'Suya Göre Tarim' Basladi, Hem Tasarruf Hem Verimlilik Artti

Çeltikte damlama sulama yöntemi uygulanarak su tüketimi yüzde 50 azaltildi Suyu daha az tüketen bitkilerin tercih edilmesiyle nadasa birakilan alan geçen yil 2,1 milyon dekar daraltildi Tarim ve Orman Bakanligi Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir: 'Suya göre tarimi planlayan, ekim desenini olusturan, bitki ve tohum seçen, özellikle kurakliga toleransli çesitlerle de çiftçimizin ekim yapmasini saglayan bir modellememiz var'.

MUSTAFA ÇALKAYA - Tarim ve Orman Bakanligi, kuralik ve iklim degisikligiyle mücadele kapsaminda "suya göre tarim" uygulamalariyla hem su tasarrufu hem de verimlilik artisi sagliyor.

Bakanliktan alinan bilgiye göre, özellikle su kisiti olan yerlerde su tüketimi daha az olan bitkilerin tarimi yayginlastirilirken, bunlara yönelik de destekler veriliyor. Uygulanan yöntemle bir yandan su tasarrufu saglanirken diger yandan verimlilik artiriliyor. Sadece çeltikte, damlama sulama yöntemi uygulanarak su tüketimi yüzde 50 azaltildi.

"Suya göre tarim" yöntemi nadas uygulamalarinda da yeni bir dönem baslatti. Suyu daha az tüketen bitkilerin tercihi sayesinde nadasa birakilan alan geçen yil 2,1 milyon dekar daraltildi.

Tarim ve Orman Bakanligi Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, AA muhabirine, suya göre tarim uygulamasinda gelinen son duruma iliskin bilgi verdi.

Türkiye'de su kaynaklarinin yüzde 70'ten fazlasinin tarimda kullanildigini belirten Hasdemir, yasanan iklim degisikligi ve kuraklikla suyun öneminin daha da arttigini söyledi. Hasdemir, suya göre planlama yapilmasinin önemli oldugunu, bu kapsamda özellikle yer alti su kisiti olan bölgeleri belirlediklerini bildirdi. 10 il ve 45 ilçede su tüketimi daha az bitkilerin üretimini yayginlastirmak üzere çalismalar yürüttüklerini vurgulayan Hasdemir, daha fazla su tüketen bitkileri azaltma yönünde bir destekleme politikasi uyguladiklarini dile getirdi. Hasdemir, "Su kisiti olan yerlerde nohut, mercimek gibi su tüketimi az bitkileri yayginlastiriyor, bunlarin desteklerini artiyoruz. Ayrica su tüketimi düsük olan yem bitkileri desteklerini yüzde 50 daha fazla veriyoruz." dedi.

- "Çeltikte ezberi bozduk"

Hasdemir, suyu toprakla bulustururken en uygun sulama yöntemiyle ürün yetistiriciligi yaptiklarina isaret ederek, söyle konustu:

"Örnegin çeltikte bir ezberi bozduk. Dünyada misir ve bugdaydan sonra en fazla tüketilen hububat olan çeltigi damlama sulamayla yetistirerek bitki basina düsen su tüketimini yüzde 50'lere varan oranda azalttik. Ayrica az suyla daha fazla çeltik üretecek bir modeli hayata geçirdik. Türkiye'nin 12 ilinde 13 bin dekarda baslattigimiz bu projeyle engebeli yerlerde çeltik üreterek isçiligi ve toprak islemesini azalttik. Damlama sulamayla da ayni zamanda her yil üst üste çeltik dikmeyerek, suya göre tarimi planlayarak bir üretim plani gerçeklestirdik."

Her yil yaklasik 3 milyon hektarlik alanin suyu depolamak için nadasa birakildigina dikkati çeken Hasdemir, bu bölgelere üretim için suyu daha az tüketen bitkilerin seçildiginde her yil daha fazla alanda üretim yapma sansi oldugunu anlatti.

Hasdemir, geçen yil 2,1 milyon dekar nadas alaninin daraltildigini, bu sayede rekor kirilarak bitkisel üretiminde 126 milyon tona ulasildigini bildirdi.

- Iklim degisikligi daha az suyla fazla üretmeyi zorunlu kiliyor"

Suya göre tarim yapmanin önemini vurgulayan Hasdemir, sunlari kaydetti:

"Suya göre tarim yaptigimizda, daha az suyla mevcut üretimimizi korumanin yaninda artirmanin yollarini ariyoruz. Çünkü gelecek 50 yilda iklim degisikligi ve buharlasmayla beraber artan sicaklik su kayiplarini artiracaktir. Bu durum da bize daha az suyla daha fazla üretmeyi zorunlu kiliyor. Artik suya göre tarimi planlayan, ekim desenini olusturan, bitki ve tohum seçen özellikle kurakliga toleransli çesitlerle de çiftçimizin ekim yapmasini saglayan bir modellememiz var. Burada ayni zamanda tohum da öne çikmakta. Bitki türü yaninda o türün daha az su tüketen, daha az suyla daha fazla verim saglayan türleri de mevcut."

Geleneksel yöntemlerin yaninda su tüketimini asgariye indiren üretim planlamalari yapmaya çalistiklarini belirten Hasdemir, çiftçilere bu yönde egitim ve öneriler sunduklarini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.