Emektar Kamyonuyla 'Mobil Aricilik' Yapiyor

Artvinli arici, emektar kamyonunun kasasina kendi tasarlayarak kurdugu sistem sayesinde ‘mobil aricilik’ yapiyor.

Emektar Kamyonuyla 'Mobil Aricilik' Yapiyor
Artvinli aricilar kaliteli bal üretimi için Mayis ayinin ilk haftasi itibariyle hava sicakligina göre kentin yüksek kesimlerine dogru göç ediyor. Sezonda duruma göre 4 yada 5 farkli bögle de konaklayarak tekrar ayni sekilde geri geliyor. Yüksek yaylalara tasinan ari kovanlarini, kamyon kasasina yükleyip bosaltmak oldukça ugras istiyor. Aricilarin büyük sikinti yasadigi tasima islemi için, Artvinli arici Kamil Demir farkli bir çözüm buldu.

Savsat Misirli Köyü muhtari olan ve ayni zamanda aricilikla ugrasan Kamil Demir (67), 1983 model kamyonunun kasasina ve üst bölüme yaptigi sitem sayesiyle arilarini indirmeden istedigi yaylalara çikartabiliyor.

Kamyon kasasini demir konstrüksiyon sayesinde iki katli seyyar ariliga çeviren Demir, ayni zamanda kamyon kasasina kalacak bir oda yerlestirmis. Bu sayede tek basina arilarini istedigi yaylaya götürüp aricilik yapabiliyor.

“Nereye bahar gelirse orada konaklariz”

Ariciligin dede meslegi oldugunu söyleyen Demir, 104 ari kovaniyla bu meslegi yaptigini kamyon kasasinda ise 57 ari kovani koyabildigini söyledi.

Arilarla ugrasmaktan oldukça zevk aldigini ifade eden Demir, “Kamyonum 32 yildir bende. Ticaret yapmayi biraktik, evin kapisinda bos yatiyordu. Kafamda tasarladim, böyle bir sey yapabilirmiyim diye sonra ise koyuldum. Ustaligim var kendim yavas yavas yaptim. Yilda 3 yada 4 yer degistiriyorum. Komsulardan yardim aliyorum fakat ari kovani oldugu için kimse gelmiyor. Odun tasimaya çagiriyorum geliyorlar, ari kovani tasimaya gelmiyorlar. Bende böyle bir çözüm buldum hayatimi çok kolaylastirdim. Bizim buranin bali meshurdur, kisi geçirmek için suanda Sartul Vadisine geldik. 1 Mayis gelince yukariya dogru göç edecegiz. Kademe, kademe nereye bahar gelirse orda konakliyoruz. Kapilarini kapatiyorum aracin, yeniden hareket edecegim zaman kimseden yardimi almadan marsa basip yola koyuluyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.