve uluslararasi görünüm açisindan degerlendirerek hazirliyor. 2004’ten günümüze kadar arastirma misyonu üzerinde durularak yapilan Dünya Üniversite Siralamasi, dünya genelinde üniversiteleri 13 ayri kritere göre degerlendiriyor. 1.500’den fazla kurumu kapsayan Dünya Üniversite Siralamasi, üniversitelerin son bes yillik performansina göre belirleniyor.

“Yakin Dogu Üniversitesi olarak ulastigimiz bu basari sistemli bir stratejinin ve vizyonun ürünüdür.”

Times Higher Education’in dünyanin en iyi üniversitelerini siraladigi çalismada Yakin Dogu Üniversitesi’nin Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarinda dünyanin en iyi ilk 250 üniversitesi arasinda yer aldigini söyleyen Yakin Dogu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskani Prof. Dr. Irfan Suat Günsel, “Yakin Dogu Üniversitesi olarak ulastigimiz bu basari, sistemli bir stratejinin ve vizyonun ürünüdür” ifadesini kullandi.

Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Inovasyon ve Bilisim Teknolojileri Merkezi’nde yer alan bölgenin en gelismis bilgisayarlarindan biri olan ve CERN’de yürütülen projelerin de bir parçasi olan Süper Bilgisayar, yapay zeka ve 3D teknolojilerini de kullanan son teknoloji arastirma ve gelistirme laboratuvarlari, KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL ve yerli PCR kiti ve yerli burun spreyi gibi bilimi üretimle birlestiren projeler için hayata geçirilen arastirmalarin bu basarida büyük bir katkisi oldugunu vurgulayan Irfan Suat Günsel, Viral Asilar Arastirma ve Üretim Merkezi ile Yapay Zeka ve Robotik Enstitüsü’nün üretecegi bilimsel arastirma ve projelerin de eklenmesiyle Yakin Dogu Üniversitesi’nin bu basarisini çok daha yukarilara tasiyacagini ifade etti.

Günsel, “Yürüttükleri bilimsel proje, arastirma ve yayinlarla bu basarida büyük bir payi olan ve üretken bir sekilde bilimsel çalismalarina devam eden tüm bilim insanlarimiza tesekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.