USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

Chicago'da Türk festivali

3. Chicago Türk Dünyası Festivali; Türkiye, Kırgızistan, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya ve Özbekistan'ın katılımıyla Chicago'nın en gözde mekânlarından Navy Pier'de gerçekleştirildi.

Dünya / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 11:37
Chicago'da Türk festivali

 

Chicago Tü ; rk Amerikan Derneği ( TASC ) , Niagara Kü ; ltü ; rlerarası Diyalog Vakfı ve Chicago Tü ; rk Amerikan Ticaret Odası ' nın organize ettiği festival , uzun sü ; ren ve bü ; tü ; n Chicagolu Tü ; rklerin seferber olduğu yorucu bir ç ; alışmanın ü ; rü ; nü ; olarak dü ; zenlendi . Chicago civarında yaşayan Tü ; rk , Azeri , Ö ; zbek , Kazak , Tü ; rkmen , Boşnak , Makedon ve Ahıska Tü ; rkleri bu festival iç ; in birlikte ç ; alıştı .
15&ndash ; 16 Ağustos ' ta dü ; zenlenen festivalin aç ; ılışını Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergü ; n ' le birlikte festivalin organizasyonuna katılan , Chicago ' daki Tü ; rk , Balkan ve Ortaasya derneklerinin temsilcileri yaptı . Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergü ; n aç ; ılış konuşmasında seyircilere ' Bugü ; n ü ; ç ; ü ; ncü ; sü ; nü ; yaşadığımız Tü ; rk dü ; nyası festivalinin ABD ' de de , Chicago ' da toplumsal hayata nasıl bir renk kattığını ve toplumlar arası kaynaşmayı , dayanışmayı , işbirliğini nasıl ortaya koyduğunu , bir kere daha sevinerek gö ; rü ; yoruz . Dostluğu , kardeşliği ve bü ; tü ; n farklılıklarıyla huzur iç ; erisinde bir arada yaşamayı , bunun en ö ; nemli gö ; stergesi olan bu festivalleri burada başlatanları , organize edenleri ve siz katılımcıları tekrar kutluyorum ' dedi .
Tü ; rkiye ' den Malatya , Diyarbakır , Mardin , İstanbul , Konya , Bilecik , Giresun illerinin tanıtım stantları aç ; tığı festivale , birç ; ok milletvekili , vali ve belediye başkanı da katıldı . Illinois eyalet temsilcilerinin ve belediye başkanlarının ilgi gö ; sterdiği festival tam bir kü ; ltü ; r karmasına dö ; nü ; ştü ; .
Festivalde Malatya ' nın kayısısı , Giresun ' un fındığı da Amerikalıların beğenisine sunuldu . Chicago ' lu Tü ; rk hanımların evlerinde hazırladığı sarma , dolma , mantı , hamur işi , tatlı , gö ; zleme stantlarının ö ; nü ; nde farklı lezzetler arayan Amerikalılar uzun kuyruklar oluşturdu . Tü ; rk dö ; neri ve tantuni de Amerikalıların beğenisini kazandı . Festivalde Mardin ' den gü ; mü ; ş telkari ve bakır işç ; iliği , Erzurum ' un Oltu , Eskişehir ' in Lü ; le taşı da tanıtıldı . Hediyelik eşyalar satıldı .
Eyü ; p belediyesi mehter takımı festivalin en bü ; yü ; k ilgi gö ; ren grubuydu . Mehter iki gü ; n boyunca yaptığı konserlerle Chicagoluların ilgi odağı oldu . Zaman zaman Amerikalıların da mehterin coşkusuna katıldığı gö ; zlendi .
Bilecik Valiliği tarafından sponsor olunan Osmanlı ç ; adırı ve Kırgız ç ; adırı ise festival hatırası ç ; ektirmek isteyenlerin mekanıydı .
Tü ; rkiye ' nin tanıtımı iç ; in bü ; yü ; k bir rol ü ; stlenen Tü ; rk Dü ; nyası Festivali sü ; recince Chicago ' nun en gö ; zde mekanı Navy Pier ' de Tü ; rk ve Tü ; rki cumhuriyetlerin bayrakları dalgalandı . Tü ; rk ve ABD medyası da festivale bü ; yü ; k ilgi gö ; sterdi . ABD ' de yaşayan Tü ; rk Dü ; nyası kö ; kenlileri buluşturma ve zengin kü ; ltü ; rlerini Amerikalılara tanıtmayı amaç ; layan Chicago Tü ; rk Dü ; nyası festivalinde her ü ; lke kendi standında kü ; ltü ; rü ; nü ; tanıttı . Kırgız , Kazak , Ö ; zbek , Boşnak ve Makedonlar farklı ritimleri ve folklor oyunları ile izleyicilere keyifli anlar yaşattılar .
Festivalin merakla beklenen anı ise Sema gö ; sterisi ve tasavvuf musikisi konseriydi . Konya ' dan gelen sema ve tasavvuf musikisi ekibinin konseri kü ; ltü ; r meraklısı Amerikalılarla doldu taştı . Birç ; ok dinleyici konseri ayakta dahi olsa izlemeyi tercih etti .
On binlerce insanın ilgi gö ; sterdiği Chicago Tü ; rk Festivaline ilgi , ekonomik krize rağmen ö ; nceki yılların iki-ü ; ç ; katıydı .

MilletvekiliAzeriChicagoDiyalogFolklorYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı