İzmirli Menan İreç, Dört Yıldır Köpeklere Oyun ve Gezi Arkadaşlığı Yaparak Hayatını Kazanıyor

Senem Yazıcı - İzmirli Menan İreç, arkadaşının ricası üzerine bir kereliğine yapmak için başladığı köpek gezdirme işini, taleplerin artması üzerine esas mesleği kuaförlüğü bırakarak dört yıldan bu yana sürdürüyor.

İreç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dört yıl önce hayatta en çok sevdiği üç insanı arka arkaya kaybettiği, çok kötü bir dönemden geçerken arkadaşının ricası üzerine bir tanıdıklarının köpeğini günde iki kez gezdirmeye başladığını anlattı.

Hayvanlarla, özellikle köpeklerle arasının çok iyi olduğunu dile getiren İreç, Türkiye'de Son derece az kişinin yaptığı bu işe duyulan ihtiyacı fark ettiğini, köpek sahiplerinin talepleri üzerine ilgilendiği köpeklerin sayısının hızla artığını söyledi.

Köpek beslemekten vazgeçemeyen birçok kişinin iş ve yaşam şartları nedeniyle hayvanlarına yeterince zaman ayıramadıklarını, kendisinin de bu boşluğu doldurduğunu ifade eden İreç, ''Köpekler ailenin bir ferdi. Yaşam koşulları gereği evcil hayvanlarına zaman ayıramayanlar bana ulaşıp yardım istiyor. Köpekler de bana kısa sürede alışıyor, çünkü ben onlar için gezmek ve oyun anlamına geliyorum. Şu anda 10'a yakın köpeği ücretle gezdiriyorum'' dedi.

İreç, bugün keyif ile yürüttüğü yeni mesleğine başladığı ilk günlerde hayata çok olumsuz baktığını belirterek, ''Çok sevdiğim insanları kaybettiğim bir dönemde bu işe başladım, köpeklerin bana ihtiyacı var ama ben de hayata siyah beyaz baktığım günleri onların sevgisiyle aşıp yeniden renkleri görmeye başladım'' diye konuştu.

Yaptığı işin Türkiye'de henüz yurt dışındaki kadar benimsenen bir iş olmadığını dile getiren İreç, zaman içinde evcil hayvanlarla ilgilenen kişilerin sayısının artacağına inandığını kaydetti.

-''Almadan önce iyi düşünün''-

Eski işi kuaförlüğe dönmeyi düşünmediğini, hayatının bundan Sonrasında en büyük arzusunun evcil hayvan pansiyonu işletmek olduğunu belirten İreç, köpek beslemeyi düşünenlere madalyonun parlak tarafı kadar mat tarafını da anlattığını söyledi.

İnsanların ''yavru köpeklerin cazibesine ve sevimliliğine'' bakarak, kimi zaman düşünmeden hareket ettiklerine işaret eden İreç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İnsanlardan ricam eğer tüm sorumluluklarını yerine getiremeyecekseniz lütfen 'karne hediyesi, tatil hediyesi' diye çocuklarınıza köpek almayın. Onlar bir çocuk gibi bakım ve ilgi ister. Bunları göze almadan, yeterince bilmeden, yaşanacakları öğrenmeden köpek alınıyor, ardından tatil Sona erdiğinde otoban kenarında onlarca köpek görüyoruz.''

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu
Kaynak: AA