Obama Yılda Bir Kez Yaptığı Konuşmasına Suriyeli Mülteciyi De Davet Etti

Obama'nın Temsilciler Meclisi'ndeki konuşmasına davet edilen Refai Hamo, hakkında internette çıkan bir yazıyla gündeme gelen ve buluşlarının Türkiye'de kullanıldığını söyleyen bir bilim adamı.

ABD Başkanı Barack Obama, Temsilciler Meclisi’nde salı günü yapacağı “Birliğin Durumu” konuşmasına Suriye’den gelen bir mülteciyi davet etti.

ABD’nin USA Today gazetesi, Obama ailesinin davetiyle meclise gelecek Suriyeli mültecinin Refai Hamo olduğunu bildirdi.

Suriyeli bir bilim adamı olan Hamo, son aylarda özellikle Cumhuriyetçi başkan adaylarının Suriyeli mültecilere yönelik açıklamalarına tepkili olduğu bilinen Başkan Obama’nın konuşması sırasında Michelle Obama için ayrılan bölümde oturacak.

Hamo, geçen ay internetteki “Humans of New York” adlı blogda tanıtılmış, Suriyeli bilim adamı hakkındaki yazı sosyal medyada milyonlarca beğeni almıştı. Obama, bunun üzerine Hamo’yu “ilham kaynağı” olarak nitelendirmiş, Amerikalı oyuncu Edward Norton, Hamo için bağış etkinliği düzenlemişti.

- İki yıl Türkiye'de yaşadı

Mide kanseri olan Hamo’nun Suriye’deki iç savaş sırasında evi bombalandı, bombardımanda eşi, kızlarından biri ve beş yakını hayatını kaybetti. Suriyeli bilim adamı, 2013’te bir oğlu ve hayatta kalan üç kızıyla savaştan kaçarak önce Türkiye’ye gitti.

İki yıl Türkiye’de kalan 55 yaşındaki Hamo, sığınma başvurusunun kabul edilmesi üzerine geçen ay ABD’nin Michigan eyaletine yerleştirildi.

Hamo, internette kendisini meşhur eden yazıda, şunları ifade etmişti:

“Hala dünyada bir fark yaratabilecek şansım olduğunu düşünüyorum. Amerika’ya gittiğimde patentini almak istediğim birçok buluşum var. Buluşlarımdan biri şu anda İstanbul metrosunda trenlerin hareketinden elektrik üretmek için kullanılıyor. Ayrıca yakıtsız olarak 48 saat uçabilecek bir uçağın çizimlerini yaptım. Depremler meydana gelmeden haftalar önce deprem tahmini yapacak bir cihaz üzerinde çalışıyorum. Tek isteğim araştırmalarımı yapabileceğim bir yer. Bugün Michigan’a gideceğimi öğrendim. Orası hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Tek isteğim güvenli ve bilime saygı duyulan bir yer olması. Ben işime geri dönmek istiyorum. Yeniden insan olmak istiyorum. Dünyanın benim bittiğimi düşünmesini istemiyorum. Ben hala buradayım.”

ABD'de son aylarda özellikle Cumhuriyetçi Parti içinde başta başkan adayı Donald Trump olmak üzere bazı çevreler, ülkeye Suriyeli mültecilerin hatta Müslümanların alınmamasını istemişlerdi. Obama yönetimi ise buna karşı Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelmeye devam edeceğini, bu yıl 10 bin Suriyelinin kabul edileceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.