Sivil Toplum Kuruluslarindan Isveç Büyükelçiligi Önünde Protesto

Ankara’da STK temsilcileri Isveç’te Kur’an-i Kerim’e yönelik yapilan saldiriyi protesto etti.

Sivil Toplum Kuruluslarindan Isveç Büyükelçiligi Önünde Protesto
Türkiye Azerbaycan Dostluk Isbirligi ve Dayanisma Vakfi (TADIV) önderliginde onlarca sivil toplum kurulusu (STK) temsilcileri Isveç’in Ankara Büyükelçiligi önünde toplanarak Kur’an-i Kerim’e yönelik yapilan saldiriyi protesto etti. Eylem, Sincan Müftüsü Mevlüt Topçu’nun Kur’an-i Kerim okumasiyla basladi.

Türkiye TADIV Baskani Aygün Attar yaptigi açiklamada, “Bizim bayragimiz ve kitabimiz gibi degerlere hangi sebepten olursa olsun el uzatanin elini, dil uzatanin dilini koparacak gücümüz vardir. Ama biz her zaman barisi telkin ederiz” diyerek Isveç’i sert sözlerle kinadi. Isveç hükümeti ve Isveçli siyasetçi Rasmus Paludan’i sert sözlerle elestiren Attar, “Iman ve inanç sahibi her Müslüman için mübarektir Kur’an-i Kerim. Hem Isveç hem Danimarka vatandasi olan sözde siyasetçi Rasmus Paludan isimli siyasetçi Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiligi önünde mübarek kitabimiz olan Kur’an-i Kerim’i yakti demeyecegim. Çünkü Kur’an-i Kerim’i yakmak hiçbir kulun hakki degildir. Kur’an-i Kerim kitabinin sayfalarini yakti. Bu utanç verici eylem karsisinda Isveç Disisleri Bakani Billstrom Twitter’dan ‘Isveç’in çok genis ölçüde bir ifade özgürlügü vardir. diyerek bir açiklama yapti. Özrü kabahatinden büyük su açiklama aslinda Isveç’in gerçek yüzünü ve hosgörüsüzlügünü ayni zamanda gizletmeye ihtiyaç duymadigi Islam düsmanligini ortaya koymustur. Teröre destek veren ülkelerin basinda gelen Isveç, Islam karsitligi ile bilinen ve daha önce de buna benzer eylemler gerçeklestiren asiri sagci Paludan’in uluslararasi kurumlara gün ve saat vererek deklare ettigi Islamiyet’in mübarek kitabi Kur’an’i yakmak gibi asagilik olayi engellemeyerek tüm dünya Müslümanlarini ciddi sekilde rencide etmistir. 21. yüzyilda adeta Anadolu Haçli seferlerini gerçeklestiren zihniyeti ortaya koyan Müslüman nefreti, Isveç devlet makamlari tarafindan ‘Çok genis kapsamli bir ifade özgürlügü’ safsatasi ile aleni sekilde desteklenmistir” dedi.“Isveç Devleti’nden resmi özür bekliyoruz”

Tüm dünya Müslümanlarini protesto yapmaya davet eden Attar, Isveç’ten de resmi bir özür beklediklerini belirterek, “Dinimizin mübarek kitabi olan Kuran’i Kerim’in Türk Büyükelçiligi önünde yakilmasi Islamiyet’in keskin Kiliç’i ve bükülmez kalkani olan Türkiye’nin gücünden Bati dünyasinin endisesini ortaya koymaktadir. Islam Teskilatina dahil olan ülkeler basta olmakla beraber Allahu Ekber sedasiyla ellerin açildigi, dualarin okundugu tüm cografyalarda varlik gösteren Müslümanlari ve dininden asili olmaksizin diyalog, hosgörü ve birlikte yasama degerlerinin yayilmasi için gayret sarf eden insanlari Isveç’te yasanan insanligin yüz karasi olan rezaleti protestoya davet ediyoruz. Çünkü Islam, Hz. Adem’den itibaren bütün peygamberlerin getirmis oldugu mesajin ortak ismidir. Islam, baris, mutluluk demektir. Islam’a saldirmak Insanliga saldirmaktir. Kabul edilmezdir. Mübarek kitabimiza dokundurmayiz” dedi.

Yapilan basin açiklamasinin ardindan tekbirler getiren grup, ‘Isveç sasirma sabrimizi tasirma, kutsala hakaret fikir özgürlügü degildir, inanca hakaretin özgürlügü olamaz, Kur’an’a uzanan eller kirilsin’ sloganlarini atarak sorunsuz bir sekilde dagildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI