Erzincan'in Sancak Kenti Kemah Açiklamasi 32 Bin Ceviz Agaci Yetistiriciligi Ile Ekonomiye Katki Sagliyor

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipligi yapan Erzincan’in Kemah ilçesinde toplamda 32 bin adet ceviz agaci ile bugüne kadar yapilan en büyük tarimsal yatirimlardan birisi olan ceviz yetistiriciligi ekonomiye önemli oranda katki sagliyor.

Erzincan'in Sancak Kenti Kemah Açiklamasi 32 Bin Ceviz Agaci Yetistiriciligi Ile Ekonomiye Katki Sagliyor
Tarim ve hayvanciligin temel geçim kaynagi oldugu Erzincan’da, son yillarda devletin destek ve tesvikleri ile ceviz yetistiriciligi de yayginlasti. Dogu’nun ceviz bahçesi olarak da anilan ünü Erzincan ilini çoktan asmis olan ve aranan bir ceviz türü haline gelen Kemah cevizi bin 300 dönümlük alanda yetistirilirken, kabugunun ince ve doluluk oraninin fazla olmasi sebebiyle tüketiciden yogun talep görüyor. Ceviz yetistiriciligi noktasinda önemli bir yere sahip olan Erzincan’in Kemah ilçesinde yetisen cevizler verim ve kalite açisindan da dikkat çekiyor.

Kemah’ta bulunan ceviz yetistiriciligi ile ilgili mesaj yayimlayan Erzincan Valiligi, “Ceviz yetistiriciliginin, bölgede bulunan diger üreticilerimize heyecan kazandirmasini arzuluyor, tüm çiftçilerimize hayirli, bereketli ve bol kazançli bir hasat dönemi diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.