USD (Alış - Satış) : 3,91 - 3,92 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

CHP'li Yerlikaya'dan açılıma tam destek

CHP eski MYK üyesi ve Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya, demokratik açılımı tarihi bir fırsat olarak nitelendirirken, bu sürece karşı çıkanların tarih önünde hesap vereceklerini söyledi.

Siyaset / 21 Ağustos 2009 Cuma 14:49
CHP'li Yerlikaya'dan açılıma tam destek

 

Tü ; m partilerin siyasi mü ; lahazalardan kurtularak meseleyi ele alması gerektiğine işaret eden Yerlikaya , ' Yakalanan bu tablonun iyi niyetle ele alınması gerektiğine inanıyorum . Tü ; m partilerin de bu yaklaşım iç ; inde olaya el atması lazım ' dedi .

CİHAN ' a konuşan Yerlikaya , Tü ; rkiye ' de bazı marjinal kesimler hariç ; hemen herkesin destek verdiği demokratik aç ; ılım sü ; recine karşı ç ; ıkmanın doğru olmadığını sö ; yledi . Aç ; ılımı , Tü ; rkiye ' de barış ve huzurun hakim olması iç ; in yeni bir dö ; nemin başlangıcı olarak gö ; ren Yerlikaya , ' Hü ; kü ; met ç ; ok ö ; nemli bir adım attı . Bu meselenin ç ; ö ; zü ; mü ; konusunda bir aç ; ılım başlattı . İyi niyetle başlattığını dü ; şü ; nü ; yorum . Hü ; kü ; meti bu konuda eleştirmiyorum . Ç ; ok doğru bir ardım olarak değerlendiriyorum . Ç ; ü ; nkü ; bu olayın artık ç ; ö ; zü ; lmesi lazımdı . Ü ; lkemizde ç ; ok acı tablolara yol aç ; tı ' diye konuştu .
Yerlikaya , Kü ; rt sorununun , dışarıdan bakılarak atılan nutuklarla anlaşılamayacağını sö ; yledi . Bu sorunu bizzat yaşayanlar başka , bir de kenardan seyrederek değerlendirmenin başka olduğunu ifade eden Yerlikaya , ' Ben 30 yıldır bu işin iç ; inde olan biriyim . Zaman zaman polislerimiz , askerlerimiz şehit oldu , bazen dağdaki insanlar ö ; ldü ; . Derin devlet bu terö ; rü ; bahane ederek yaşattığı derin acı tablolar bö ; lge insanını mağdur etti . Bö ; yle bir aç ; ılım başlatılmasını ç ; ok olumlu buluyorum . Bunu kenardan seyredenler gerç ; ek anlamda anlayamaz . Siyasi bir parti dili ile konuşarak değil bir vatandaş olarak bu gayretin sonuna kadar arkasındayım . Bu bir devlet politikası . Asker de iyi niyetli olarak yaklaşıyor ' diye konuştu .

CHP , AÇ ; ILIMA KARŞI DEĞİL , YÖ ; NTEME İÇ ; ERLEMİŞ
Yerlikaya , CHP ' nin aslında bu sü ; rece karşı olmadığını savundu . İşin ö ; zü ; ne bir itirazlarının olmadığını , ortada hazır bir proje olmadığı iç ; in CHP lideri Baykal ' ın eleştirdiğini sö ; yleyen Yerlikaya , ' Ortada hazır bir proje olmadığı iç ; in sayın Baykal , projeyi eleştiriyor . CHP , daha ö ; nce raporlar hazırladı . Farklı dillerin ö ; ğretilmesi , konuşulması gibi konularda bir yasa tasarısı verdik 1989 yılında . DGM ' lik olduk . Biz hiç ; bir zaman bu işin dışında olmadık . ' ifadesini kullandı .
Yerlikaya , Başbakan Erdoğan ile Baykal ' ın mutlaka bir araya gelmesi gerektiğini de sö ; yledi . Bu gö ; rü ; şmenin , toplumu bü ; yü ; k ö ; lç ; ü ; de rahatlatacağını belirten CHP ' li Yerlikaya , şö ; yle konuştu : ' Başbakan ' ın CHP ' yi ziyaret etmesi lazım . Ne demek istediğimizi aktarmak , gö ; rü ; ş alış verişinde bulunmak iç ; in bir araya gelinmeli . Bu durum kamuoyunu da rahatlatır . DTP Genel Başkanı ile gö ; rü ; şü ; yor ama Baykal ile gö ; rü ; şmü ; yor . Yö ; ntem olarak yanlış buluyorum . Sanki CHP istemiyormuş gibi bir hava yaratıldı . CHP ' de kapılar kapalı değil . Bö ; yle bir randevu karşılıksız kalmayacaktır . '

' DEMOKRASİ BÖ ; LÜ ; NME DEĞİL , BÜ ; TÜ ; NLEŞME GETİRİR '
Yerlikaya , demokratik aç ; ılım ile ü ; lkenin bö ; lü ; neceği yö ; nü ; ndeki değerlendirmelere ise katılmadığını sö ; yledi . ' Eğer bu olayı herkes siyasi dü ; şü ; nce ve mü ; lahazalar dışında tutarsa ben bu olayın rahatlıkla ç ; ö ; zü ; leceğine inanıyorum ' diyen Yerlikaya , bunun seç ; im malzemesi olarak gö ; rü ; lmesi halinde geç ; mişteki girişimlerden farklı olmayacağını , kan ve gö ; zyaşı dö ; kü ; lmeye devam edileceğine dikkat ç ; ekti .
Tü ; rkiye ' de artık kimsenin farklı bir devlet peşinde olmadığı gö ; rü ; şü ; nü ; dile getiren Yerlikaya , şö ; yle devam etti : ' Sorun ü ; niter yapı iç ; inde ç ; ö ; zü ; lü ; rse hiç ; bir sorun yaşanmaz . Bu yapı iç ; inde ele alınması lazım . Ayrılıkç ; ı taleplerde bulunulmaması gerekiyor . Zaten kimse de bunu istemiyor . DTP bile bu noktaya geldi . Bu sevindirici . Ç ; ö ; zü ; me destek olacağını dü ; şü ; nü ; yorum . Tü ; rkiye parç ; alanacak değildir . Kü ; rtler de istemiyor . Farklı kü ; ltü ; rlerimiz , dillerimiz var . Demokrasinin zenginleştirilmesi ile bu ç ; ö ; zü ; lü ; r . Yoksa bazı kalıplara sokarsanız altından kalkamazsınız . Ç ; ü ; nkü ; , bu , sıradan bir olay değil . Farklılıklarımızı , zenginliklerimiz yapma boyutunda değerlendirmemiz lazım . Herkesin birbirinin kimliklerine saygılı olması gerekir . Bu olayın ç ; ö ; zü ; lmesini kim istemez ki ? Bu acıyı hep iç ; imizde yaşadık . Hepimiz ağladık , anneler gö ; zyaşı dö ; ktü ; . Bu nedenle bu tablonun iyi niyetle ele alınması gerektiğini inanıyorum . Tü ; m partilerin de bu yaklaşım iç ; inde olaya el atması lazım . '

MHP ' NİN TAVRINA ELEŞTİRİ

Yerlikaya , MHP ' nin aç ; ılım konusundaki tutumunu da eleştirdi . Vatanı , milletini seven hiç ; kimsenin bu projeye karşı ç ; ıkamayacağına işaret eden Yerlikaya , şunları sö ; yledi : ' MHP zaten bö ; yle bir politika yaparak ayakta durmaya ç ; alışıyor . Onun iç ; in sö ; ylediklerini zaten fazla gö ; rmü ; yorum . Ç ; ü ; nkü ; bu sü ; rece karşı tepki koymadıkları takdirde kendi tabanlarından bü ; yü ; k tepki alacaklardır . Bir kere ü ; lkede vatanını milletini seven herkesin bu sü ; recin , kan ve gö ; z yaşının sona ulaşmasında fayda olduğunu anlaması lazım . Tü ; rk ve Kü ; rt milliyetç ; ileri bu ortamın devamından yana olabilirler . Ama toplum artık barış ve huzur istiyor . Buna kaşı ç ; ıkanlar tarih ö ; nü ; nde bunun hesabını vereceklerdir . '
( CİHAN )

BaşbakanŞehitPolitikaDeniz BaykalDtpFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı