USD (Alış - Satış) : 3,90 - 3,91 EURO (Alış - Satış) : 4,81 - 4,82

'CHP farkında değil, eriyor'

Demokratik açılımın arkasındaki isimlerden biri olarak gösterilen ABD’li Henri Barkey, bu iddiaları net bir şekilde yalanlayarak, CHP'nin sona ereceğini iddia etti.

Güncel / 08 Eylül 2009 Salı 10:37
'CHP farkında değil, eriyor'

 

Carnegie Endowment adlı Amerikan dü ; şü ; nce kuruluşunda Tü ; rkiye uzmanı olarak ç ; alışan Henri Barkey , demokratik aç ; ılım konusunu değerlendirdi . Bazı ç ; evrelerce aç ; ılımın arkasındaki isimler arasında gö ; sterilen uluslararası ilişkiler uzmanı Berkey , henü ; z planın detaylarının bilinmediğine işaret ederek , ' Tü ; rkiye ' nin buna uzun zamandır ihtiyacı vardı . Şu anda konjonktü ; rel durum dü ; zeldiği ve bir fırsat olduğu iç ; in bence hü ; kü ; met , bu fırsatı kullanmaya ç ; alışıyor . Aynı zamanda sırf hü ; kü ; met değil ordu da , Başbuğ ' un geç ; en nisan ayında dediği gibi tarihi bir fırsat var ' dedi .

&ldquo ; PLAN AMERİKAN Ü ; RÜ ; NÜ ; DEĞİL&rdquo ;
2000 yılında Amerikan Dışişleri Bakanlığı ' nda ö ; nemli gö ; revlerde bulunan Barkey , planın Amerikan ü ; rü ; nü ; olduğu iddialarını da yalanlayarak ' İyi ki bir iki plan ortaya ç ; ıktı . Bunlardan biri de benim . Onlara gö ; re o zaman bu bir Amerikan planı oluyor . Gö ; rü ; nen kö ; y kılavuz istemez . Benim yazdığım , başkasının sö ; ylediği o kadar dü ; şü ; nü ; lmesi zor bir konu değil ' dedi . Kendisinin zaman zaman ABD Dışişleri Bakanlığı ç ; alışanlarına tavsiyede bulunduğunu , bunu Tü ; rk yetkililere de yaptığını anlatan Barkey , en son geç ; en mayıs ayında Tü ; rkiye ' ye gittiğini belirterek , ' Ben devamlı Tü ; rkiye ' den gelen insanlarla gö ; rü ; şü ; yorum . Gerek milletvekili olsun , gerek aydın olsun , gerek gazeteci olsun , gerek Dışişleri Bakanlığı temsilcileri olsun . Bu benim işim . Ben bü ; tü ; n hayatımı Tü ; rkiye ü ; zerine ç ; alışmaya adadım . Dolayısıyla , insanlarla devamlı gö ; rü ; şü ; yorum . Ancak son sü ; reç ; te ise kimseyle gö ; rü ; şmedim ' dedi .

&ldquo ; Ö ; CALAN MUHATTAP ALINMAZ&rdquo ;
PKK elebaşısı Ö ; calan ' ın bu sü ; rece katılımının Tü ; rkiye ' de hazmedilecek bir konu olmadığını dile getiren Henri Barkey , sorunun ç ; ö ; zü ; lmesinin Tü ; rkiye ' ye nasıl bir katkı sağlayabileceği konusunda ise ü ; lkenin ö ; nü ; nü ; n tamamen aç ; ılacağını vurguladı . Barkey , Tü ; rkiye ' yi pranga gibi her yerde zorlayan bir konu varsa onun da iç ; erideki Kü ; rt meselesi olduğunu savunarak , ' Atatü ; rk , ' Yurtta sulh , cihanda sulh ' dedi . Ancak Tü ; rkiye ' de ' yurtta sulh ' olmamıştır bu kadar senedir ' dedi .

&rdquo ; CHP ERİYOR FARKINDA DEĞİL&rdquo ;

Planın başarılı olmasıyla Tü ; rkiye ' nin kazanacağını ifade eden Barkey , CHP ' nin ise sona ereceğini iddia etti . Amerikalı uzman , ' CHP şimdiye kadar hiç ; bir konuda olumlu bir fikir ileri sü ; rmedi . Devamlı muhalefet etti . CHP , kendi eski sö ; ylemlerine karşı ç ; ıkıyor . Bu nasıl bir parti? Bu sü ; reci aslında CHP ' nin ortaya koyması gerekiyor , AK Parti ' nin değil . CHP yakında bitecek ama bunun farkında değil ' diye konuşan Barkey , sü ; reç ; iç ; inde MHP ' nin takınacağı tavra gö ; re genç ; lik tabanının sokaklara ç ; ıkma ihtimaline ilişkin olarak da Devlet Bahç ; eli ' nin gö ; reve gelmesinin ardından bu kesimi kontrol altına almayı başardığına dikkat ç ; ekti . Amerikalı uzman , ' Ancak , ' Eğer gerekirse dağa ç ; ıkarız ' dediler . Bunu yaparlarsa , Tü ; rkiye ç ; ok zor bir duruma girecektir ' dedi .


PKK SİLAH BIRAKMALIDIR
Sorunun ç ; ö ; zü ; mü ; iç ; in belli başlı adımlarını atılması gerektiğini ifade eden Barkey , bunları Anayasa ' da reform , kü ; ltü ; rel alanda reform , merkezi yö ; netimde değişiklik ve PKK ' nın silah bırakması olarak sıraladı . PKK ' nın dağdan indiği zaman silahlarını teslim etmesi gerektiğini de vurgulayan Henri Barkey , ' Kime teslim edecek? Herhalde Tü ; rk askerine yapmayacak . Kuzey Irak ' taki Peşmergelere de yapmayacak . Burada Amerika ' nın bir rolü ; olabilir ' diye konuştu .

SUİKAST UYARISINDA BULUNDU

Eski CIA gö ; revlisi Graham Fuller ' le birlikte Kü ; rt sorunu kitabını yazan Barkey , sü ; recin ilerlemesi durumunda hü ; kü ; met ü ; yelerine suikast dü ; zenlenebileceğini iddia ederek , ' İzhak Rabin bile İsrail ' de ö ; ldü ; rü ; ldü ; . Mahatma Gandhi de ö ; ldü ; rü ; lmü ; ştü ; . Genellikle barışa gitmek isteyen liderler aşırılar tarafından ö ; ldü ; rü ; lmü ; ştü ; r ' dedi . Barkey , planın Meclis ' ten geç ; mesi durumunda Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilme ihtimali bulunduğunu da hatırlatarak , ' Mahkeme , bu aç ; ılımla ortaya ç ; ıkan bazı değişiklikleri bence durduracaktır ' diye konuştu .

Dışişleri BakanlığıAnayasaAk PartiİsrailMilletvekiliFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı