USD (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83 EURO (Alış - Satış) : 5,60 - 5,61

Ergenekon, NATO komutanını da hedef almış

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamede, örgütün gerçekleştirmeyi hedeflediği eylemlerden birinin İzmir'de bulunan NATO tesisi olduğu belirtiliyor.

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 19:09
Ergenekon, NATO komutanını da hedef almış

 

Sanıklardan İşç ; i Partili Hayati Ö ; zcan ' da ele geç ; irilen bir belgede , ' Susacak ' yazılı fotoğrafta NATO komutanı İspanyol Eduardo Zamarripa Martinez ' in ağzının bantlandığı ifade ediliyor . NATO tesislerine yapılacak saldırılarla Tü ; rkiye ' nin uluslararası arenada yalnızlaştırılmasının planlandığı kaydediliyor .

Ergenekon ' un hedefleri arasında Başbakan Erdoğan , eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Ö ; zkö ; k ve Yaşar Bü ; yü ; kanıt , Alevi ve Ermeni vatandaşların yanı sıra bir de İspanyol yetkilinin olduğu ü ; ç ; ü ; ncü ; iddianameye yansıdı . İddianamede , ' Ö ; rgü ; tü ; n Gerç ; ekleştirmeyi Planladığı Eylemler ' başlığı altında sıralanan eylem planlarından birinin de NATO tesislerine yö ; nelik saldırı hazırlığı olduğu ortaya ç ; ıktı . İşç ; i Partili Hayati Ö ; zcan ' da ele geç ; irilen CD ' de , 2006 ' da NATO ' nun İzmir ' deki hava gü ; cü ; nde komutan yardımcısı olarak gö ; rev yapan İspanyol Eduardo Zamarripa Martinez hedef alındığı bilgisi yer alıyor . ' Yedek 123/Foto ' klasö ; rü ; iç ; erisinde yer alan ' Susacak ' isimli resim dosyasında sö ; z konusu komutanın ağzının kapatıldığı belirtiliyor .

İddianamede Martinez ve NATO tesislerine yö ; nelik plana ilişkin şu bilgilere yer veriliyor : ' Yü ; rü ; tü ; len soruşturma kapsamında İşç ; i Partisi ' nde yapılan aramalarda birç ; ok ö ; rgü ; tsel iç ; erikli dijital bulgunun yanı sıra , Genelkurmay Başkanlığı ve değişik askeri şahıslar ile MİT Mü ; steşarlığı ' na ait ç ; ok sayıda gizlilik dereceli dokü ; manlar ele geç ; irilmiştir . El konulan materyaller arasında Hayati Ö ; zcan ' ın İzmir ilindeki iş yeri ve ikametinden ele geç ; irilen ' 55 ' ve ' 13 ' numaralı CD ' lerdeki veriler incelendiğinde Ergenekon silahlı terö ; r ö ; rgü ; tü ; nü ; n ü ; lkemizde kaos ve kargaşa ortamı yaratarak ü ; lkemizi dü ; nya kamuoyu nezdinde ciddi sıkıntılar iç ; erisinde bırakacak kanlı eylemler planladığı ortaya ç ; ıkarılmıştır . Hayati Ö ; zcan ' dan ele geç ; irilen ' 55 ' ve ' 13 ' numaralı CD ' ler ü ; zerinde yapılan incelemede her iki CD ' nin birbirinin kopyası olduğu ve aynı iç ; eriğe sahip oldukları tespit edilmiştir . Sö ; z konusu CD ' ler iç ; erisinde ' Yedekl23 ' isimli klasö ; r tespit edilmiştir . Bahse kondu klasö ; r iç ; erisinde İzmir ili Şirinyer semtinde bulunan NATO mü ; ttefik kuvvetlerine ait karargâ ; ha ait kurumsal ve Gizli/Hizmete ö ; zel iç ; erikli bilgiler ile bu karargâ ; hta gö ; revli personele ait birç ; ok gö ; revsel ve kişisel bilginin yer aldığı tespit edilmiştir . CD ' ler ü ; zerinde devam eden ayrıntılı incelemelerde NATO karargâ ; hına ait olduğu anlaşılan bir kısım park yerlerine ait ç ; ok sayıda fotoğraf ile bu yerleri gö ; sterir krokilerin yer aldığı , NATO karargahı ile ilgili alınan fiziki/ç ; evresel gü ; venlik ö ; nlemlerinin neler olduğunu belirten ' gizli ' iç ; erikli bilgilerin yer aldığı , bahse konu karargahta olabilecek herhangi bir olağanü ; stü ; durumda uygulanacak harekat tarzları ile cephanelikler , park yerleri , helikopter pistleri gibi yerler hakkında bilgilerin verildiği bu bilgilerin yer aldığı bö ; lü ; mlerin ise sarı renk ile boyandığı gö ; rü ; ldü ; . ' Yedek 123/Inventory Phone Bookbir ' isimli klasö ; r iç ; erisinde yer alan bir diğer Word dosyası olan ' incele ' isimli word dosyasında ise ' Fiziki Emniyet Plani 2 ç ; ok iyi okunacak . Tü ; m aç ; ıklar tesbit edilerek Kutlu ' ya rapor edilecek . ' ibaresinin yazılı olduğu , ' Telephone Directory . xls- incele ve operasyon ö ; ncesi ilgili telefonları engelleme yollarını planla . Highlited yerler ö ; nemli . Araç ; plakaları ve fotoğrafları alınıp muh . Verilecek , son noktadakilere ulaştırılacak . Son noktadakilerin eş zamanlı hareket etmeleri ve planı uygulamaları iç ; in son defa gü ; venirliği Alb . K . ' dan ve Alb . M . Ö ; ' den teyit edilecek . Mü ; himmatlar N . Y . tarafından ' Kasa ' dan temin edilecek . İntikalin seri ve eş zamanlı olması ç ; ok ö ; nemli . Delta Alert State ile ilgili her şey tü ; m detayı ' şeklinde ibarelerin yazılı olduğu gö ; rü ; ldü ; '


NATO TESİSİYLE İLGİLİ TÜ ; M DETAYLAR NOT DÜ ; ŞÜ ; LMÜ ; Ş

NATO tesisinin aç ; ık otoparkına ait değişik aç ; ılardan ç ; ekilmiş 69 adet fotoğrafın ele geç ; irilen CD ' de yer aldığını belirtildiği iddianamede , ' Aç ; ık otoparkın yanındaki bina kiralanacak , 6 aylık kira peşin verilecek . Ç ; ok ö ; nemli ' şeklinde bilgisayar yazımı bir not yer alıyor . ' Son operasyon iç ; in hazırlanacak 52 adet giriş kartları ve araç ; kartlarının basılacağı yazıcının kaliteli olması ö ; nemli , kağıt gramajına azami dikkat! Yeni renkli toner kullanılacak . Form 84 ' ler dikkatle doldurulacak ' , ' Yetkisiz girişlere karşı bariyerlerden sonra kapanlar yer almaktadır . İnşa edilen kapanlar 20 mm kalınlığında uç ; ları 30 derece aç ; ıyla kesilmiş ç ; elikten yapılmıştır . Kapan aç ; ık pozisyonunda iken yerden 40 cm yü ; ksekliğe ulaşmaktadır . 3 ' er metrelik iki kapan birbirinden 10 cm arayla ç ; elik kapının ö ; nü ; ne yerleştirilmiştir . Kapanların bir diğer ö ; zelliği manuel olarak ç ; alıştığı gibi elektrikle de ç ; alışmasıdır . Kullanıcı en fazla 30 kg kuvvet uygulayarak kapanı kolayca aç ; abilmektedir ' , ' Lojman ile nizamiye arasındaki bö ; lü ; mde 3 metre aralıklarla uç ; ları 1 metre derinliğe yere betonlanmış madeni direkler arasına gergin olarak bağlanmak suretiyle raptedilmiş ç ; it ile ç ; evrilmiştir . Bunun dışında Motor-Pool bö ; lgesinin su kulesi civarının arazi boyunca dü ; zensiz ve engebelik olması dolayısıyla tepe ç ; iti ü ; stü ; vaneli kafes tel ç ; it ile ç ; evrelenmiştir ' , ' Binaların zemin kat , pencereleri ve ö ; nemli kapılar demir ç ; ubuklar ile gü ; venlik altına alınmıştır ' , ' İki adet nizamiye ile birlik iç ; erisine giriş ve ç ; ıkışlar kontrol altına alınmaktadır . 448/1 ve 448 sokakların kesişiminde bulunan nizamiye ana nizamiye olarak kullanılmakta , bü ; tü ; n giriş ve ç ; ıkışlar bu kapıdan yapılmaktadır . Buraya yapılacak yaklaşmaları devamlı suretle gö ; zetleyebilmelerini sağlayacak şekilde ç ; evre engellerine olabildiğince yakın konuşlandırılmıştır ' ifadelerine yer veriliyor .

Yine Hayati Ö ; zcan ' da ele geç ; irilen sö ; z konusu CD ' de yer alan ' Yedek 123/Signature ' klasö ; rü ; iç ; erisinde sö ; zkonusu NATO karargâ ; hında askeri gö ; revli oldukları anlaşılan toplam 2 bin 401 kişilik personele ait imzaların taranmış formatlarının şahıs dosyaları şeklinde yer aldığı ifade ediliyor . En dikkat ç ; ekici unsurlardan birinin de ' Susacak ' diye işaretlenen bir fotoğraf olduğu iddianameye yansıyor . Bu plan iddianamede şö ; yle anlatılıyor : ' Klasö ; r iç ; erisinde yer alan ' Susacak ' isimli resim dosyasında NATO Karargahında gö ; revli personel olduğu anlaşılan resmi kıyafetli erkek bir şahsa ait fotoğrafın olduğu , fotoğraf altında . şahsın ismi ve gö ; rev unvanı olabileceği değerlendirilen ' Zamarripa Eduardo SP OF8 ' ibaresinin yer aldığı , fotoğraftaki şahsın ağız kısmının bir bant gö ; rü ; ntü ; sü ; ile kapatıldığı gö ; rü ; ldü ; . Yukarıda ayrıntısı verilen ve NATO Karargahına ait olan ' Gizli ' iç ; erikli bilgilerin en ince ayrıntılarına kadar temin edilerek ü ; zerinde bir takım operasyonel hazırlıkların ve ç ; alışmaların yapılması , bu ç ; erç ; evede kullanılacak her tü ; rlü ; materyalin değerlendirmeye tabi tutulması Ergenekon silahlı terö ; r ö ; rgü ; tü ; nü ; n NATO karargahına yö ; nelik gerç ; ekleştirmeyi planladığı eylemi aç ; ıkç ; a ortaya koymaktadır '

BaşbakanŞirinyerErmeniGenelkurmayNatoYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı