USD (Alış - Satış) : 4,03 - 4,04 EURO (Alış - Satış) : 4,97 - 4,98

Faturasını geçiktirene yüzde 79 faiz!!!

Enflasyon yüzde 5’e geriledi ama aidat, su, elektrik, telefon ve gaz faturaları geciktiğinde çok ağır faiz yükü biniyor.

Güncel / 28 Ağustos 2009 Cuma 11:36
Faturasını geçiktirene yüzde 79 faiz!!!

 

Temmuz ayında enflasyon yıllık yü ; zde 5 . 39 ' a inerek , 1970 ' ten bu yana en dü ; şü ; k seviyeye geriledi . Merkez Bankası borç ; lanma faiz oranı yıllık yü ; zde 7 . 75 ' lere dü ; ştü ; , konut faizlerinde yü ; zde 1 ' lerin altı telaffuz edilmeye başlandı . İşte adeta her gü ; n yeni bir faiz indirim haberi gelirken , Tü ; rk halkının aylık sabit ö ; demeleri bundan bir tü ; rlü ; nasibini alamıyor . Faturalara uygulanan gecikmefaizleri o denli yü ; ksek ki , bir aylık aksatma neredeyse bir yıllık enflasyon bedeline denk dü ; şü ; yor . Yıllık bileşik faiz uygulandığında ise gecikme bedeli faizi tü ; keticinin karşısına
yü ; zde 26 ile yü ; zde 80 ' lere varan oranlarda ç ; ıkıyor .

EN YÜ ; KSEĞİ AİDAT

Her ailenin aylık dü ; zenli ö ; demeleri arasında elektrik , su , telefon , cep telefonu
doğalgaz , son dö ; nemde birç ; ok aile iç ; in de ADSL eklendi . Doğal olarak faturaların ö ; demesinde gecikme olması halinde bir faiz uygulanıyor . Ancak bu faizler ne enflasyona , ne de Merkez Bankası ' nın aç ; ıkladığı faiz oranlarına uzaktan yakından yanaşmıyor . Ö ; rneğin sufaturasını ö ; demeyen biri aylık yü ; zde 2 faiz ö ; demek zorunda . Bunun yıllık bileşiği yü ; zde 26 . Ü ; stelik bu en insaflı rakam . Cep telefonunda bu rakam yü ; zde 4 , ev telefonunda ise yü ; zde 4 . 5 . Bu da cep telefonunda yıllık bileşik faizin yü ; zde 60 , ev telefonunda ve ADSL ise yü ; zde 69 faiz ile karşı karşıya kalması anlamına geliyor . Hanelerin ü ; zerindeki en bü ; yü ; k yü ; kü ; ise aidatlar ü ; zerindeki gecikme faizi oluşturuyor . Konutlardan alınan aylık aidatlarda gecikme faizi oranı yü ; zde 5 seviyesinde bulunuyor . Bu da yıllık yü ; zde 79 ' luk bir oran demek . Sö ; z konusu rakamların fahiş olduğunu ifade eden tü ; ketici dernekleri ise harekete geç ; meye
hazırlanıyor . Gecikme faizlerinin oluşan yeni duruma gö ; re yeniden dü ; zenlenmesi gerektiğini ifade eden yetkililer , bu yö ; nde ç ; alışma başlatılmasını talep ediyor . Ekonomik kriz nedeniyle faturalarını ö ; demekte zorlananların sayısının arttığına dikkat ç ; ekilirken , kamusal hizmet , vergi , kredi kartı , aidat gibi ö ; demeler iç ; in uygulanan gecikme faizlerinin bir an ö ; nce yıllık enflasyon rakamlarına daha yakın seviyelere ç ; ekilmesi isteniyor . Burada da en bü ; yü ; k gö ; rev hü ; kü ; mete dü ; şü ; yor . Ç ; ü ; nkü ; bu faiz oranlarının bazılarında dü ; şü ; ş iç ; in Bakanlar Kurulu kararı , hatta bazılarında yasal dü ; zenleme gerekiyor .

' GECİKME FAİZLERİ BİR AN Ö ; NCE YENİDEN DÜ ; ZENLENSİN '

Tü ; keticiler Birliği Onursal Başkanı Av . M . Bü ; lent Deniz , kamusal hizmet bedellerine uygulanan gecikme faiz oranlarının yeniden belirlenerek dü ; şü ; rü ; lmesini istedi . Deniz , yaptığı aç ; ıklamada , &ldquo ; Yıllık enflasyon oranının ç ; ok ü ; zerindeki olan gecikme faiz oranları makul seviyeye ç ; ekilmelidir&rdquo ; dedi . Deniz , gerç ; ekleşen yıllık enflasyon rakamları ile firmaların alacaklarına uyguladıkları aylık gecikme faiz oranları arasında bü ; yü ; k bir uç ; urum bulunduğunu ifade ederek , &ldquo ; Gerç ; ekleşen yıllık enflasyona yakın bir oranda , aylık gecikme faizinin tü ; keticiden alınması , ekonominin gerç ; ekleri ve insafla bağdaşmamaktadır&rdquo ; değerlendirmesinde bulundu .

EnflasyonEkonomik KrizKredi KartıAdslMerkez BankasıFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı