Lübnan'da Sii Emel Hareketi Ve Hizbullah Destekçilerine Ates Açildi Açiklamasi 1 Ölü

Lübnan'in baskenti Beyrut'ta Sii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üzerine ates açildigi, olayda 1 kisinin öldügü ve yaralilarin bulundugu bildirildi.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limani'nda geçen yil meydana gelen patlamayi sorusturan hakim Tarik el-Bitar'in yerine baskasinin atanmasi talebiyle Beyrut Adalet Sarayi önüne dogru yürüyüs için toplandi.

AA'nin bölgedeki muhabirinden alinan bilgiye göre, Beyrut Adalet Sarayi'na dogru yürüyüse geçen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldigi sirada bazi binalarin üzerinden ates açildi.

Olayda ilk belirlemelere göre 1 kisi öldü bazi göstericiler de yaralandi. Zaman zaman ates açilmaya devam ediliyor. Gerginlik ile korkunun sürdügü bölgeye çok sayida güvenlik gücü intikal etti.

- Beyrut Limani'ndaki patlama

Beyrut Limani'nda 4 Agustos 2020'de patlayici maddelerin bulundugu bir depoda önce yangin çikmis, ardindan tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmisti.

Patlamada 200'ü askin kisinin hayatini kaybettigi, 6 binden fazla kisinin yaralandigi ve 300 bin kisinin patlama nedeniyle yerinden oldugu açiklanmisti.

Sii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir'in avukatlari, önceki gün sorusturmayi yürüten hakim Bitar hakkinda "görevden alinma" talebiyle dava açmisti.

Bitar ise hakkindaki "görevden alinma" talebi öncesinde, son durusmaya katilmayan Ali Hasan Halil hakkinda gözalti karari çikarmisti.

Sii Emel Hareketi ve Hizbullah'a mensup bakanlarin, hakim Bitar'in yerine sorusturmaya baskasinin atanmasinin talebine karsi dün Bakanlar Kurulu toplantisi yapilamamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.