USD (Alış - Satış) : 7,34 - 7,35 EURO (Alış - Satış) : 8,87 - 8,88

Altın Portakal'da Yaşam Boyu Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülleri sahiplerini buldu.

Yaşam / 06 Ekim 2012 Cumartesi 23:32
Altın Portakal'da Yaşam Boyu Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

49. Altın Portakal’da 17’ncisi sunulan 'Yaşam Boyu Onur Ödülleri'ne Türk sinemasına katkılardan dolayı usta oyuncular Salih Güney, Meral Zeren, Güler Ökten, yapımcı Necip Sarıcı, yönetmen Duygu Sağıroğlu ve Macar yönetmen Istvan Szabo ve ışıkçı Erol Batı Bekin layık görüldü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin onur ödülleri, festival kapsamında özel gecede sahiplerini buldu. Festivalin her sene artan bir heyecanla devam ettiğini ve 49’a ulaştığını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, AKSAV Şeref Üyesi Mustafa Akaydın, “Diğer sanatçılarımızla yarın kortejde birlikte olacağız. Çok güzel bir 49. festival olacağına inanıyorum. Tüm bölge halkına bu güzellikleri yaşatmaya çalışıyoruz. Mizah, muhalefet ve demokrasinin daha hoş görülü karşılandığı bir dünyanın geçeceği günler diliyorum” dedi.

SANATTA SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLÜ

Konuşmanın ardından ödüllerin verilmesine geçildi. 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Sanatta Sosyal Sorumluk Ödülü, ünlü oyuncu Türkan Şoray’a verildi.

"Sultan", ödülünü Akaydın’ın elinden aldı. Akaydın ödülü verirken, “Türkan Şoray’ı böyle duygulu ve heyecanlı görmek beni mutlu etti. Ödül, Atatürk Cumhuriyeti’nin gerçek sultanına” dedi.

Duygulu anlar yaşadığını ve sanatçı olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Türkan Şoray ise, “Hepinizi önce kalbimle kucaklıyorum. Burada bulunmanın bir kere çok farklı bir anlamı var. Daha sinemaya yeni başladığımda ilk düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En iyi kadın oyuncu’ ödülünü aldım. Buna o zaman ben de şaşırdım. Nasıl oldu diye. Altın Portakal, çok farklı duygular uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

ONUR ÖDÜLLERİ KONSERİ ÖMÜR GEDİK’TEN

Onur ödüllerinin verildiği gecede Ömür Gedik, başta unutulmaz filmlerin müzikleri olmak üzere yerli-yabacı birçok şarkı seslendirdi. Kazım Koyuncu’ya ait olan ve Av Mevsimi filminin müziği ‘Hadi Gidelim’ isimli şarkıyı Gedik, Cem Özer ile birlikte söyledi.

MÜSTEŞAR YARDIMCISINA ALKIŞLI PROTESTO

Onur ödüllerinin ilki yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verildi.

Ödülü vermek için sahneye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Şahin çağırıldı. Fatih Şahin, Altın Portakal’ın temellerinin Avni Tolunay döneminde atıldığını ve bugün gelinen nokta itibarıyla Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi.

Şahin, “Böyle bir festivale katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Festivalin elde etmiş olduğu başarılar, bakanlığımız tarafından ilgi ile takip ediliyor. Desteklerimiz festivale devam ediyor ve edecektir” diye konuştu.

Şahin’in konuşması devam ettiği sırada salondan alkışlar yükselmeye başladı.

Alkışlı protesto devam ederken Şahin, konuşmasını teşekkür ederek sonlandırdı. Kültür veTurizm Bakanlığı Müsteşarı Fatih Şahin, ödülü daha sonra yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verdi.

ALKIŞLI PROTESTO VALİNİN KONUŞMASINDA DA SÜRDÜ

Festivalde bir diğer ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’, usta oyuncu Güler Ökten’e layık görüldü.

Ödülü vermek için Antalya Valisi Ahmet Altıparmak sahneye çağrıldı. Altıparmak, dünyanın en güzel şehrinde misafirleri konuk etmekten büyük memnun olduğunu ve festivalin Antalya’nın tanıtımı ve Türk sinemasının endüstriyelleşmesine büyük katkı sağladığını belirttiği sırada, salondan yine alkışlı protesto sesleri yükseldi. Konuşmasını yarıda kesmek zorunda kalan Altıpramak, ödülü Güler Ökten’e verdi ve sahneden indi.

Yaşam boyu emeğin değerine inandığını belirten Ökten, “Böyle değerli bir ödülle emeğe sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Çocukların ölmediği, barışın egemen olduğu, harcanan tüm emeklerin karşılık bulduğu günler fazla uzakta değildir” dedi.

MACAR YÖNETMEN ISTVAN SZABO UNUTULMADI

Macar Yönetmen Istvan Szabo da 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün sahibi oldu. Konuşmasında bir filmi en iyi yapanın, hareket eden bir yüzü vermek olduğunu belirten Szabo’ya, ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı olan Hülya Avşar verdi.

ONUR ÖDÜLÜ MERAL ZEREN’E

Onur ödüllerinin bir diğeri ise, Sümer Tilmaç’ın elinden Meral Zeren’e verildi.

1952 yılında Adana’da doğan, ortaokulda bir süre okuduktan sonra tahsilini yarım bırakıp 14 yaşındayken sahneye çıkan Meral Zeren, “Bu ödülü şuanda hayatta olan ya da olmayan aynı sahneyi paylaştıklarıma armağan ediyorum. Tek dileğim savaş olmasın” diye konuştu.

47 YIL SONRA ALTIN PORTAKAL’DAN SALİH GÜNEY’E BAŞKA BİR ÖDÜL

47 yıl önce Altın Portakal’dan ödül alan usta oyuncu Salih Güney’e bu sefer, Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edildi. Güney, “Bu ödül bana inanılmayacak mesajlar verdi. Aradan geçen 47 yıldan sonra bu ödül gurur verici. Mesleğe yeni başlayan, kızan, küsen, dargın olanlar; sanatta dargınlık, kızgınlık yoktur. Kimin ne olacağı hiç belli olmaz. İlerlediğin zaman şöhret olur. Farkı açar. Bizi yönetenler, reklamların, dizilerin oyuncuları size sesleniyorum; en kısa zamanda Sinema Oyuncuları Sendikası’na üye olmalarını istiyorum” dedi.

Güney’e ödülünü Selda Alkor verdi. YÖNETMEN NECİP SARICI’YA ÖDÜLÜNÜ TİJEN PAR SUNDU Ödülünü Tijen Par’dan alana yönetmen Necip Sarıcı ise, “Antalya adına çok çok teşekkür ediyorum. Ben bu ödülü stüdyodaki emekçilerine, torunlarıma, eşime, Türk halkına ve Cumhuriyet’e armağan ediyorum” dedi

SON ÖDÜL EROL BATI BEKİN’E

Törenin son ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ Türk sinemasının ünlü ışıkçılarından Erol Batı Bekin’e verildi.

Sanatçı Deniz Türkkale’nin elinden ödülü alan Bekin, “Bu mesleğe 50 yılımı verdim. 50 yılın karşılığı olarak bu ödülü aldım. Bu ödülü bana layık gören kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Genç sinemacı arkadaşlarımızı, örgütlenmeye ve sendika üyesi olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

YILDIRIM ÖNAL ANISINA ÖZEL ÖDÜL

1999 yılından itibaren gerçekleşen usta yönetmen Yıldırım Önal anısına özel ödülü ise, sinema ve tiyatro oyuncusu Işık Yenersu layık görüldü.

Yenersu’ya ödülünü veren Cihat Tamer, “Ülkemizin üzerinde kara bulutlar bulunuyor. ‘Ben böyle sanatın içine tükürürüm’ diyen büyüklerimiz var. Sayın büyüklerimize rağmen yarım asrı devirmeye çalışan film festivali yaşıyorsak, sanata baş koymuş gençler sayesinde 2023, hatta 2071’e kadar yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 50 yıl önce konservatuarda öğrenciyken sahnede Kleopatra ve Sezar adlı oyunu oynadığında arkadaşlarının kendisine gelip, ‘Yıldırım Önal geldi. Oyunu izledi ve seni de çok beğendi’ dediğini belirten Işık Yenersu, “’Beni işletiyorlar’ dedim. ‘Gelmiş olabilir ama bizi seyretmez. Seyretse de beğenmez’ dedim. Yıllar sonra Önal, Sezar’ı oynuyor. Haber geldi, ‘Önal seni Kleoparta oyununa istiyor’ diye. O benim için mitolojik tanrıydı” dedi.

DÜNDEN BUGÜNE ONUR ÖDÜLLERİ

Altın Portakal’da Onur Ödülleri, ilk olarak 20. Altın Portakal Film Festivali’nde Lütfi Ö. Akad’a verildi.

21. Altın Portakal Film Festivali’nde Sezer Sezin’e, 24. Altın Portakal Film Festivali’nde Metin Erksan’a, 26. Altın Portakal Film Festivali’nde ise Ertem Eğilmez’e ‘Onur Ödülü’ verildi.

33’üncü yıldan itibaren ise ödüller düzenli olarak verilmeye başlandı. Ödülleri alan isimler şöyle: “33. Altın Portakal Film Festivali: Atıf Yılmaz, Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Türkan Şoray, 34. Altın Portakal Film Festivali: Fikret Hakan, Müjde Ar, Nejat Saydam, Yılmaz Duru, 35. Altın Portakal Film Festivali: Fatma Girik, Memduh Ün, Kemal Sunal, 36. Altın Portakal Film Festivali: Şerif Gören, Nedim Otyam, Cahit Berkay, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Türker İnanoğlu, Osman Şahin, Hayati Hamzaoğlu, 37. Altın Portakal Film Festivali: Ekrem Bora, Orhan Günşiray, Sümer Tilmaç, Filiz Akın, Zülfü Livaneli, Orhan Aksoy, 38. Altın Portakal Film Festivali: Ediz Hun, Suna Pekuysal, Bülent Oran, Sırrı Gültekin; 39. Altın Portakal Film Festivali: Hulki Saner, İzzet Günay, Kartal Tibet, Selda Alkor ve Kenan Kurt, 40. Altın Portakal Film Festivali: Kadri Yurdatap, Tunç Başaran, Çolpan İlhan, Muhterem Nur, Tanju Gürsu, Süleyman Turan ve Rafet Şiriner; 41. Altın Portakal Film Festivali: Şener Şen, Hale Soygazi, 42. Altın Portakal Film Festivali: Seyfi Havaeri, Efgan Efekan, Nebahat Çehre, 43. Altın Portakal Film Festivali: Aytaç Arman, Yusuf Sezgin, 44. Altın Portakal Film Festivali: Yavuz Turgul, Halil Ergün, 45. Altın Portakal Film Festivali: Yılmaz Atadeniz, 46. Altın Portakal Film Festivali: Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura, Sevda Ferdağ, 47. Altın Portakal Film Festivali: Ertem Göreç, Safa Önal, Gülşen Bubikoğlu, Nur Sürer, Metin Akpınar, Zeki Alasya, 48. Altın Portakal Film Festivali: Mehmet Dinler, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar.” Kaynak : İHA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen İHA ajansıdır.

Tuncel KurtizYavuz TurgulCüneyt ArkınŞener ŞenKemal Sunal

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı