USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

Piyasanın yeni oyuncağı: Ölümüne kazanç

Geçen sene, mortgage piyasasında yaşanan büyük çöküşün ardından, para kazanmak için yeni yolların peşine düşen Wall Street'teki yatırım bankaları, aradıkları parlak fikri bulmuş gibiler.

Ekonomi / 9 Eylül 2009 Çarşamba 11:05
Piyasanın yeni oyuncağı: Ölümüne kazanç

 

The New York Times ' ta yayımlanan bir habere gö ; re , bankacıların yeni buldukları bu yö ; ntem , hayat sigortasına sahip olan yaşlı ve hastaların , ' ö ; lü ; m tazminatlarının ' satın alınması ile işliyor .

Ö ; rnek bir hesaplamaya gö ; re ; bankacılar , ö ; lü ; m halinde sahip olduğu hayat sigortasından 1 milyon dolar alacak yaşlı ya da hasta bir kişiden , olası yaşam sü ; resini gö ; z ö ; nü ; nde bulundurarak , tazminat hakkını ( poliç ; eyi ) 400 bin dolara karşılığında peşin olarak satın alıyor .

Aynı krize neden olan mortgage tahvilleri sistemi gibi , toplanan bu poliç ; elerin de menkul kıymetleştirilerek tahvil ya da bono gibi yatırımcıya satılması ö ; ngö ; rü ; lü ; yor .

Yatırımcılar kâ ; r ö ; demelerini ise poliç ; eleri satın alınan kişilerin ö ; lü ; mü ; halinde , sigorta şirketinden tarafından verilen tazminatlar ü ; zerinden alıyor .

Ö ; LÜ ; RSE KAZANIYORLAR

Bu sistemde , sigortalı hayatını ne kadar erken kaybederse yatırımın geri dö ; nü ; şü ; de o kadar bü ; yü ; k oluyor . Diğer durumda , sigortalının beklenenden daha fazla yaşaması durumunda gelir azalırken , bu sü ; re daha da uzadığında zarara dahi neden olabiliyor .

Sigortalı poliç ; esini sattığından dolayı prim ö ; demeleri ise bu poliç ; eyle bağlantılı kıymetleri satın alan yatırımcılara kalıyor .

Olası zarar yatırımcı tarafında gerç ; ekleşirken , bonoları yaratan , yeniden satan ve aracılığını yapan Wall Street ' teki finans şirketleri , her durumda hatırı sayılır miktardaki komisyonları cebe indirmeye devam ediyor .

SİGORTACILAR KARŞI

Ancak , NYT ' nin gö ; rü ; ştü ; ğü ; uzmanlar , bö ; yle bir yatırım aracının oluşturulmasının o kadar kolay olmayacağının altını ç ; iziyor .

Sigortalı , poliç ; esini satsa da prim ö ; demelerinin devam edecek olmasından dolayı tazminat ö ; demeleri de artacak ve bu da sigorta şirketlerinin prim ö ; demelerini yukarı ç ; ekmelerine neden olabilecek .

Aracı kurum Insurance Information Institute ' un kıdemli başkan yardımcısı ve baş ekonomisti Steven Weisbart , bu yatırım fikrinin esasında ' hayat sigortasının anlamını ortadan kaldırdığını ' sö ; yledi . Weisbart , NYT ' ye aç ; ıklamasında , ' Bu bir yatırım ü ; rü ; nü ; değil , kumar aracıdır ' dedi .

ABD ' de şu anda hayat sigortası sektö ; rü ; nü ; n bü ; yü ; klü ; ğü ; 26 trilyon dolar civarında . Bunun yaklaşık 500 milyar dolarlık bö ; lü ; mü ; nü ; n hayat sigortasını satmak isteyebileceği hesaplanıyor .

NYT , bu miktarın finans sektö ; rü ; nü ; n mortgage kayıplarını telafi etmeye yeterli olacağını ifade etti .

YAPILANDIRILMIŞ Ü ; RÜ ; NLER KRİZ GETİRDİ

Wall Street tarafından yaratılan ve egzotik olarak nitelendirilen yatırım enstrü ; manları , yaşanan finansal gerilemenin sonunda en ç ; ok suç ; lanan araç ; lar olmuştu . Alt gelir grubuna yö ; nelik mortgage tahvillerinin yanı sıra temerrü ; de dü ; şmü ; ş ( swaplar ) , yapılandırılmış yatırım araç ; ları ve teminat altına alınmış borç ; yü ; kü ; mlü ; lü ; klerinden oluşan bir dizi enstrü ; manın tahmin edilenden ç ; ok daha fazla riski doğuracağı ortaya ç ; ıkmıştı .

Bu bü ; yü ; k bozgunun finansal yaratıcılığa kazandırdığı kö ; tü ; şö ; hretin etkileri Wall Street ' te pek gö ; zlemlenmiyor . Zira ABD ' de finansal dü ; zenlemeleri sertleştirme tartışmaları yapılırken , yeni ü ; rü ; nler arayışındaki bankacılar Wall Street ' te rağbet gö ; rmeye devam ediyor .

Hayat sigortalarının menkul kıymetleştirilmesinin yanısıra başka yapılandırılmış finansal ü ; rü ; nler de bulunuyor .

Bazı bankalar , zarar getiren kıymetlerini , yü ; ksek getirili araç ; larla yeniden paketleyerek zararını telafi etmeye ç ; alışıyor .

Morgan Stanley ' e gö ; re , 2009 ' da 30 milyar dolar civarında bu tarz işlem yapıldı .

Elbette , finansal inovasyon , herkes iç ; in borç ; lanma maliyetlerini dü ; şü ; rdü ; ğü ; , tü ; keticilere daha ç ; ok yatırım seç ; eneği sunduğu ve geniş anlamda ekonominin bü ; yü ; mesine yardımcı olduğu iç ; in iyi bir şey olabilir .

Hayat sigortaları tazminat haklarının menkul kıymetleştirilmesini destekleyenler , bu enstrü ; manın , kişilerin hayattayken poliç ; elerini nakite ç ; evirmek gibi bir fayda sağladığını belirtiyor .

Ancak , Wall Street ' in yeni ve karmaşık ü ; rü ; nler ile kar peşinde koşarak , eski gü ; nlerine hızlı şekilde dö ; nmesi bazılarını kaygılandırıyor .YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement