USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Yeşil yaşasaydı konuşurdu-2

Güncel / 17 Eylül 2009 Perşembe 15:50
Yeşil yaşasaydı konuşurdu-2

 

ALBAY TEMİZÖ ; Z VE İNFAZ EKİBİ

Abdulhakim Gü ; ven , Adem Yakın ve Hıdır Altok ' un Cizre ' de bir ekip oluşturup Cemal Temizö ; z ' ü ; n emrinde faaliyet yü ; rü ; ttü ; ğü ; nü ; , insanları kö ; r kuyulara atarak her tü ; rlü ; terö ; r faaliyetini icra ettiğini sö ; ylü ; yorsunuz . Bu insanlar niç ; in ö ; ldü ; rü ; lü ; yor? Atıldıkları kuyuları tarif edebilir misiniz? Malum , Temizö ; z şimdi de yargılanıyor&hellip ;

Bu ekipten Abdulhakim Gü ; ven ve Adem Yakın ile Hıdır Altok ; bunlar aynı zamanda Diyarbakır ' da da kalıyorlardı . Komşuyduk , hemen her gü ; n gö ; rü ; şebiliyordum . Ve ö ; zellikle de Abdulhakim Gü ; ven ' i ö ; zellikle peşime gö ; revlendirmiş gibilerdi . Beni her gü ; n mesaiden sonra dışarıya davet ediyordu . Lokantaya falan gittiğimizde , o sohbetlerinin arasında anlatıyordu ; mesela bir gü ; n 7 kişiyi ö ; ldü ; rü ; p bir kuyuya attıklarını sö ; yledi . Hıdır Altok ' ın kendileri tarafından Suriye sınırından geç ; irildiğini anlatmıştı . İşte o zaman Cemal Temizö ; z bö ; lü ; k komutanıydı . Oraya bir boruya mı , Suriye İstihbaratı binasına mı ne sabotaj yapmış .

Cemal Temizö ; z mü ; yaptırmış bunu?

Cemal Temizö ; z ' ü ; n emrinde gö ; revli . Bunlar , onun emrinde ç ; alışıyorlardı . Cemal Temizö ; z bir ekip oluşturmuştu , uzman ç ; avuşlar da vardı 3-4 tane . Hatta bir keresinde Nurettin Ata ' nın Ankara JİTEM Gruplar Komutanlığı ' ndayken emekliye ayrıldı . Onunla bir gö ; rü ; şmemizde , Cemal Temizö ; z ' ü ; n ekibinin Cizre- Silopi arasında TIR ' cılık yapan kendi amcaoğlunu ü ; zerindeki dö ; viz iç ; in ö ; ldü ; rdü ; klerini ve taş altı ettiklerini tespit ettiğini sö ; yledi bana . E adam JİTEM Gruplar Komutanı ve bu bilgiyi biliyordu , ' Bunu yanlarına koymayacağız ' diye de hayıflanıyordu .

Ve yine bir seferinde İdil ' de Tabur Komutanı Ali Yıldız da daha ö ; nce JİTEM Grup Komutanlığı yaptı . O da Abdulhakim Gü ; ven ve arkadaşlarının İdil-Cizre arasında kö ; ylü ; minibü ; slerini durdurup kadınların ziynet eşyalarını aldıklarını , yani gasp yaptıklarını sö ; yledi . Hatta orda , ' Bak ayağınızı denk alın , bö ; lgemde sizlerin bö ; yle şeyler yaptığınızı tespit edersem , affetmem . ' dediydi .

GAFFAR OKKAN , JİTEM VE ERGENEKON FAALİYETLERİNE ENGEL OLDUĞU İÇ ; İN ŞEHİT EDİLDİ

Diyarbakır Jandarma Bö ; lge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ' ın 1993 yılında karakol kapısında tek kurşunla ö ; ldü ; rü ; lmesi olayında JİTEM ' i işaret eden bazı haberler yer aldı . Emekli Astsubay Hü ; seyin Oğuz , JİTEM ' de ç ; alışan PKK itirafç ; ıları tarafından ö ; ldü ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; sö ; ylemişti . Bu konuda sizin bir bilginiz var mı?

Hü ; seyin Oğuz sö ; ylü ; yor da bunu , bu iş profesyonel işi , kanas suikast silahıyla adam vurmak . . . PKK ' lı itirafç ; ı da sonradan onun eğitimini gö ; rmü ; ştü ; r , keskin nişancı da olabilir ama bunu bir İtirafç ; ıya yaptırabileceklerini sanmıyorum . Onların kendi iç ; indeki daha dar bir grubu olabilir . Mesela Gaffar Okan suikastı .

Gaffar Okkan suikastına da gelecektik , onlar kim olabilir?

Onun cinayetinde de itirafç ; ı filan kullanılsaydı şimdiye aç ; ığa ç ; ıkardı . O zamanki JİTEM Komutanlığı onun faaliyetlerinden rahatsızdı .

Rahatsızlık derken ; Emniyet olarak onların faaliyetlerine engel mi oluyordu?

Şimdi , JİTEM başına buyruk olarak , kendisine polis sü ; sü ; vererek şehrin ortasında adamı alıyor , iş de , fatura da emniyetin ü ; zerinde kalıyor . Emniyet de bunu istemedi , Gaffar Okkan asayiş , cinayet şubesi gibi bü ; tü ; n birimlere emir vermişti , JİTEM ' in bü ; tü ; n bu kanunsuzluklarını engellemeye başladılar . Pepe denilen Muhsin Gü ; l isimli eski bir itirafç ; ıyı alıp sorguladılar , emniyet birç ; ok bilgi aldı onlar hakkında ; Abdü ; lkerim Kırca , Alaattin Kanat hakkında , JİTEM ile Yeşil ' in bağlantısı hakkında birç ; ok şey anlattı Pepe . Bu , onları rahatsız etti . O rahatsızlıklarını Zahit Engin dile getiriyordu , ' Onları bilmem ne yapacağız ' şeklinde kü ; fü ; rlü ; şekilde konuşuyordu , emniyetç ; ilere ç ; ok sinirlendiğini belirtiyordu . Zaman zaman ç ; arşı iç ; inde polis memurlarıyla tartıştığı oluyordu .

MÜ ; MKÜ ; N OLSA HER ŞEYİ EN BAŞA ALIRDIM , BOYACI VE ANTRENÖ ; R OLMAK İSTERDİM

Geriye dö ; nü ; ş imkanınız olsaydı , hayatınızı hangi aşamadan itibaren değiştirmek isterdiniz?

( Gü ; lü ; msü ; yor ) Ç ; ocukluğumda başlamak isterdim , yani Nevzat Ustamın beni okula yazdırdığı dö ; nemden başlamak isterdim .

Niye ki ; film oradan itibaren mi kopuyor?

Yok ondan değil de , ama normal bir insan , sivri işleri karışmadan , normal sınırlar iç ; erisinde hakkını arayabilen bir insan olmak isterdim . Sivri uç ; lara kaç ; mazdım .

Mesela nerde olurdunuz o zaman ; Diyarbakır ' da ç ; ocuk ç ; ocuklarıyla atö ; lyesi olan birisi mi?

E tabii , atö ; lyemin olması veyahut bir boyacı ustası olarak inşaatlarda ç ; alışan ( gü ; lü ; yor ) bir boyacı ustası , kalfası olarak ç ; alışmayı isterdim . Veya bir atlet olarak&hellip ; E tabii bir yaşa kadar yapılabilir de .

Sonra da antrenö ; rlü ; k mü ; yani?

E tabii , yeni genç ; ler yetiştirmek isterdim o alanda . ( Hü ; zü ; nleniyor )

BULUNAMAYAN CESETLERİ BAŞKALARI BULMUŞ VEYA HAYVANLAR YEMİŞ OLABİLİR

İhbarlarınıza gelmek istiyordum . Bazı ihbarlarınızla cesetler bulundu , bazılarında ise bulunamadı . Neden acaba?

Atılan cesetleri belirtiyorum yer yer . Aç ; ıktan atılan cesetlerin gö ; rü ; lmemesi imkansız bir şey . Ç ; oktan onlar bulunmuştur , fakat kimliği meç ; hul olarak değerlendirilmiştir veya kimsesizler mezarlığına konulmuş . Fakat sonradan birileri elbisesinden filan teşhis edebilmiş . Bunlar bö ; yle . Bir de Hazar Gö ; lü ; ' ne atılan bir Hasan Ergü ; l var , Silopi ' nin Kö ; rtü ; k kö ; yü ; nden . O adamı zamanında balıkç ; ılar bulmuş ama kimse bilmiyor onun Hasan Ergü ; l olduğunu . Ben aç ; ıkladım , gittiler DNA testinden onun Hasan Ergü ; l olduğunu ç ; ıkardılar . Bazılarının boş ç ; ıkması bundandır . Bir de yanlış yer kazılması . Şu var ; hiç ; kimse bir metre , iki metre derine JİTEM filan gö ; mmemiştir , o an ü ; stü ; n kö ; rü ; , başkaları gö ; rmeyecek şekilde acil yapılıp geç ; ildi . Dağda hayvanlar da gö ; tü ; rmü ; ş olabilir . Ç ; oğunu da ç ; obanlar buluyor , onun iç ; in bulunamıyor .

KAYIP Ç ; ANTANIN ESRARI

Yurtdışına ç ; ıkmadan ö ; nce İstanbul ' da bulunurken Uğur Balık isimli bir kişiye , kendi yazdığınız ve hazırladığınız bazı evrakları teslim ettiğinizi ancak bu evrakların ortadan kaldırıldığını sö ; ylü ; yorsunuz . Bu evraklarda neler var? Evraklar neden ortadan kaldırılmış olabilir?

Evraklarda benim uzun yıllardır aldığım notlar vardı , bilgi dolu bir ajanda . JİTEM ' in faaliyetleri , hedefleri gibi her konuda . . . Bir gü ; nlü ; k gibiydi .

O ç ; antanın akıbeti ne olmuş olabilir , bu şahıs ne yapmış olabilir?

Sonuç ; olarak bu kimseler bilgileri kamuoyuna sağlıklı bir şekilde yansıtmamı engellediler . Gerç ; ekleri engellediler , o evraklar olsaydı daha faydalı olabilirdi , şu an ismini hatırlamadıklarım olabiliyor , oraya bakınca hatırlardım . Ama hepsini almış oldular .

GİZLİ TANIKLIĞA GEREK YOK , HER ŞEKİLDE İFADE VERİRİM

Ergenekon savcılarıyla direkt olarak telefon ya da yü ; z yü ; ze gö ; rü ; şmeniz oldu mu? Bö ; yle bir gö ; rü ; şme olsa , şu ana kadar kamuoyuna yansıyan bilgilerden farklı olarak verebileceğiniz yeni bilgiler var mı? Ergenekon ' da gizli tanık olma teklifi aldınız mı?

Hayır , ne bir telefonla gö ; rü ; şmem oldu , ne de gizli tanıklık durumu . Gizli tanıklığa ihtiyacım da yok . Bildiklerimi aç ; ıktan sö ; ylemeye hazır olduğumu zaten sö ; ylü ; yorum . Savcı değil kim isterse ; ama tabii ki Ergenekon ve JİTEM haricindeki herkese&hellip ; Ben onları gayri kanuni , gayri insani gruplar olarak tanımlıyorum .

İtirafç ; ı olduğunuz dö ; nemde sizinle birlikte 500 civarında eski PKK ' lının saf değiştirerek JİTEM elemanı olduğu sö ; yleniyor . Bu kişilerden şu anda gö ; rü ; ştü ; ğü ; nü ; z var mı?

Hayır , hiç ; gö ; rü ; ştü ; ğü ; m yok .

Onlardan infaz edilenler oldu mu?

Pepe lakaplı Muhsin Gü ; l infaz edildi , Zahit Engin ve timi tarafından . İşte bahsettiğim , Emniyete aç ; ıklamalarda bulunan odur . Emniyet sorgusunda JİTEM hakkındaki her şeyi anlatmıştı ; Yeşil ile , Alaattin Kanat ile irtibatları , Abdü ; lkerim Kırca ' nın faaliyetlerini , nasıl onları organize ettiğini , hangi cinayetlerin işlendiğini , Zuhurlu olayı cinayetini , Zuhurlu ' nun ç ; ocuklarının ö ; ldü ; rü ; lü ; şü ; nü ; &hellip ; İşte bunları anlattığı iç ; in onu ö ; ldü ; rdü ; ler . Bazen de duyardım ; cezaevinden alıp operasyonlara gö ; tü ; rü ; rlerdi , geç ; ici gö ; revle diye ; orada arkada sıkıyor , ö ; ldü ; rü ; yorlar ve sonra : ' Ç ; atışmada ö ; ldü ; ' diyorlar . O Lice , Kulp taraflarında . . .

YEŞİL , MOBİL GEZEN TİLKİ GİBİYDİ

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ' ın son durumu hakkında bir bilginiz var mı? Yaşıyor mu sizce?

Şahsi kanaatim , onun yaşadığına inanmıyorum . Bir yerden şimdiye ses verirdi , yaşasaydı eğer . Ç ; ü ; nkü ; o gö ; zü ; kmeyi , hava atmayı , kendini gü ; ç ; lü ; gö ; stermeyi seven birisi . O yü ; zden de kendisi hakkında sö ; ylenenlere şimdiye bir cevap verirdi , yaşasaydı eğer . Bir sinyal verirdi yani&hellip ; Şimdi , Yeşil ; mobil gezen , sabit yerde bulunmayan birisiydi ve nerde ne iş varsa giderdi , nasıl ki tilki kokusunu alır ki bir yerde av var , o da ö ; yle . Batıya gidiyordu , doğuya gidiyordu , nereye giderse de oradaki birlikten destek almaya bakıyordu .

Asıl kimin iç ; in yapıyordu bu işleri , neticede bu işleri tek başına , mü ; nferit olarak yapmıyordu?

Ya haliyle , tek başına yapmıyor . Bunu Ankara ' dakilerden , bazı siyasilerden bir cesaret , bir yetki almış . ' PKK ile mü ; cadele edeceğim ' demiş , ona kimlik , silah vermişler , gittiği yerlerde de ona yardımcı olanlar oluyor .

JİTEM-ERGENEKON , MUSA ANTER ' İN KATİLİNİ ALMANYA ' YA KAÇ ; IRTTI , PKK ' YA Ö ; LDÜ ; RTTÜ ;

Yeşil demişken , Musa Anter cinayetine de değinelim isterseniz . Yeşil ' in adı Anter cinayetinde de geç ; mişti . Musa Anter cinayetinde adı geç ; en Hogir kod adlı Cemil Işık ' ın PKK ve JİTEM yardımı ile yurtdışına ç ; ıkarıldığı Almanya ' da iken de sessiz sedasız ö ; ldü ; rü ; ldü ; ğü ; iddia ediliyor . Bü ; tü ; n bu olaylar hakkındaki bilginizi alabilir miyiz?

O olayın hâ ; lâ ; karanlık noktaları var . Bazı kesimlerin ö ; zellikle de Orhan Miroğlu ' nun bu olayları ç ; ö ; zeceğine inanıyorum . Ama maalesef , herkesin kendine gö ; re mazeretleri ve endişeleri olabiliyor . Bazı karanlık noktalar var ; mesela kim Musa Anter ' i Hogir kod adlı Cemil Işık ile gö ; rü ; şmeye ikna etti ve yö ; nlendirdi? Bu karanlık bir yer . Yani Musa Anter gibi yaşlı , gö ; rmü ; ş geç ; irmiş insanın bir Hogir ' in lafı ü ; zerine taksiye atlasın gitsin , fail-i meç ; hullerin yaşandığı bir dö ; nemde , bir gece vakti . Bö ; yle bir ortamda , bu şekilde gö ; rü ; şmeye gitsin ; olacak şey değil .

Burada Yeşil de Ergenekon ' un bir piyonu , ipler onların elinde . Sanmıyorum ki Yeşil sadece kendi imkâ ; nları ile Hogir ' i Almanya ' ya ç ; ıkardı . Ama Yeşil ' in arkasındaki bü ; rokratik ve siyasi gü ; ç ; , askeriyedeki , emniyetteki gü ; ç ; ler Hogir ' i Almanya ' ya ç ; ıkarttı . Hogir ki , devlet tarafından aranan birisi , kö ; y katliamlarından dolayı canavar gibi aranan birisi . İşte bu kişi yine devlet iç ; indeki bir kanal tarafından yurtdışına ç ; ıkarılıyor . Orada da PKK bunu sessiz sedasız ö ; ldü ; rü ; yor da PKK şimdiye kadar hiç ; bir aç ; ıklama yapmıyor ; dikkat ç ; ekicidir bu . Normalinde , Musa Anter ' in katledilmesine sebep olan bir kişi , ö ; ldü ; rü ; lmü ; şse , PKK normalde bunu propaganda aracı olarak kullanırdı . Derdi ki : ' Biz Ape Musa ' nın şahadetine sebep olan bu haini cezalandırdık ' . Yani bunun rantına bakardı ama yapmadı , sanki danışıklı dö ; vü ; ş gibi . Anter cinayetinde Hogir ile birlikte yer alanlar var ama onları aç ; ıklamıyorlar . Neticede JİTEM-Ergenekon , Hogir ' i Almanya ' ya ç ; ıkardı , PKK da onu orada sessiz sedasız imha etti . Susturmuş oldular onu yani , ileride konuşma imkâ ; nı vardı onun . Musa Anter cinayeti de bö ; ylece kapanmış oldu .


Yazının ö ; ncesi iç ; in tıklayınız

Ali YıldızAlmanyaMahmut YıldırımOrhan MiroğluAdem YakınYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı