USD (Alış - Satış) : 6,23 - 6,24 EURO (Alış - Satış) : 7,32 - 7,34

Hükümetten memura 2+2 zam önerisi

Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, “Memurlara imkan ölçüsünde, en zor şartlarda bile zam vermek istediğimizin göstergesidir. Bu rakam benim bildirdiğim son rakamdır” dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bu öneriyi kabul edemeyeceklerini bildirdi.

Güncel / 27 Ağustos 2009 Perşembe 10:17
Hükümetten memura 2+2 zam önerisi

 

Kamu İşveren Kurulu , memur sendikalarıyla yapılan toplu gö ; rü ; şmelerin dü ; nkü ; bö ; lü ; mü ; nde hü ; kü ; metin memura ö ; ngö ; rdü ; ğü ; 2010 yılı zammanın yü ; zde 2+2 dü ; zeyinde olduğunu bildirdi . Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gü ; ndoğdu , Merkez Bankası ' nın 2010 ' a yö ; nelik enflasyon hedefinin ortalama 5 . 3 olduğunu belirterek buna karşılık Kamu İşveren Kurulunun sunduğu 2 artı 2 ' lik teklifin enflasyon hedefinin bile gerisinde kaldığını sö ; yledi .

' MÜ ; JDE OLAMAMIŞTIR '

Gü ; ndoğdu , gö ; rü ; şmelerin 6 ' ncu turunun ardından şunları sö ; yledi : &ldquo ; Merkez Bankası ' nın 2010 enflasyon hedefine baktığımızda asgari 3 . 7 , azami 6 . 90 , ortalaması 5 . 3 ile Kamu İşveren Kurulu ' nun bize getirdiği teklif 2 artı 2 ' dir . 2 artı 2 teklifi hü ; kü ; metin mutabakat metnine kamu ç ; alışanlarının imza atmasını isteyen bir teklif değil . Memur-Sen olarak sö ; ylü ; yorum ; hem toplu sö ; zleşme talebine ilişkin somut bir ifadenin yer almaması , hem de 2 artı 2 ' lik teklif maalesef kamu ç ; alışanlarına bir mü ; jde olamamıştır .

&rdquo ; Bazı maddelerde iyileştirmeler yapılmasının kararlaştırıldığını bildiren Gü ; ndoğdu , 17 maddenin gerç ; ekleştirilmesi , 18 maddenin de ü ; zerinde ç ; alışılması konusunda mutabakat sağlandığını belirtti . Ç ; ocuk yardımı konusunda 0-6 yaş sınırının korunduğunu , buna karşın 2 ç ; ocukla sınırlı olan yardımlardaki ç ; ocuk sayısı sınırının kaldırılacağını anlatan Gü ; ndoğdu , varılan mutabakat doğrultusunda 2 ç ; ocuktan sonrasına da bu yardımın yapılacağını kaydetti . Gü ; ndoğdu emekli olacak personele halen 500 TL yapılan ö ; demenin 750 TL ' ye yü ; kseltilmesi ve , teknik olan , olmayan personel arasındaki ek ö ; deme dengesizliğinin de giderilmesi konusunda gö ; rü ; ş birliğine varıldığını dile getirdi .

' 22 MADDEDE MUTAKABAT VAR '

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı , ö ; nerdikleri yü ; zde 2+2 zammın , memurlara imkan ö ; lç ; ü ; sü ; nde , en zor şartlarda bile zam vermek istediklerinin ifadesi olduğunu savunarak , sendikalarla yarın tekrar gö ; rü ; şeceklerini belirtti . Yazıcı , şö ; yle konuştu : &ldquo ; Biz ayın 15 ' inden beri mü ; zakere halindeyiz . Sendikaların sorunlarını irdeledik . Ayrı bir başlık altında tartıştık . Ayrıca 11 hizmet kolundan oluşan memur sendikalarının sorunlarını tartıştık . Ö ; nerdiğimiz yü ; zde 2+2 zam memurlara imkan ö ; lç ; ü ; sü ; nde en zor şartlarda bile vermek istediğimizin gö ; stergesidir . 22 maddeden oluşan mutabakat sağladık . Bu mü ; zakere sü ; recinde konu tek zam değil , mutabakat sağladığımız başka konular da var . &rdquo ;

' MEMUR BUNU HAKETTİ '

2 artı 2 zam oranını &ldquo ; son rakamdır&rdquo ; diyen Yazıcı , şö ; yle konuştu : &ldquo ; Sendikacılara sö ; z verdiğimiz iç ; in değil ç ; alışanlarımız hak ettiği iç ; in bu zammı yaptık . Biz milletin kasasını idare ediyoruz . Biz kasadakilerle ö ; ncelikli ihtiyaç ; ları ele alıyoruz . Arkadaşlarımızın bu mutabakat zammını imzalamasını umuyor ve bekliyorum . &rdquo ;

' TEKLİF DEĞİŞMEZ İSE İMZA YOK '

Memur -Sen Genel Başkanı Ahmet Gü ; ndoğdu , &ldquo ; Eş yardımı , ek ö ; deme , toplu gö ; rü ; şme pirimi gibi devasa konularda hiç ; bir aç ; ılım yok . Yü ; zde 2 artı 2 ' lik zam hedeflenen enflasyonun da altında . Sayın Bakan bizden bu teklifi değerlendirmemizi istedi . Biz de Sayın Bakan ' a bu tekliflerini gö ; zden geç ; irip , Cuma gü ; nü ; saat 14 . 00 ' da bir araya gelmeyi istedik . Bunu yetkili kurullarımızla istişare edip , tavrımızı koyacağız , ama gö ; rü ; nen o ki imza atmamamız iç ; in aç ; ık bir davet var . Toplu gö ; rü ; şmelerin son gü ; nü ; olan 29 Ağustos ' ta son ana kadar teklifleri artırmak iç ; in elimizden geleni yapacağız . Teklif değişmezse imza atmayacağız&rdquo ; dedi .

Hayati YazıcıEnflasyon2010 YılıMerkez BankasıYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı