Canpolat Pasa Gençlik Merkezi Törenle Açildi

Birlesmis Milletler Çocuklara Yardim Fonu (UNICEF) ile Kilis Belediyesi isbirliginde Canpolat Pasa Gençlik Merkezi’nin açilisi yapildi.

Canpolat Pasa Gençlik Merkezi Törenle Açildi
Tekye Mahallesindeki Canpolat Pasa Gençlik Merkezinin açilisina Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Belediye Baskani Servet Ramazan, UNICEF Türkiye Temsilcisi Rehine De Dominicis ile davetliler katildi.

Belediye Baskani Servet Ramazan Canpolat Pasa Gençlik Merkezinin açilisinda yaptigi konusmada, Kilis Belediyesi olarak birçok kadim medeniyete ev sahipligi yapmis sehrin, tarihi dokusunun ön plana çikarilmasini çok önemsediklerini ifade ederek, “Adeta bir tarih kenti olan Kilis’in her sokagini ve her caddesini islenmemis bir elmas olarak görüyor ve es zamanli olarak restorasyon çalismalari yürütüyoruz. Bu çalismalar sonucu ortaya çikan bu essiz tarihi manzaraya baktigimizda, memleketimizin tarihi degerlerinin gelecegimize yön verme noktasinda önemli bir rol oynadigini görüyoruz. Bu sebepledir ki bu tarihi mekani gelecegimizin teminati gençlerimize tahsis ediyoruz. 2017 yilindan bu yana gençlerimize ve kadinlarimiza yönelik yaptigimiz bu projelerde UNICEF ile ortak çalismalar yürütmekteyiz. Bu projeler kapsaminda çocuk koruma, erken yasta evlilikleri önleme, yönlendirme ve egitim odakli sosyal faaliyetleri bir arada yürütüyoruz. Kilis’imize ve hemserilerimize birçok yönden fayda saglayan bu is birligini daha da gelistirerek, kararlilikla sürdürmeye devam edecegiz” dedi.UNICEF Türkiye Temsilcisi Rehine De Dominicis, Kilis’te olmaktan memnun olduklarini ifade ederek, “Kilis Belediyesi ve UNICEF ile ortaklik 2017 yilina dayanmaktadir. Burada gerçekten çok zengin isbirligini sorunsuz bir sekilde gerçeklesiyor olmaktan mutluyum. Bu isbirligi ve ortakliktan 40 binden fazla kisiye ulasildi. Valiligin liderliginde çok güzlü destegiyle belediye ile birlikte bir çok bakanligin il Müdürlükleriyle birlikte koordinasyon saglamaktayiz. Bu isbirligi sayesinde çok güçlü çalismalar yapiyoruz. Canpolat Pasa Gençlik Merkezi bu isbirliginin en güçlü örneklerinden biridir” dedi

Vali Recep Soyürk’de, Kilis’te 425 tane tescilli bina bulundugunu ifade ederek, “Bu bunun kadarda kiymetli eserlerimiz var. Bu güne kadar 425 tarihi eserin yarisindan fazlasi onarilmis, bir islev verilmis durumdadir. Bu binalar bu gün yapilmis degildir. Çok eski tarihten beri geliyor. Bir çok kisinin emegi vardir. Emegi geçen herkese tesekkür ederim. Sehrimizi daha iyi tanitabilmek için daha çok turist alabilmek için insanimizin gelirini attirabilme amaciyla çok uzan süreden beri çalismalar var, o çalismalari bizde devam ettiriyoruz. 37 tane sokagimizi belediyemiz projesini yapti, bu sokaklar sokak sagliklastirmasi yapilarak, turizme kazandirilacak. Bu sokaklarda gezen insanlar, hem tarihi mekanlari gezecek, gastoronomi sehri olan ilimizin yöresel yemeklerini tatma imkani olacaktir” ifadesini kullandi.

Konusmalardan sonra protokol üyeleri Canpolat Pasa Gençlik Merkezinin gezdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.