USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

Pamuk Fiyatları Yükselişte

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Muammer Çalışkan, piyasalarda pamuk fiyatlarının sürekli artış gösterdiğini belirterek bu durumun Çukurova Bölgesi'nde yeni sezonda pamuk ekimine olumlu yansımasını beklediklerini söyledi.

Ekonomi / 28 Şubat 2010 Pazar 11:45
Pamuk Fiyatları Yükselişte

  Ç ; alışkan , yaptığı aç ; ıklamada , Ç ; ukurova lif pamuğunun borsalarda 2 lira 70 , Şanlıurfa lif pamuğunun ise 2 lira 80 kuruştan işlem gö ; rdü ; ğü ; nü ; belirterek , fiyatların son bir yılda ortalama yü ; zde 50 arttığını kaydetti . Lif pamukta fiyatların ö ; nü ; mü ; zdeki dö ; nemde daha da yü ; kselmesinin beklendiğini ifade eden Ç ; alışkan , bu durumun pamuk ekim sezonu ö ; ncesinde kararsızlık iç ; inde olan ü ; reticiye bir ışık tutabileceğini sö ; yledi . Ç ; ukurova Bö ; lgesi ' nde bir dö ; nem 300 bin hektar alanda pamuk ekildiğini ve 500 bin ton kü ; tlü ;
pamuk ü ; retimi yapıldığını , son yıllarda ise ü ; retimin 45 bin hektara kadar gerilediğini hatırlatan Ç ; alışkan , ' Pamuk fiyatlarındaki yü ; kseliş yeni sezonda ne ekeyim diye dü ; şü ; nen ü ; reticinin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır . Zira kü ; tlü ; pamuğun fiyatı lif pamuktaki yü ; kselişe paralel olarak 1 lira 15 kuruş dü ; zeyinde olabilir . Pamuk fiyatlarının artması ü ; reticimiz aç ; ısından olumlu bir gelişmedir . Piyasadaki gidişat bu yıl pamuk eken ü ; reticinin kazanacağını gö ; steriyor . Ü ; lkemiz ekonomisinin can
damarı olan tekstil sektö ; rü ; nü ; n temel hammaddesi pamuğun ekim alanı iyi fiyat ve iyi prim verilmesiyle ö ; nü ; mü ; zdeki yıllarda Ç ; ukurova Bö ; lgesi ' nde artacaktır ' dedi .

Tarım ve Kö ; yişleri Bakanlığı daha ö ; nce 2010 yılı Tarımsal Destekleme Miktarları ' nda sertifikalı pamuk kullanan ü ; reticilere 42 kuruş prim verileceğini aç ; ıklamıştı . Havza Bazlı Destekleme Modeli ' nde ise Ç ; ukurova Bö ; lgesi ' nde desteklenecek ü ; rü ; nler arasında yer alan pamuk Adana ' da 2009 ' da 44 bin hektara ekildi ve ü ; retim 263 bin ton olarak gerç ; ekleşti . Adana Ticaret Borsası ' nda ise geç ; en yıl 60 bin ton lif pamuk işlem gö ; rdü ; .


Kararsızlık2010 YılıFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı