USD (Alış - Satış) : 5,99 - 6,01 EURO (Alış - Satış) : 6,83 - 6,84

Erdoğan: Ayın 15‘İ Sürçülisan Olmuş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Grup Başkanvekili arkadaşımın ayın 15‘iyle ilgili sürçülisanı olmuş. Böyle bir tarih vermeyi doğru bulmuyorum‘‘ dedi.

Yaşam / 06 Temmuz 2011 Çarşamba 15:06
Erdoğan: Ayın 15‘İ Sürçülisan Olmuş

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘e yeni kabine listesini sunmasının ardından Başbakanlık Yeni Bina‘ya geçti. Erdoğan, burada düzenlediği basın toplantısı ile 61. Hükümete ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ‘‘Yeni Başbakan yardımcılarının görev dağılımı konusunda bilgi verebilir misiniz, özellikle demokratik açılım konusunda‘‘ sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, kendisi adına bir Başbakan Yardımcısının Terörle Mücadele Yüksek Kuruluna başkanlık ettiğini anımsattı.

Başbakan Erdoğan, ‘‘Beşir Atalay Bey bu göreve aynen başkanlık edecek ve Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizle ilgili süreci yürütmek, bunun yanında İçişleri Bakanlığına bağlı olan Güvenlik Müsteşarlığını bu defa buraya bağlayacağız. Başbakan Yardımcılığına bağlı olarak bu müsteşarlık çalışacak. Yani İçişleri Bakanlığında böylece iki müsteşarlık olmayacak‘‘ diye konuştu.

Bir gazetecinin kabineye bakıldığında fazla değişiklik olmadığını belirterek, ‘‘Bu mevcut bakanlardan memnun olduğunuz anlamına mı gelir?‘‘ sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

‘‘Siz tabii değişiklik denildiği zaman ‘25‘inin birden gitmesi‘ olarak algılıyorsunuz. Geçen dönem bu kalfalık dönemini, çıraklık dönemini başarıyla sürdürmüş olan arkadaşlarımı herhalde tekrar değiştirmemizin anlamı yok. Bunun dışında olan arkadaşlarımızın da hizmetleri oldu, onlara da zaten ayrıca teşekkür ediyorum. Ama ‘ustalık dönemi‘ olarak nitelendirdiğimiz bu dönemde de yani dört yıl aynı ekiple gideceğimiz anlamına gelmez. Fakat bu dönem içinde gerek ikinci dönemi bizimle beraber yaşayan arkadaşlarım, gerek daha birinci dönemi bizimle beraber yaşayan arkadaşlarım var. Bizim bu dört yılımız performansı çok yüksek bir dört yıl olacak. Onun için de bu süreçte, özellikle birinci yıl çok yoğun bir çalışma ve performans, bu performansı ortaya koyabilen arkadaşlarımla Allah ömür verirse devam edeceğiz. Aksi takdirde gerektiğinde bizler yine bu kabinenin içinde değişikler yapabiliriz. Bütün mesele şu anda azimle, kararlılıkla neticeye bakacağız ve çok başarılı neticeler almak zorundayız. Zira ustalık döneminin çok bereketli ve verimli geçmesi lazım. Bu bakımdan altı arkadaşımın yeni, üç arkadaşımın da görev yerlerinin değişikliği demek neredeyse kabinenin yarısına yakın bir değişim demektir. O bakımdan bu sıradan bir olay değildir. Hayırlı olsun.‘‘

Yeni dönemde hükümet sözcüsünün kim olacağı ve Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ ile Bülent Arınç‘ın görev dağılımlarına ilişkin soru üzerine Başbakan Erdoğan, ‘‘Bunları tabii, bir arkadaşlarımla tekrar oturacağım ama büyük ihtimalle Bülent Bey‘in görevlerine belki bir ilave olabilir. Ama mevcut üzerindeki görevi devam ettirecek. Bekir Bey‘in görev alanları da yine daha çok Faruk Bey‘deki görev ve onun yanına belki bazı görevler ilave etme durumu olabilir. Çünkü bu arkadaşlarımın hepsi de, dört Başbakan Yardımcımın dördü de, inandığım, güvendiğim, gayretli, çalışkan, alanlarında da başarılı arkadaşlar. Onlarla beraber bu süreci devam ettireceğiz.‘‘  

-‘‘EN ÖNEMLİ GÖREV MİLLETVEKİLLİĞİ‘‘-

Bakan yardımcılarının atanmasına yönelik sürece ilişkin soru üzerine Erdoğan, ‘‘Çok vaktimiz yok. Hemen süratle, yarın Bakanlar Kurulunu toplayacağım. Bakanlar Kurulu toplantısında arkadaşlarımıza bununla ilgili çalışmalarını hemen başlatmalarını ve alternatif arkadaşlarla gelmelerini...‘‘ yanıtını verdi. Bakan yardımlarının 3 ana görevinin olacağını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

‘‘Bir, parlamento ile münasebetleri onlar ağırlıklı olarak yürütecekler. Yani milletvekillerimiz illeriyle ilgili olabilir, farklı yerlerle ilgili olabilir sorunları o bakanlığa iletmede muhatap bulabilmesi lazım. Onun için bakan yardımcılarının bu noktada adeta sabit bir görevi var. İki, illerin sorunlarını kesinlikle bunlar almalı ve illerden gelen sorunları da aldıkları zaman bunları yakın takipte onlar sürdürmeli. STK‘ların sorunlarını onlar takip etmeli ve kendi bakanlıklarıyla ilgili bu süreçleri de sürdürerek sona erdirmeli.‘‘

‘‘Hükümet sözcüsü belirlendi mi?‘‘ sorusu üzerine Erdoğan, yarın Bakanlar Kurulu‘ndan sonra açıklayacaklarını söyledi. 

‘‘Kıbrıs‘ta bazı yerel gazetelerde hükümete karşı olan tepkiler nedeniyle sizin Kıbrıs ziyaretinizin iptal edilebileceği yazıldı, bununla ilgili birşey söyleyebilir misiniz?‘‘ sorusuna Başbakan Erdoğan, ‘‘Beni yerel gazetelerin veya bazı marjinal grupların değerlendirmeleri ilgilendirmez. Allah nasip ederse 19-20‘sinde Cumhurbaşkanının davetine icabetle orada olacağım‘‘ cevabını verdi.

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine Milli Savunma Bakanlığı için ihdas edilecek bakan yardımcısının ‘‘sivil‘‘ olacağını olacağını söyledi.

Yeni kabinede bazı bakanların yer almamasının nedeni soran bir gazeteciye Başbakan Erdoğan şu yanıtı verdi:

‘‘En önemli görevleri zaten milletvekilliği. Bundan daha önemli görev olamaz. Bakanlık görevini şu anda 25 bakan arkadaşımıza görev veriyorum, bunlar bir yerde milletvekilliğinin yanında bana göre tali görevdir, aslolan milletin vekilliğidir ve o görevleri devam edecek. Tabii ki kendilerinden tecrübelerinden şüphesiz bundan sonraki süreçte de istifade edeceğiz. Bu zaman zaman bize olan danışmanlıkları olabilir, zaman zaman kendi bakanlıklarıyla ilgili olabilir, komisyonlarda olabilir, bu tecrübeleri deneyimleri bizim için her zaman daim olarak devam edecek. Hepsinden öte teşkilatımızla ilgili çalışmaları.‘‘

-‘‘PARLAMENTO İÇ HUKUKUNUN GEREĞİ YAPILIR‘‘-

Kaynak : AA

BaşbakanMilli Savunma BakanlığıBekir BozdağCumhurbaşkanıBakanlar KuruluFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı