USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Trabzon Kabuğunu Kırıyor

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'da 5 yıl boyunca çalışmayan ve atıl durumda bırakılan derin deşarj sisteminin 3 ayrı noktada faaliyete başladığını söyledi.

/ 01 Ocak 2011 Cumartesi 17:09
Trabzon Kabuğunu Kırıyor

İlk olarak Çimenli ve Değirmendere bölgelerindeki derin deşarj sisteminin çalıştırılmasından sonra Pazarkapı'daki sisteminde faaliyete geçtiğini müjdeledi. Başkan Gümrükçüoğlu Zağnos ve Tabakhane Dereleri'nin üzerlerinin açılması ve kanalizasyon suları ile yağmur sularının birbirinden ayrılması projesinin tamamlanma noktasına geldiğini kaydetti. İller Bankası ile ortaklaşa yürütülecek olan şehir genelindeki yağmur suları ile kanalizasyon sularının birbirinden ayrılması projesinin hazırlıkları ise devam ediyor. Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu Trabzon'da altyapı ve üst yapı çalışmalarının hızla devam ettiğini, bu çalışmalarda en büyük pay sahibinin her konuda kendilerine destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti.
Trabzon Belediyesi sahil yolu çalışmalarının yapılması sırasında gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle tahrip olan ve yıllarca kullanılmayarak atıl durumda kalan derin deşarj hatlarında başlattığı rehabilitasyon çalışmalarını tamamlayarak hizmete sundu. Çimenli, Değirmendere ve Pazarkapı mahallelerinde bulunan derin deşarj kolektörleri rehabilitasyonu 3 milyon TL' ye mal oldu. Derin deşarj sitemini sayesinde kanalizasyon suları fiziksel arıtmaya tabi tutularak denizin 950 metre açığında 50 metre derinliğe bırakılarak sahillerin daha temiz bir hale gelmesi sağlanacak.
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yıllarca atıl durumda bulunan derin deşarjları yenileyerek yeniden faal duruma getirmek için başlattıkları çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Derin deşarjlar sahillerimizin temizliği ve insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Başlattığımız çalışmalar neticesinde Çimenli ve Değirmendere terfi istasyonlarını daha önce tamamlayarak hizmete sunmuştuk. Pazarkapı mahallesi terfi istasyonunu ise 2010 yılının Aralık ayı sonu itibariyle hizmete soktuk. Derin deşarj sisteminin yeniden hizmet vermeye başlaması yanında Zağnos ve Tabakhane derelerinde başlattığımız yağmur ve kanalizasyon sularının ayrılması ve proje aşamasında olan ve kent genelinde uygulanacak yağmur ve kanalizasyon sularının ayrıştırılması projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte sahillerimiz tertemiz olacak. Trabzon'un geleceği için çevre hassasiyetini göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.
Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon'un alt yapı sorunlarının çözülmesi ve çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracak kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini belirterek, "Göreve gelmemizden sonra geçen 20 aylık dönemde kısa orta ve uzun vadeli projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bunların başında da kentsel dönüşüm projeleri geliyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile birlikte önemli projeler uygulamaya kondu. Zağnos Vadisi ikinci etap çalışmaları ile Bahçecik'e çıkan yolun yapımına başlandı. Ayrıca Vadi'nin güney kesiminde 354 konut yapımı bitirilme aşamasına gelindi. Zağnos Vadisi 2. etap kamulaştırma ve yıkım çalışmaları tamamlandı. 2. etap rekreasyon düzenlemeleri hızla devam ediyor. Proje kapsamında ayrıca Bahçecik'e çıkan yol yapılıyor. Zağnos vadisi kentsel dönüşüm projesi ikinci etabında hak sahiplerine 104 milyon TL para ödendi. Ayasofya Müzesi'nin tarihi kimliğini ortaya çıkartmak için TOKİ ile birlikte sürdürülen 'Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi' için hak sahiplerine 24 bin TL ödeme yapıldı. 44 binanın yıkılacağı proje kapsamında şimdiye kadar anlaşma sağlanan 31 binadan 29'unun yıkımı gerçekleştirildi. Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'ne de başlandı. Proje kapsamında 683 bina yıkılacak. Yapılan görüşmeler neticesinde şu ana kadar 1883 hak sahibi ile anlaşmaya varıldı. Hak sahiplerinden 265'i Bahçecik'te yapılacak olan konutlardan alma yolunu tercih ederken 1618 hak sahibi ise kamulaştırma ücreti almayı tercih etti. Kamulaştırma ücreti olarak hak sahiplerine bugüne kadar 26 milyon 864 TL para ödendi. Trabzon Belediyesi'nin en önemli projelerinden biri olan Çömlekçi Kentsel Dönüşüm için avan proje çalışmalarının ilk etabı bitirildi. Yapım projesi hazırlıkları sürüyor. Trabzon'u çağdaş ve modern bir kent haline getirmek için yoğun gayret gösteriyoruz. Projelerimizi hayata geçirirken bizlere her zaman destek veren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, bakanlarımıza ve milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

BaşbakanDeğirmendereRehabilitasyonİller BankasıTokiFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı