Beysehir Gölü'ndeki Ada Doga Tutkunlarinin Gözdesi Oldu

Konya’nin Beysehir ilçesindeki, Beysehir Gölü’nün ikinci büyük adasi olan Haciakif Adasi dogu tutkunlarinin ilgi odagi haline geldi.

Beysehir Gölü'ndeki Ada Doga Tutkunlarinin Gözdesi Oldu
Beysehir Gölü’ndeki 33 adadan birisi olan ve 2 bin 650 dekarlik alaniyla dikkat çeken Haciakif Adasi, Beysehir kent merkezinde bir mahalleye de adini veren Haciakif Efendi’den ismini aliyor. Ilçe merkezinden kiyidaki limandan göl üzerinde gezinti yatlari ile yaklasik 2 saatlik bir yolculugun ardindan ulasilabilen adaya, en yakinindaki kiyi yerlesim merkezi olan Yesildag Mahallesinden ise 10 dakikalik bir tekne yolculugu sonrasinda çikilabiliyor. Milli park statüsünde oldugu için geçmiste tarim alani olarak da degerlendirilen, günümüzde ise sadece ziyaret ve hayvan otlatma merkezi olarak kullanilan Haciakif Adasi’ni ilçe turizmine de önemli katkilar sagliyor. Yesil dokunun tüm güzelliklerini cömertçe sergiledigi tarihi adanin en yüksek yeri bin 251 metre rakima sahip Kocadag olurken, sarkit ve dikitlerle kapli mekanda adini adadan alan Haciakif Magarasi ise ziyaretçilerin yogun ilgisini çekiyor.

Adaya yat turlari ve teknelerle gelen ziyaretçiler, mekandaki magarayi da ziyaret etmeden bölgeden ayrilmiyor. Kiyilarini kaplayan ve görenleri büyüleyen nilüfer bitkilerinin de yer aldigi, yosun ve endemik bitki bakimindan da hayli zengin olan ada birçok degisik böcek türünü de bünyesinde barindiriyor. Bir köskün bulundugu adada, Roma ve Bizans dönemine ait tapinak kalintilari da görülmeye deger eserler arasinda bulunuyor. Uzun yillar önce sülün, pekin ördegi ve geyik üretimi de yapildigi belirtilen ada, günümüzde ise bazi küçükbas hayvan türlerinin salindigi bir mekan konumunda bulunuyor. Ada çevresindeki mahallelerde yasayan besiciler yaz döneminde buraya küçükbas hayvanlarini birakirken, balikçi tekneleriyle getirilen at, esek, keçi gibi hayvanlar kis döneminde ise tekrar toplaniyor. Beysehir Kültür ve Turizm Dernegi bünyesinde faaliyet gösteren Beysehir Treeking ve Doga Yürüyüsleri Toplulugu da dogaseverler için zaman zaman Haciakif Adasi’na gezi düzenliyor. Gezinti yatlari ile gerçeklestirilen tura katilan doga tutkunlari, ulastiklari ada üzerinde hem doga yürüyüsleri yapiyor hem de dogal güzellikleri ile dikkat çeken alani yakindan görüp tanima imkani buluyor.

Hafta sonlari kamp çadiri kurmak ve balik tutmak isteyenlerin de sisme botlarla ulasabildigi Haciakif Adasi’ni görmeyen dogaseverlerin mutlaka görmesi gerektigini belirten Beysehir Kültür ve Turizm Dernegi Baskani Mustafa Büyükkafali, "Sazlik ve kayaliklarla çevrili sahile sahip Haciakif Adasi’nda özellikle nilüfer adi verilen su bitkileri, mekani ziyaret edenleri de tüm güzelligi ile karsiliyor. Mese agaçlariyla yesillenen, dev agaçlarin yükseldigi ada son yillarda teknelerle ada turlarinin da yayginlasmaya baslamasiyla ziyaretçilerin ilgi odagi haline gelmeye basladi” ifadelerine yer verdi.

Büyükkafali artan bu ilgi üzerine yil içerisinde düzenledikleri sosyal etkinliklere Haciakif Adasi’ni da eklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.