USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

İlaç satımında yeni dönem başlıyor

İlaç satımında 'karekod' dönemine geçiliyor.

Ekonomi / 27 Şubat 2010 Cumartesi 20:47
İlaç satımında yeni dönem başlıyor

  Ç ; alışma ve Sosyal Gü ; venlik Bakanı Ö ; mer Dinç ; er , yıl başından itibaren ilaç ; sektö ; rü ; ve eczacılarla ilişkilerde karekod denilen yeni bir uygulamaya geç ; meye başladıklarını sö ; yledi .

Dinç ; er , ilaç ; sektö ; rü ; nde ' ' karekod ' ' uygulamasına geç ; ileceğini belirterek , ' ' Karekod sistemiyle Tü ; rkiye ' de ü ; retilen ve ithal edilen herhangi bir ilaç ; ü ; retildiği andan itibaren bir kimlik numarasına sahip olacak . Karekodsuz ilacın piyasaya verilmesini Mayıs ayından itibaren yasaklayacağız ' ' dedi .

Dinç ; er , Grand Cevahir Oteli ' nde gazetecilerin sorusu ü ; zerine , yıl başından itibaren ilaç ; sektö ; rü ; ve eczacılarla ilişkilerde karekod denilen yeni bir uygulamaya geç ; meye başladıklarını sö ; yledi .

Tü ; rkiye ' de ilaç ; sanayini daha rasyonel bir zemine oturtmak , ilaç ; sektö ; rü ; ndeki kayıt dışılığı ve yolsuzluğu ö ; nlemek iç ; in bir ç ; aba iç ; erisine girdiklerini anlatan Dinç ; er , karekod uygulamasının vatandaşların ilaç ; ve tedavi gü ; vencesini sağlama alacağını vurguladı .

Ç ; alışma ve Sosyal Gü ; venlik Bakanı Dinç ; er , şö ; yle konuştu :

' ' Karekod sistemiyle Tü ; rkiye ' de ü ; retilen ve ithal edilen herhangi bir ilaç ; ü ; retildiği andan itibaren bir kimlik numarasına sahip olacak . Şimdiye kadar ilaç ; larda barkod sistemi ya da ilaç ; fiyat kupü ; rü ; bulunuyordu veya her ikisi beraber vardı . Karekod , barkod bilgilerini , kimlik numaralarını , ü ; retim seri numaralarını ve ü ; retim tarihini iç ; ine alan bir muhteviyata sahip . Kimlik numarası olmayan hiç ; bir ilaç ; eczanelerde satılamayacak . İlaç ; , depolara giderken kimlik numarasıyla gidecek , bu numara ile eczane rafına konacak ve tü ; keticinin eline geç ; ecek ve o kimlik numarasıyla başka bir ilaç ; satılamayacak . Bu aç ; ıdan bakıldığında ç ; ok ö ; nemli ve ciddi bir tedbir aldık . Yoğun bir şekilde tü ; m Tü ; rkiye ' de eczacılarla bu sistemi uygulamaları konusunda gö ; rü ; şmeler yaptık ve yapıyoruz . ' '

ECZACILARA ERKEN Ö ; DEME

Karekod sistemine geç ; en eczacıların ü ; cretlerini bir ay ö ; nce ö ; deme taahhü ; dü ; nde bulunan Dinç ; er , ' ' Bunun da gerekç ; esi şu ; karekod sistemine geç ; mek iç ; in az da olsa yatırım yapmak gerekiyor . Yatırımları finanse etmek iç ; in ek para ö ; deme imkanı yok , ama alacaklarını daha erken ö ; deyerek onlara bu fırsatı vermek istiyoruz . Buradan bü ; tü ; n eczacılardan , ilaç ; deposu işletenlerden ve ilaç ; sanayicilerinden bu konuya destek vermelerini istiyorum ve daha gü ; venli bir sektö ; r oluşturmak iç ; in yardım etmelerini bekliyorum ' ' dedi .

Bir gazetecinin , ' ' Eczacıların karekod sistemine geç ; mesi zorunlu mu? ' ' sorusu ü ; zerine Dinç ; er , şu anda bir yaptırım dü ; şü ; nmediklerini , eczacaları sadece teşvik ettiklerini belirtti .

' ' Karekodsuz ilacın piyasaya verilmesini Mayıs ayından itibaren yasaklayacağız ' ' diyen Dinç ; er , şu anda ilaç ; sanayinin karekodlu ilaç ; ları eczanelere gö ; ndermeye başladığını , Mayıs ayına kadar da barkodlu ve fiyat kupü ; rlü ; ilaç ; ların piyasaya sunulmasına izin verileceğini bildirdi .

Dinç ; er , ' ' Tü ; rkiye ' de 2010 yılından sonra hiç ; bir şekilde karekodsuz ilaç ; satılmayacak ' ' dedi .

Bir gazetecinin , karekod sisteminin eczacılara maliyetini sorması ü ; zerine Dinç ; er , ' ' 300 ile 1000 lira arasında maliyet olacak . Eczacıların sadece karekod okuyacak bir makineye ihtiyaç ; ları olacak . Bilişim altyapısını Sosyal Gü ; venlik Kurumu karşılayacak ' ' diye konuştu .

Dinç ; er , sistemle , hasta sağlığını teminat altına almayı ve denetimden ç ; ıkmamış hiç ; bir ilacın satışına izin vermemeyi hedeflediklerini ifade etti .Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı