12 Bin Yillik Antik Kent Gün Yüzüne Çikiyor

Marmaris Ticaret Odasi’nin sponsorlugunda, Kültür ve Turizm Bakanligi’nin izniyle Marmaris’e 45 Kilometre mesafedeki Taslica köyü sinirlarindaki 12 bin yillik Phoenix Antik Kenti’nde baslatilan yeni nesil arkeolojik yüzey arastirmalarinin ilk yili sona erdi. Antik kentte yapilan arastirmalar önümüzdeki yil da devam edecek.

12 Bin Yillik Antik Kent Gün Yüzüne Çikiyor


Penn Üniversitesi ögretim üyesi Dr. Asil Yaman’in baskanliginda, Marmaris Ticaret Odasi’nin destekleriyle Eylül ve Ekim aylarinda yapilan arkeolojik yüzey arastirmasi geçtigimiz gün tamamlandi. Projenin devaminda planlanan kazi çalismalari için arastirma ve yürütme çalismalari devam ediyor. MTO Baskani S. Mutlu Ayhan, Phoenix Antik Kenti’nde yapilan arkeolojik çalismalarin devam etmesinin Marmaris kültür ve tarihine isik tutabilmek için oldukça önemli oldugunu dile getirerek “MTO olarak Marmaris sinirlari içinde yer alan antik kentlerin turizme kazandirilmasi konusunda çalismalar yürütüyoruz. Tarihi 12 bin yil öncesine dayanan ve her dönemin en önemli liman kentlerinden biri olan Marmaris’in kültürel mirasina sahip çikma adina arkeolojik ve tarihi projelerin her zaman destekçisiyiz. Phoneix Antik Kenti, diger antik kentlerimiz gibi giderek artan bir öneme kavusacak. Önümüzdeki yillarda Antik Kentler arasinda bir kültür rotasi olusturmayi hedefliyoruz” seklinde konustu."Saha çalismasi tamamlandi"

Proje koordinatörü Dr. Asil Yaman, Phoenix’teki arkeolojik çalismalarin ilk yilinda kentin Akropolü olan Hisartepe ve Nekropol bölgesi de dahil kutsal alanlarina odaklanildigini söyledi.

Kentin üç boyutlu haritalari çikarilarak mimari belgeleme çalismalarinin tamamlandigini söyleyen Dr. Yaman, kentin Athena, Zeus ve Dionysos gibi daha önceden yeri bilinmeyen kutsal alanlarinin tespitini kolaylastirdigini ekledi. Dr. Asil Yaman; “Phoenix’te sürdürülen yüzey arastirmalari süresince yalnizca antik dönem kültür varliklarina degil, ayni zamanda bölgenin Ortaçag ve Osmanli dönemine de odaklandik. Yörede 13. Yüzyilda hüküm süren ve kendilerini sahillerin sultani olarak addeden Mentese Beyligi ve Osmanli Dönemi’ne dair veriler elde ettik. Çalismalarin devaminda, yöre halkinin modern Taslica köyü öncesinde, Sindili Ovasi’nda Asagi ve Yukari Fenaket köylerinde yasadiklarini tespit ederek bu alanda çok sayida konut, mezar, eski cami ve imaret gibi farkli nitelikte yapilar bulduk. Önümüzdeki yillarda sürdürülecek olan çalismalarin bölgenin Türk dönemini aydinlatmasini hedefliyoruz.

Phoenix Arkeoloji Projesi kapsaminda, yasadiklari kültürel çevreyi tanima ve sahip çikma kazanimlarinin verilmesini amaciyla, Sögüt ve Taslica köylerinde yasayan çocuklara yönelik hayal güçlerini arttirici drama ve kültürel miras egitimleri yapildi. Egitimlerin bir diger ayaginda, yörede yasayan ilkokul ve ortaokul çocuklarina Akdeniz Koruma Dernegi ile is birliginde, yörenin fauna ve florasini tanitmayi amaçlayan ekoloji seminerleri verildi.Marmaris Ticaret Odasi Baskani Süleyman Mutlu Ayhan "Marmaris’imizin tarihi ve kültürel mirasina sahip çikmaya devam edecegiz. Gelecegimiz olan çocuklarin böyle tarihi bir mekanda isinde uzman kisilerden egitim almasi ve alacak olmasi ayri bir gurur ‘’ dedi.2021 yili saha çalismalari boyunca Phoenix Arkeolojik Arastirma Merkezi’nin (PAAM) altyapisi tamamlandigini söyleyen Dr. Asil Yaman, “Projenin önümüzdeki süreçte devam edecek çalismalarinin yürütülecegi bu merkez, Phoenix Antik Kenti’nin günümüze uyarlanarak yeni nesil arkeoloji çalismalar için de emsal olacak. Tarihin geçmiste kalan pek çok yönünü tekrar hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diyerek Antik kentte yapilan arastirmalarin önümüzdeki yil da devam edecegini belirtti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.