Konya'nin Kalbi Deprem Bölgesinde Atiyor

Merkez üssü Kahramanmaras olan ve 10 ili etkileyen büyük depremlerin ardindan Hatay’da arama kurtarma ve yardimlarin koordinasyon çalismalarina katilan Konya Büyüksehir Belediyesi ve Konya ilçe belediyeleri, deprem bölgesinde 451 araç ve bin 545 personeli ile arama kurtarma ve destek çalismalarina katiliyor. Büyüksehir arama kurtarma ekipleri, su ana kadar enkazdan 61 vatandasi sag olarak kurtardi.

Konya'nin Kalbi Deprem Bölgesinde Atiyor
Konya Büyüksehir Belediyesi, tüm ülkeyi yasa bogan depremlerin ardindan Hatay’da katildigi arama kurtarma çalismalarina araliksiz devam ediyor. Kahramanmaras merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 siddetindeki 2 büyük depremin hemen akabinde ilk gün Konya Valisi Vahdettin Özkan ile birlikte Hatay’a giden Konya Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, afet bölgesinde arama kurtarma ve koordinasyon çalismalarina katiliyor.

Depremin ardindan Konya Büyüksehir Belediyesi koordinasyonunda ilçe belediyeleriyle birlikte Hatay’a hemen ekipler ve araçlar sevk ettiklerini, yardim malzemelerini organize ettiklerini hatirlatan Baskan Altay, “Su anda bin 545 personelimiz ve 451 aracimiz deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyetlerine katilarak bir fazla can kurtarabilmek için insanüstü bir gayret gösteriyor” ifadelerini kullandi.

“Konya depremzedeler için seferber oldu”

Afette evini kaybeden depremzedeler için Konyalilarin seferber oldugunu da dile getiren Baskan Altay, “Büyüksehir Belediyemizin koordinasyonunda ilçe belediyelerimizin destegiyle Konyali hemsehrilerimiz her zaman oldugu gibi yüce gönüllülügünü ortaya koyuyor. Konya olarak birlik ve beraberligin en güzel örnegini sergiliyoruz. Yardim merkezlerimize yardimlarini ulastiran ve bu merkezlerde gönüllü olarak göreve kosan tüm hemserilerimden Allah razi olsun. Yardimlariniz Hatay’a geliyor ve burada yara sariyor. Hatay’dan tüm Konyali kardeslerime tesekkür ediyorum” diye konustu.“AFAD üzerinden nakdi yardimlara öncelik verelim”

Deprem bölgesine yeterli miktarda ayni yardim geldigini vurgulayan Baskan Altay, “Hemsehrilerimizin bundan sonra ayni yardimlar yerine AFAD üzerinden nakdi yardimlara öncelik vermesi daha faydali olacaktir. Rabbim bir daha böyle üzücü felaketlerle milletimizi sinamasin. Insallah el ele verip bu durumun da üstesinden de gelecegiz” diye konustu.

Konya Büyüksehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin arama kurtarma, is makinesi, haberlesme, iletisim ve destek personeli olmak üzere su anda bin 545 çalisani deprem bölgesinde bulunuyor. Ayrica; ekskavatör, bekoloder, loder, lowbet, vinç, mobil vinç, jeneratör, mobil haberlesme araci, mobil mutfak, ekmek firini, temiz su tankeri, kamyon, çekici tir, dozer, yakit tankeri, otobüs, ambulans, mobil WC ve hizmet araçlari olmak üzere toplam 451 araç bölgede hizmet veriyor.

Konya ekipleri enkazdan 61 vatandasi canli çikardi

Bölgede büyük özveriyle çalisan Konya Büyüksehir Belediye Itfaiyesi arama kurtarma ekipleri, su ana kadar 61 vatandasimizi enkaz altindan sag olarak kurtardi. Konya Büyüksehir ve ilçe belediyeleri koordinasyonunda deprem bölgesine ulastirilan yardim tiri sayisi da 123’e ulasti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI