Arnavutluk'ta Muhalif Milletvekilleri Parlamentoda Yangin Çikardi

Arnavutluk parlamentosunda muhalif milletvekilleri, 2024 bütçesine iliskin oylamayi engellemek için parlamentoda renkli sis bombalari kullanarak yangin çikardi.

Son dönemde protestolar ve kavgalarla gündeme gelen Arnavutluk parlamentosu, muhalif milletvekillerinin iktidardaki Sosyalist Parti aleyhindeki siddetli bir eylemine daha sahne oldu. Sandalyeleri kürsünün önüne yigan muhalifler, kirmizi, yesil ve pembe dumanli sis bombalari kullanarak Basbakan Edi Rama’nin da katildigi parlamento oturumunu duman altinda birakti. Protesto sirasinda parlamentoda küçük çapli yangin çikarken, yangin kontrolden çikmadan söndürüldü. Güvenlik görevlileri, muhalif milletvekilleri Basbakan Rama’dan uzak tutmaya çalisti.

Rama, muhalefeti ancak sokaga yakisacak dil ve davranislari meclise tasimakla suçladi. Muhaliflerin tüm çabalarina ragmen 140 sandalyeli parlamento, 2024 bütçesine 73 vekilin oyuyla ilk onayi verdi. 7 milyar avroluk kamu harcamasi öngören bütçe, ilk onayin ardindan parlamento komitelerinde müzakere edilecek ve daha sonra parlamento genel kurulunda nihai oya sunulacak.

Muhalifler, Rama liderligindeki Sosyalist Parti’nin parlamentoda muhalefeti susturmaya çalistigini savunuyor. Parlamento oturumu öncesinde bütçe oylamasini engelleme çagrisi yapan muhalif lider ve eski Basbakan Sali Berisha, “Rama rejimine” karsi direnislerinin devam edecegini açikladi.

Basbakanligi dönemindeki bir özellestirme sürecinde yolsuzlukla suçlanan Berisha, yarginin aleyhindeki adimlarinin Rama tarafindan organize edildigini ileri sürüyor. Rama rejimine karsi mücadeleden geri adim atmayacaklarini söyleyen Berisha, Arnavutluk Parlamentosu’nda çok sesliligi geri getirmeyi amaçladiklarini iddia ediyor.

Muhalifler daha önce de sis bombasi atmisti

Arnavutluk’ta Sosyalist Parti liderligindeki hükümeti yolsuzlukla suçlayan muhalifler, 9 Kasim’da yolsuzluklarin incelenmesi için komisyon kurulmasini talep ederek, iki sis bombasi atarak parlamentoyu duman altinda birakmisti. Parlamento Baskani Lindita Nikolla, olayin ardindan oturuma son vermisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.