USD (Alış - Satış) : 5,35 - 5,36 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Bartın'da Ekonomi Konferansı

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve ekonomi yazarı Doç. Dr. İbrahim Öztürk, yeni dönemin kahramanlarının işadamları olduğunu söyledi.

Yaşam / 27 Şubat 2010 Cumartesi 20:13
Bartın'da Ekonomi Konferansı

  Bartın Halk Eğitim Merkezi ' nde dü ; zenlenen ' Ekonomi ' konulu konferansa Bartın Valisi İsa Kü ; ç ; ü ; k , Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın , Bartın Ü ; niversitesi Rektö ; rü ; Prof . Dr . Ramazan Kaplan , İl Ö ; zel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış , Emniyet Mü ; dü ; rü ; Burhan Gü ; mü ; ş , Defterdar Saim Ç ; ırıka , Bartın TSO Başkanı İsmail Toksö ; z , BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt , işadamları , sanayiciler , sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile daire amirleri katıldı . Konferansta konuşan ekonomi yazarı Doç ; . Dr . İbrahim Ö ; ztü ; rk , ' Krizler gelir , krizler geç ; er . Kutsal kitabımız ayette ü ; st ü ; ste vurgu yapıyor . Zorlukta kolaylık vardır . Muhakkak ki zorlukta bir kolaylık vardır . Bu zorluktan yeni destanlar ç ; ıkacak . Krizde hırpalansa da sonrasında Tü ; rkiye şaha kalkacak . Anadolu insanı bü ; yü ; k bir hizmet seferine ç ; ıkmış durumda . Dayanışma iç ; inde oluk oluk dışarıya aç ; ılıyor . Bu son dü ; nya krizi , Anadolu ' yu ç ; ö ; kertme operasyonuna dö ; nü ; şmemeli . İşadamları iç ; in krizsiz bir dü ; nya yoktur . Krizler davet edilmez , geldiğinde sabredilir , ders ç ; ıkartılır ' dedi .

Mü ; şteriyi memnun etmeyip , mü ; şterinin kapısında yatmayıp , mü ; şterinin yolunu dü ; kkanından geç ; irmeden kar elde etmenin mü ; mkü ; n olmayacağını kaydeden Ö ; ztü ; rk , yeni dö ; nemin kahramanlarının işadamlarından oluşacağını , şehrin ekmeğini sağlayan işadamlarının ç ; ocuklara , nesillere tanıtılması gerektiğini , asla işadamının ayağını kaydıracak hareketlerde bulunulmaması gerektiğini sö ; yledi . İşadamlarının mutlaka dü ; nyaya aç ; ılmalarını tavsiye eden Ö ; ztü ; rk , konuşmasını şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; :
' İstanbul ' a gitmeye bile hacca gitmiş gibi sevinen insanımız var . 5 kere Kayseri , Gaziantep ve Konya ' ya gideceksin ki o şehrinizdeki valinin ve belediye başkanın mesajlarını anlayabilesin . Kolektif girişimi ö ; ğrenmek lazım . Dışa aç ; ılmada merak , bilgi , cesaret , ö ; rgü ; tlü ; lü ; k ve lojistiğe ihtiyaç ; var . Tü ; rkiye ' nin en zayıf halkası girişimsizlik . Tü ; rkiye ' miz inşallah aldı başını gidiyor . Her geç ; en gü ; n ü ; lkeler vizeyi kaldırıyor . '
Yeni dö ; nemde oyunu bozacak en ö ; nemli unsurun enerji olduğuna dikkat ç ; eken Doç ; . Dr . İbrahim Ö ; ztü ; rk , Tü ; rkiye ' nin dışa bağımlı enerjiden kurtulabilmesi iç ; in enerji gereksiniminin karşılanması gerektiğini sö ; yledi . 1980 yılından bu yana gelen hü ; kü ; metlerin hepsinin ortak ö ; zelliğinin başarısızlık ve ç ; ö ; kü ; ş olduğunu savunan Ö ; ztü ; rk , ' Bize bir şey ö ; ğrettiler , kendi ellerimizle seç ; tiğimiz insana 10 metre gitmeden kü ; fretmeye başlıyoruz . Rey veriyoruz saygı duymuyoruz , bu bir propagandadır . Rey verin saygı duymayın .

Ç ; ü ; nkü ; seç ; imden sonra sü ; reci başkaları devralıyor ' diye konuştu .
Ö ; ztü ; rk , şahsi kanaatinin bundan sonra Tü ; rkiye ' nin Tü ; rkiye Bü ; yü ; k Millet Meclisi ' nden , parlamentosundan yö ; netileceğini , bundan sonra kim yö ; netirse yö ; netsin ortak paydanın belli olduğunu belirtti . Ö ; ztü ; rk , ' 1980 yılından beri sağcı hü ; kü ; metler geldi tek başına , sağın ve solun ö ; nderliğinde milliyetç ; ilerin de aralarında yer aldığı koalisyon hü ; kü ; metleri geldi , herkes geldi gitti peki ne oldu? Başarısızlık . Şimdi şu soruyu sormamız yerinde midir değil midir? Sağcısı , solcusu , milliyetç ; isi , liberali , dindarı ,
muhafazakarı hepsinin ortak kaderi ç ; ö ; kü ; ş . Unut , tarihini unut , senden bir numara olmaz . Yunan ' dan kork , Suriye ' den kork , hatta kendinden kork , Alevi ' den , gö ; lgenden , anandan , dindardan , Kü ; rt ' ten kork . Bir milleti bir avuç ; adam tehdit olarak ilan etmiş . Ama Tü ; rkiye ilk defa tarihinde Atatü ; rk ' ü ; n kurup demokrasiyi kabesi ilan ettiği TBMM ' den yö ; netilecek , buna ise ç ; ok sevinmeliyiz . Kim yö ; netirse yö ; netsin , ortak payda bellidir ' dedi .

' ZAFER EKOMİK KALKINMA İLE OLACAK , MESCİER ' E TEŞEKKÜ ; R EDİYORUM '
4 sene ö ; nce bir kış gü ; nü ; Sabri Mescier ' le tanıştığını anlatan Bartın Valisi İsa Kü ; ç ; ü ; k ise , ' Sabri Bey Bartın ' da yana dö ; ne arsa arıyordu . Olur mu olmaz mı derken şimdi ü ; retime başladı . Gerç ; ekten hem vali olarak hem de İsa Kü ; ç ; ü ; k olarak ben de tü ; m Bartınlılar adına Sabri Bey ' e teşekkü ; r ediyorum . Dü ; nyanın giderek kü ; ç ; ü ; ldü ; ğü ; bir dö ; nemde ilimizde ö ; nemli bir yatırım yaptılar . Konferans konusuna bakınca rekabetç ; iliğin ö ; ne ç ; ıktığını gö ; rü ; yoruz . Bartın ' ın demir ç ; elik alanında rekabet edilebilirlik aç ; ısından ö ; zel bir ü ; stü ; nlü ; ğü ; var . Karabü ; k ' teki tesislere gö ; re burada ü ; retim yapması ve pazara ulaştırması maliyeti dü ; şü ; rdü ; ğü ; iç ; in Bartın ve ü ; lke ekonomisi iç ; inde ö ; nemli ü ; stü ; nlü ; ğü ; var . Sabri Bey bunu değerlendirdi . Bir başka teşekkü ; rü ; ise toplumda eksik bulduğumuz engelli vatandaşlarımızın eğitim merkezi konusunda Sabri Bey hepimize cesaret verdi . Kendisini gö ; zlerinden ö ; pü ; yorum . Sabri Bey engelli eğitim merkezi iç ; in hiç ; tereddü ; tsü ; z ' ben bu inşaatı tamamlarım ' dedi . TSO ' dan da bu binanın engellilere tahsis edilmesini istiyoruz .

BAKİAD Başkanı Birol Bey de TSO yö ; netim kurulu ü ; yesi . Gerç ; ekten Bartın ' da engelli yurttaşlarımız iç ; in eğitim merkezi ihtiyacımız var . Bunu da gerç ; ekleştireceğimize yü ; rekten inanıyorum . Sabri Bey buna esasen tereddü ; tsü ; z evet dedi tekrar teşekkü ; r ediyorum ' şeklinde konuştu .

URAK raporuna gö ; re Bartın ' ın ö ; nceki yıllara gö ; re ü ; ç ; alanda sıralamasını yü ; kseldiğini ifade eden Vali Kü ; ç ; ü ; k , ' Bunları yeterli gö ; rdü ; ğü ; m iç ; in demiyorum . Bartın ' ın iller arası rekabetç ; ilik endeksine gö ; re yeri yeterli konumda değil . Ancak kişi başına dü ; şen otomobil sayısı , marka ve ticari rekabet becerisinde artış var . Bartın ' ın olması gereken yerde olabilmesi iç ; in Atatü ; rk ' ü ; n sö ; zü ; ne işaretle asıl mü ; cadele şimdi başlıyor . Ekonomik kalkınmada zafer elde edebilmemiz iç ; in hep birlikte başarmak zorundayız ' dedi .

Konferans sonunda Doç ; . Dr . Ö ; ztü ; rk ' e , Bartın Ü ; niversitesi Rektö ; rü ; Prof . Dr . Ramazan Kaplan ve BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt gü ; nü ; n anısına plaket verdi .

BAKİAD YILIN YATIRIMCISI Ö ; DÜ ; LÜ ; NÜ ; MESCİER DEMİR Ç ; ELİK ' E VERDİ
Konferansta ayrıca Vali Kü ; ç ; ü ; k , Bartın ' a 40 milyon dolarlık yatırım yapan ve 2009 yılının yatırımcısı seç ; ilen Mescier Demir Ç ; elik Firması Yö ; netim Kurulu Başkanı Sabri Mescier ' e BAKİAD adına bir plaket verdi . Vali Kü ; ç ; ü ; k ve BAKİAD Başkanı Dikyurt , Sabri Mescier ' e Bartın ' a yaptığı yatırımdan dolayı teşekkü ; r etti .

Plaketini alan Sabri Mescier , başta Vali İsa Kü ; ç ; ü ; k olmak ü ; zere belediye , TSO ve tü ; m kurumlara teşekkü ; r etti .
BAKİAD ' ın davetlisi olarak Bartın ' a gelen Doç ; . Dr . İbrahim Ö ; ztü ; rk , Vali İsa Kü ; ç ; ü ; k ve Bartın TSO Başkanı İsmail Toksö ; z ' ü ; makamında ziyaret ettikten sonra Organize Sanayi Bö ; lgesi ' nde bulunan Mescier Demir Ç ; elik Fabrikası ' nı da gezdi .

TbmmSivil Toplum KuruluşuSuriyeYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı